Քաղբանտարկյալ Արա Սաղաթելյանի փաստաբանները դիմել են ՄԻՊ-ին (Փաստինֆո)
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանի փաստաբանները դիմել են ՄԻՊ-ին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ փաստաբան Հակոբ Ենոքյանից։
Փաստաբանը տեղեկացրեց, որ ՄԻՊ-ին դիմել են Արա Սաղաթելյանի ձերբակալման օրը՝ ՄԻՊ-ի ուշադրությունը հրավիրելով հակաիրավական գործընթացի վրա: ՄԻՊ-ի գրասենյակից այցելել են ՁՊՎ, տեսակցել Արա Սաղաթելյանին։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ ԱԱԾ ծառայողներն փետրվարի 19-ին խուզարկություն են իրականացրել Արա Սաղաթելյանի, վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանի, ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովայի, սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանի աշխատասենյակներում, առգրավել հեռախոսներ և համակարգիչներ, ապա նրանց բերման ենթարկել: Անժելա Էլիբեգովան և Գոհար Մելոյանն ազատ են արձակվել՝ հրաժարվելով ցուցմունք տալուց, իսկ Կարեն Բեքարյանը, Արա Սաղաթելյանը, քաղաքացիներ Մհեր Ավագյանը, Արամ Լ. Սարգսյանը ձերբակալվել են, ապա նրանց կալանավորելու միջնորդություն ներկայացրել դատարան։
Վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանն ու քաղաքացի Մհեր Ավագյանն ազատ են արձակվել. Դատարանը մերժել է ԱԱԾ-ի քննիչների միջնորդությունը՝ արձանագրելով հիմնավոր կասկածի բացակայությունը։
Ի դեպ, Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ Արմինե Մելիքսեթյանի նախագահությամբ, ոչ իրավաչափ էր համարել նաև Արա Սաղաթելյանի ձերբակալությունը, արձանագրել, որ Պատերազմի ժամանակ տեղեկատվության կանոնները խախտելու համար Սաղաթելյանին առաջադրված մեղադրանքում հիմնավոր կասկածը հաստատված չէ, այդուհանդերձ նրան կալանավորելու սանկցիա տվել։
Նկատենք, որ Արա Սաղաթելյանը տարիներ շարունակ ակտիվ դերակատարություն է ունեցել Ադրբեջանի դեմ իրականացվող տեղեկատվական պատերազմում՝ միջազգային մամուլին հասու դարձնելով այդ երկրի իրականացրած պատերազմական հանցագործությունները։
2020 թվականի պատերազմի առաջին օրերից ևս գտնվել է Արցախում և աջակցել միջազգային լրատվամիջոցների աշխատանքների կազմակերպմանը՝ թուրքադրբեջանական տանդեմի հարձակման մանրամասները լուսաբանելիս։ Եվ հենց այդ օրերին, երբ իշխանությունները պատրաստվում էին կապիտուլյացիայի ակտն ստորագրել, 2020 թվականի նոյեմբերի 8-ին, իշխանական քարոզիչները նրա դեմ սկսեցին սև քարոզչություն իրականացնել՝ զրպարտող բնույթի տեղեկություններ տարածելով։ Դրանք շատ արագ հերքվեցին, հարուցվեցին դատական գործեր, սակայն Նիկոլ Փաշինյանը խրախուսեց Արա Սաղաթելյանին զրպարտելու գործում առանձնակի ակտիվ դերակատարություն ցուցաբերած «ֆեյքերի ֆաբրիկայի» Տարոն Չախոյանին՝ նրան նշանակելով կառավարության աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ, այդպիսով ապացուցելով, որ հենց ինքն է կանգնած Արա Սաղաթելյանի դեմ հետապնդումների հետևում։
Ինքը՝ Արա Սաղաթելյանը, «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտարարել էր, որ մտասևեռվածություն ու զգուշավորություն կա իր անձի նկատմամբ և միջոցներ են ձեռնարկում իրեն վարկաբեկելու կամ ընթացող գործընթացներից ինչ-որ կերպ զերծ պահելու համար։
Փորձագիտական համայնքն արդեն հայտարարել է, որ Արա Սաղաթելյանի նկատմամբ իրականացվում է քաղաքական հետապնդում՝ նրան դիտարկելով որպես քաղբանտարկյալ։

Адвокаты политзаключенного Ара Сагателяна обратились к Защитнику прав человека (ФактИнфо)
Адвокаты бывшего руководителя -генерального секретаря аппарата Национального Собрания Армении Ара Сагателяна обратились к Защитнику прав человека (Омбудсмену). Об этом "ФактИнфо" сообщил адвокат Акоп Енокян.
Адвокат проинформировал, что защита обратилась к Защитнику прав человека в день задержания Ара Сагателяна. Адвокаты обратили внимание  омбудсмена на противоправный процесс. Представители офиса Защитника прав человека навестили Сагателяна в МСЗ.
Отмечается, что 19 февраля сотрудники СНБ провели обыски в рабочих кабинетах аналитика Карена Бекаряна, бывшего руководителя аппарата НС РА Ара Сагателяна, азербайджановеда Анжелы Элибеговой, эксперта по конституционному праву Гоар Мелоян, гражданина Мгера Авагяна, изъяли их телефоны и компьютеры, после чего их подвергли приводу. Анжела Элибегова и Гоар Мелоян были отпущены на свободу. Они отказались от дачи показаний, а Карен Бекарян, Ара Сагателян, Мгер Авагян и Арам Л. Саркисян были задержаны. В суд было подано ходатайство об их аресте.
Аналитик Карен Бекарян и гражданин Мгер Авагян были отпущены на свободу. Суд отклонил ходатайство следователей СНБ, констатировав отсутствие обоснованного подозрения.
Кстати, суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Армине Меликсетян счел неправомерным и задержание Ара Сагателяна, констатировав отсутствие обоснованного подозрения в предъявленном Сагателяну обвинении по статье 307.4 (нарушение правил публикации или распространения информация во время правового режима военного положения) УК РА. Тем не менее, суд выдал санкцию на его арест.
Отметим, что Ара Сагателян на протяжении многих лет играл активную роль в информационной войне против Азербайджана, донося информацию о совершенных этой страной военных преступлениях до международных СМИ.
С первых же дней войны 2020 года Сагателян также находился в Арцахе и оказывал содействие в организации работы международных СМИ при освещении подробностей нападения турецко-азербайджанского тандема. И именно в эти дни, когда власти готовились к подписанию капитулянтского заявления, 8 ноября 2020 года 2020 года провластные пропагандисты развернули против него черную пропаганду, тиражируя сведения клеветнического характера. Они в оперативном порядке были опровергнуты, были заведены уголовные дела, однако Никол Пашинян поощрил сыгравшего особо активную роль в этом дела Тарона Чахояна от "Фабрики фейков", назначив его заместителем главы аппарата премьер-министра Армении, тем самым доказав, что именно он стоит за преследованием Ара Сагателяна.
Сам Ара Сагателян в беседе с корреспондентом "ФактИнфо" еще 25 ноября прошлого года заявил, что налицо зацикленность на его личности, его остерегаются.
"Предпринимаются попытки дискредитировать меня или каким-то образом удержать меня в стороне от текущих процессов", - сказал Сагателян.
Экспертное сообщество уже заявило, что Ара Сагателяна преследуют по политическим мотивам. Эксперты считают его политзаключенным.