Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրել Տիրան Խաչատրյանին Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալի պաշտոնից ազատելու մասին։
«Հիմք ընդունելով վարչապետի առաջարկությունը՝ համաձայն Սահմանադրության 133-րդ հոդվածի 1-ին մասի, ինչպես նաև «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի 40-րդ հոդվածի 3-րդ մասին. Տիրան Խաչատրյանին ազատել Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալի պաշտոնից», - ասված է հրամանագրում։
Ինչպես հայտնում է News.am-ն՝ ավելի վաղ Yerevan.today կայքը հրապարակել էր հարցազրույց Տիրան Խաչատրյանի հետ, որում մասնավորապես նշված էր, որ ԳՇ պետի տեղակալը ծիծաղել է՝ լսելով «Իսկանդեր»-ի 1 կրակոցի 10 տոկոսով պայթելու մասին և հավելել, որ դա լուրջ չէ:
Վերոնշյալ հարցազրույցից հետո ՊՆ-ն պարզաբանում տարածեց առ այն, որ Yerevan.today կայքում հրապարակված հոդվածում խեղաթյուրվել է Տիրան Խաչատրյանի հետ հեռախոսազրույցի բովանդակությունը:

Тиран Хачатрян освобожден от должности первого заместителя начальника Генштаба ВС
Президент Армении Армен Саркисян подписал указ об освобождении Тирана Хачатряна от должности первого заместителя начальника Генштаба ВС, передает News.am
Напомним, что ранее портал Yerevan.today опубликовал комментарий Тирана Хачатряна в связи с заявлением премьер-министра Никола Пашиняна по поводу ''Искандеров''. В  ответ на вопрос, возможно ли, чтобы ракета ''Искандера'' взорвалась на 10%, как утверждает премьер  Никол Пашинян, первый заместитель главы Генштаба ВС РА Тиран Хачатрян сперва долго смеялся, после отметил: ''Конечно, невозможно…Как?..''Искандер''?..Один выстрел?..На 10%?..Извините, но это несерьезно''.
Спустя несколько часов Минобороны выступило с пространным заявлением, утверждая, что слова Хачатряна были искажены.
Отметим, что идею о том, что ''Искандер'' мог вообще не взорваться или взорваться на 10%, к удивлению экспертов озвучил накануне вечером сам Пашинян.