Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը որևէ միջանցքի ստեղծման դրույթ չի պարունակում. ՀՀ ԱԳՆ խոսնակի արձագանքը Ալիևի հայտարարությանը
Հայաստանի վարչապետի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների` 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետը որևէ միջանցքի ստեղծման մասին դրույթներ չի պարունակում: Հայաստանի տարածքով անցնող յուրաքանչյուր ճանապարհ կամ հաղորդակցության ուղի կա և լինելու է բացառապես Հայաստանի ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո։
Այս մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ պատասխանելով «Արմենպրես» լրատվական գործակալության հարցին:
Ադրբջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ «նոյեմբերի 10-ին ստորագրված համատեղ հայտարարության մեջ առկա է հատուկ դրույթ Նախիջևանի միջանցքի ստեղծման մասին»: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա:
- Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում նշված է «տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման» մասին, և հենց այս մոտեցմամբ է Հայաստանը հանդես գալիս տարածաշրջանում կայունություն հաստատելու և համագործակցության հեռանկարների հարցերում: Վերոնշյալ կետը չի պարունակում որևէ միջանցքի ստեղծման դրույթներ: Հայաստանի տարածքով անցնող յուրաքանչյուր ճանապարհ կամ հաղորդակցության ուղի կա և լինելու է բացառապես Հայաստանի ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո։

Трехстороннее заявление не содержит никаких положений о создании коридора: МИД Армении
Пункт 9 заявления премьер-министра Армении, президентов России и Азербайджана от 9 ноября 2020 года не содержит никаких положений о создании коридора. Любая дорога или коммуникационный маршрут, проходящий через территорию Армении, будет находиться исключительно под юрисдикцией Армении. Об этом заявила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян в ответ на вопрос информационного агентства "Арменпресс".
- Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «подписанное 9 ноября совместное заявление содержит специальное положение о создании Нахиджеванского коридора». Как Вы прокомментируете  это?
- В девятом пункте трехстороннего Заявления от 9 ноября говорится о «разблокировании всех экономических и транспортных коммуникаций в регионе», и именно с таким подходом Армении выступает в плане установления стабильности и перспектив сотрудничества в регионе.
Вышеупомянутый пункт не содержит положений о создании коридора. Любая дорога или коммуникационный маршрут, проходящий через территорию Армении, будет находиться исключительно под юрисдикцией Армении.