Իրանի պատգամավորական պատվիրակություն կժամանի Հայաստան
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Մխիթար Հայրապետյանը հեռախոսազրույց է ունեցել իր գործընկերոջ՝ Իրան-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի ղեկավար Սեյեդ Մահդի Ֆարշադանի հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Մխիթար Հայրապետյանի գրասենյակից:
Շնորհավորելով Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 42-րդ տարեդարձի կապակցությամբ՝ Մխիթար Հայրապետյանը լավագույն բարեմաղթանքներն է հղել Իրանի բարեկամ ժողովրդին։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկկողմ համագործակցության հետագա զարգացմանն ու ընդլայնմանը վերաբերող հարցերի:
Առանձնահատուկ ընդգծվել է Հայաստանի և Իրանի միջև հաստատված դարավոր բարեկամական և փոխադարձ վստահության ու աջակցության, ինչպես նաև ամուր պատմական և մշակութային կապերի վրա հիմնված հարաբերությունների բարձր մակարդակը: Այս առումով երկուստեք կարևորվել է համագործակցությանը նոր թափ հաղորդելու և փոխադարձ այցելություններ կազմակերպելու անհրաժեշտությունը։
Պարոն Ֆարշադանը, արժևորելով Հայաստանի և Իրանի միջև առկա բազմաբնույթ համագործակցությունը և քաղաքական օրակարգի խթանումը, հայտնել է, որ ծրագրում է առաջիկայում պատվիրակությամբ այց կատարել Հայաստան՝ առավել հանգամանալից քննարկելու համագործակցության խորացման հեռանկարները։

Iranian Parliamentary Delegation to Visit Armenia
Chairman of the parliamentary standing committee on science, education, culture, Diaspora, youth and sports affairs, head of the Armenia-Iran friendship group Mkhitar Hayrapetyan held a telephone conversation with his Iranian counterpart, head of the Iran-Armenia friendship group Seyyed Mehdi Farshadan, Mr. Hayrapetyan’s Office told Armenpress.
Congratulating on the 42nd anniversary of the Islamic Revolution, Mkhitar Hayrapetyan addressed his best wishes to the good people of Iran.
During the phone talk the officials discussed issues on further developing and expanding the bilateral cooperation.
They both highlighted the high level of mutual trust and support between Armenia and Iran, the firm historical and cultural relationships.
Mr. Farshadan informed that he is planning to visit Armenia soon with a delegation aimed at discussing in more details the prospects of deepening the bilateral partnership.