«COVID-19-ը խորացրել է մինչ այդ գոյություն ունեցող անհավասարությունը»․ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար
COVID-19 համավարակը հանգեցրել է աշխարհում մարդու իրավունքների խախտումների թվի աճին: Այս մասին Ժնևում ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 46-րդ նստաշրջանի բացմանը հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը:
«Համավարակն ակնհայտորեն ցույց տվեց մեր մարդկության և մարդու իրավունքների ամբողջ շերտի՝ քաղաքացիական, մշակութային, տնտեսական, քաղաքական և սոցիալական փոխկապակցված բնույթը։ COVID-19-ը խորացրել է մինչ այդ գոյություն ունեցող տարաձայնությունները, խոցելիությունը և անհավասարությունը, ինչպես նաև հանգեցրել է նոր խնդիրների, այդ թվում՝ մարդու իրավունքների ոլորտում: Մենք խախտումների արատավոր շրջանակի ականատեսն ենք լինում», - ասել է նա։
Գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ աշխատանքի կորուստը, պարտքի աճը և եկամուտների կտրուկ անկումը «բառիս բուն իմաստով շուռ են տվել հարյուր միլիոնավոր ընտանիքների կյանքը»:
Համավարկի հետևանքներն ամենից շատ հարվածել են կանանց, փոքրամասնություններին, հաշմանդամություն ունեցող անձանց, տարեցներին և փախստականներին։ Աշխարհում ծայրահեղ աղքատության աճ է նկատվում։
«Վիրուսը նաև ազդում է քաղաքական և քաղաքացիական իրավունքների վրա և ավելի է նեղացնում հանրային տարածքը։ Համավարակի պատրվակով որոշ երկրների իշխանություններն արտակարգ միջոցներ են ձեռնարկում այլախոհությունը ճնշելու, անկախ մամուլին լռեցնելու և ոչ կառավարական կազմակերպությունների գործունեությունը սահմանափակելու համար»,- նշել է Գուտերեշը:
Գլխավոր քարտուղարը հիշեցրել է, որ համաՎարակի հանդեպ կառավարության արձագանքի կամ արձագանքի բացակայության վերաբերյալ քննադատության պատճառով ձերբակալվում, դատական հետապնդումների ու ահաբեկումների են ենթարկվում շատ իրավապաշտպաններ, լրագրողներ, փաստաբաններ, քաղաքական ակտիվիստներ ու նույնիսկ բուժաշխատողներ։

Пандемия привела к нарушениям в области прав человека, заявил генсек ООН
Пандемия COVID-19 привела к росту числа нарушений прав человека в мире, заявил генеральный секретарь ООН Антонио Гутерреш, выступая в понедельник на открытии 46-й сессии Совета по правам человека ООН в Женеве, передает РИА Новости.
"Пандемия со всей очевидностью показала взаимосвязанный характер нашей человеческой семьи и всего спектра прав человека - гражданских, культурных, экономических, политических и социальных. COVID-19 усугубил существовавшие до этого расхождения, уязвимость и неравенство, а также привел к появлению новых проблем, в том числе в области прав человека. Мы наблюдаем порочный круг нарушений", - сказал он.
По словам генсека, потеря работы, рост задолженности и резкое падение доходов в буквальном смысле перевернули жизнь сотен миллионов семей вверх дном. Последствия пандемии больше всего ударило по женщинам, меньшинствам, лицам с инвалидностью, престарелым, беженцам, мигрантам и коренным народам. С проблемами столкнулись и подростки, которые не могут посещать школу и имеют ограниченный доступ к техническим средствам. В мире начался рост крайней нищеты.
"Вирус также поражает политические и гражданские права и еще больше сужает общественное пространство. Под предлогом пандемии власти некоторых стран применяют силовые меры в области безопасности и чрезвычайные меры для подавления инакомыслия, признания незаконными основных свобод, принуждения независимой прессы к молчанию и ограничения деятельности неправительственных организаций", - отметил Гутерреш.
Генсек напомнил, что правозащитники, журналисты, адвокаты, политические активисты и даже медицинские работники подвергаются задержаниям, судебному преследованию и запугиванию и слежке за критику реакции или отсутствия реакции правительства на пандемию. А связанные с пандемией ограничения используются для подрыва избирательных процессов, ослабления выступлений оппозиции и подавления критики.