Երեխաները, երբ դրսում խաղում են, ադրբեջանցիները կրակում են, որ վախենան. Ագարակի գյուղապետ
Սյունիքի մարզի Ագարակ գյուղում հաճախակի են հնչում կրակոցներ. հակառակորդը կրակում է տրամաչափի զինատեսակներից։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասել է Ագարակի գյուղապետ Հայկ Սահակյանը։
Նա ասել է, որ հիմա կրակոց չկա, սակայն հակառակորդն այնքան մոտ է, որ ամեն րոպե էլ սպասում են կրակոցի. «Խնդիրը ներկայացրել ենք ռուս խաղաղապահներին, նրանք էլ ասել են՝ էլ չեն կրակի»։
Սարգսյանի խոսքով՝ գյուղի ներքևի հատվածում 1 կմ հեռավորության վրա է թշնամին, իսկ վերևի հատվածից հակառակորդն առաջ է եկել. 4 կիլոմետրից հսկում են։
Սահակյանն ասել է, որ գյուղում 40 տուն կա. հարևան գյուղում տներն ավելի շատ են, այնտեղ նույնպես հնչում են կրակոցներ։
«Օդ են կրակում՝ վախեցնելու համար։ Տեսնում են, որ երեխաները դրսում խաղում են, դրա համար էլ կրակում են, որ վախենան»,- ասել է նա։
Գյուղապետի խոսքով՝ գյուղում արոտավայրերի խնդիրը կա. «Գարունը շուտով կբացվի, արոտավայր էլ չկա։ Ամբողջն իրենց վերահսկողության տակ է։ Հարցն ինչ լուծում ստանա, իրենց է պատկանում արդեն»։
Նա ասել է, որ նոյեմբերի 10-ից հետո Ագարակի ճանապարհը փոխվել է, այլընտրանքային ճանապարհից են օգտվում, որն էլ անմխիթար վիճակում է։

"Видят, как дети играют во дворе, начинают стрелять" - глава Агарака
В селе Агарак Сюникской области часто слышны выстрелы. Противник стреляет из оружия разного калибра. Об этом в беседе с NEWS.am заявил глава Агарака Айк Саркисян. По его словам, сейчас выстрелов нет, но противник настолько близок, что они ожидаемы каждую минуту. "С проблемой ознакомили российских миротворцев, они сказали, что больше не будут стрелять", - сказал Саркисян.
Как отметил глава Агарака, в нижней части села враг находится на расстоянии 1 км, а в верхней – продвинулся вперед, с 4 км контролируют. В Агараке есть 40 домов, в соседней деревне домов еще больше, и там звучат выстрелы. "Стреляют в воздух, запугивают. Видят, как дети играют во дворе, начинают стрелять, чтобы было страшно", - рассказал Саркисян.
Он также отметил, что существует проблема пастбищ. "Скоро наступит весна, а пастбищ нет. Все под их контролем. Как может решиться этот вопрос, когда все уже принадлежит им?" - вопрошает глава деревни.
Саркисян сообщил, что после 10 ноября путь в Агарак изменился, они используют альтернативную дорогу, которая находится в плачевном состоянии.
Напомним, что омбудсмен Армении Арман Татоян 15 февраля на своей странице в Facebook опубликовал доказательства стрельбы азербайджанских военных поблизости от сел Сюника.