Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը որևէ միջանցքի ստեղծման դրույթ չի պարունակում. ՀՀ ԱԳՆ խոսնակի արձագանքը Ալիևի հայտարարությանը
Հայաստանի վարչապետի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների` 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետը որևէ միջանցքի ստեղծման մասին դրույթներ չի պարունակում: Հայաստանի տարածքով անցնող յուրաքանչյուր ճանապարհ կամ հաղորդակցության ուղի կա և լինելու է բացառապես Հայաստանի ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո։
Այս մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ պատասխանելով «Արմենպրես» լրատվական գործակալության հարցին:
Ադրբջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ «նոյեմբերի 10-ին ստորագրված համատեղ հայտարարության մեջ առկա է հատուկ դրույթ Նախիջևանի միջանցքի ստեղծման մասին»: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա:
- Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում նշված է «տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման» մասին, և հենց այս մոտեցմամբ է Հայաստանը հանդես գալիս տարածաշրջանում կայունություն հաստատելու և համագործակցության հեռանկարների հարցերում: Վերոնշյալ կետը չի պարունակում որևէ միջանցքի ստեղծման դրույթներ: Հայաստանի տարածքով անցնող յուրաքանչյուր ճանապարհ կամ հաղորդակցության ուղի կա և լինելու է բացառապես Հայաստանի ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո։

The 9th point of the trilateral agreement signed between the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan on November 9, 2020 contains no provisions on creating any transport corridor. Any road or communication passing through the territory of Armenia has always been and will be exclusively under the jurisdiction and sovereignty of Armenia, Anna Naghdalyan, spokesperson of the MFA Armenia announced, answering the question of ARMENPRESS news agency.
- Azerbaijani president Ilham Aliyev has announced that in the joint declaration signed on November 10 there is special provision about creating a corridor linking Nakhichevan with Azerbaijan. How would you comment on this?
- The 9th point of the November 9 trilateral declaration is about the unblocking of all regional infrastructures and this is the approach of Armenia for the future regional stability and cooperation. The mentioned point does not contain any idea of creating a corridor. Any road or communication passing through the territory of Armenia has always been and will be exclusively under the jurisdiction and sovereignty of Armenia