Իրանի պատգամավորական պատվիրակություն կժամանի Հայաստան
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Մխիթար Հայրապետյանը հեռախոսազրույց է ունեցել իր գործընկերոջ՝ Իրան-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի ղեկավար Սեյեդ Մահդի Ֆարշադանի հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Մխիթար Հայրապետյանի գրասենյակից:
Շնորհավորելով Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 42-րդ տարեդարձի կապակցությամբ՝ Մխիթար Հայրապետյանը լավագույն բարեմաղթանքներն է հղել Իրանի բարեկամ ժողովրդին։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկկողմ համագործակցության հետագա զարգացմանն ու ընդլայնմանը վերաբերող հարցերի:
Առանձնահատուկ ընդգծվել է Հայաստանի և Իրանի միջև հաստատված դարավոր բարեկամական և փոխադարձ վստահության ու աջակցության, ինչպես նաև ամուր պատմական և մշակութային կապերի վրա հիմնված հարաբերությունների բարձր մակարդակը: Այս առումով երկուստեք կարևորվել է համագործակցությանը նոր թափ հաղորդելու և փոխադարձ այցելություններ կազմակերպելու անհրաժեշտությունը։
Պարոն Ֆարշադանը, արժևորելով Հայաստանի և Իրանի միջև առկա բազմաբնույթ համագործակցությունը և քաղաքական օրակարգի խթանումը, հայտնել է, որ ծրագրում է առաջիկայում պատվիրակությամբ այց կատարել Հայաստան՝ առավել հանգամանալից քննարկելու համագործակցության խորացման հեռանկարները։

В Армению приедет парламентская делегация Ирана
Председатель постоянной комиссии НС РА по науке, образованию, культуре, диаспоре, молодежи и спорту, руководитель группы дружбы Армения-Иран Мхитар Айрапетян провел телефонный разговор со своим коллегой, главой парламентской фракции Иран-Армения Сейедом Махди Фаршаданом. Об этом «Арменпресс» сообщили в офисе Мхитара Айрапетяна.
Поздравляя с 42-й годовщиной победы Исламской революции, Мхитар Айрапетян передал свои наилучшие пожелания дружественному народу Ирана.
В ходе телефонного разговора были затронуты вопросы, связанные с дальнейшим развитием и расширением двустороннего сотрудничества.
Особый акцент был сделан на высоком уровне многовековой дружбы, взаимного доверия и поддержки, установленных между Арменией и Ираном, а также на отношениях, основанных на прочных исторических и культурных связях. В связи с этим обе стороны подчеркнули необходимость придания нового импульса сотрудничеству и организации взаимных визитов.
Г-н Фаршадан, высоко оценив многоплановое сотрудничество между Арменией и Ираном, продвижение политической повестки дня, заявил, что в ближайшее время планирует посетить Армению с делегацией, чтобы более подробно обсудить перспективы углубления сотрудничества.