ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը, պատասխանելով «Արմենպրես» լրատվական գործակալության հարցերին, անդրադարձել է փետրվարի 26-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի արած հայտարարություններին:
«Հարց. Երեկ Ադրբեջանի նախագահն օտարերկրյա լրատվամիջոցների համար ասուլիսին հանդես է եկել մի շարք հայտարարություններով, այդ թվում՝ Հայաստանի նկատմամբ նոր սպառնալիքներով, ռազմագերիների հարցի, Արցախի կարգավիճակի վերաբերյալ մեկնաբանություններով: Ինչպե՞ս կարձագանքեք այդ հայտարարություններին:
ՊատասխանԱդրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի փետրվարի 26-ի երկարաձիգ ասուլիսը հայ ժողովրդի նկատմամբ հերթական ատելության խոսքի դրսևորումն էր՝ ուղղված հայ ժողովրդի՝ որպես «հարմար թշնամի» կերպարի շահարկմամբ ադրբեջանական հասարակության ուշադրությունը ներքին խնդիրներից շեղել
Մեկ հարցի շրջանակներում, իհարկե, դժվար կլինի անդրադառնալ բոլոր այն իրարամերժ հայտարարություններին, որոնք տեղ են գտել Ադրբեջանի նախագահի խոսքում: Այնուամենայնիվ, անհրաժեշտ է ընդգծել.
Առաջին, Ադրբեջանի նախագահը շարունակում է հայատյացության քաղաքականությունը, որը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության սկզբնաղբյուրն է: Նախկինում աշխարհի հայ ժողովրդին թիվ մեկ թշնամի հայտարարած նախագահ Ալիևի` «հայ ժողովուրդն Ադրբեջանի թշնամին չէ» խոսքերը խարխլվում են հայ ժողովրդի, նրա պետական ինստիտուտների, բանակի նկատմամբ թշնամական հռետորաբանությամբ, ուստի չեն կարող լինել արժանահավատ:
Երկրորդ, ի հեճուկս միջազգային հանրության օրեցօր ուժեղացող կոչերին՝ անհապաղ ազատ արձակել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության առաջին դրույթի՝ Ադրբեջանի կողմից խախտման հետևանքով գերեվարված հայ զինծառայողներին՝ Ադրբեջանի նախագահն արդարացնում է իր երկրի միջազգային պարտավորությունների, այդ թվում՝ միջազգային մարդասիրական և մարդու իրավունքների խախտումները՝ փաստացի սպառնալով նոր գերեվարումներով: Ավելին, Ադրբեջանի նախագահի կողմից հայ բոլոր գերիներին վերադարձրած լինելու մասին պնդումն արվում է այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանի պատկան մարմինները միջազգային հեղինակավոր կառույցներին փոխանցել են հայ ռազմագերիների առկայության մասին տեղեկատվություն:
Երրորդ, մենք բազմիցս ենք հայտարարել, որ Թուրքիայի օժանդակությամբ Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումը չի կարող համարվել հակամարտության լուծում: Տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության հաստատման համար պետք է վերացվեն ռազմական ագրեսիայի հետևանքները, և իրացվեն արցախահայության իրավունքները, այդ թվում՝ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից առաջարկված ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա:
Չորրորդ, հայոց բանակը հայ ժողովրդի անվտանգության և իր բնօրրանում ազատ ու արժանապատիվ ապրելու և արարելու իրավունքի երաշխավորն է, որը բազմաթիվ հայորդիների անձնազոհության գնով խաթարեց թուրք-ադրբեջանա-ահաբեկչական դաշինքի ցեղասպան նկրտումները հայ ժողովրդի նկատմամբ: Ալիևի տվյալ ասուլիսը մեկ անգամ ևս ապացուցեց հայոց բանակի վերազինման և արդիականացման հրամայականը:
Ադրբեջանական ղեկավարության հայտարարությունները ի ցույց են դնում, որ Ադրբեջանը դեռևս պատրաստ չէ քայլեր ձեռնարկելու Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության համար, ավելին, այն իր հայտարարություններով ի չիք է դարձնում վստահության ձևավորման որևէ հնարավորություն:
Հարց. Ադրբեջանի նախագահը հերթական անգամ խոսել է Հայաստանի տարածքով «միջանցքի» մասին: Ի՞նչ միջանցքի մասին է խոսքը:
ՊատասխանԱյս հարցին մեկ անգամ չէ, որ անդրադարձել ենք, սակայն ևս մեկ անգամ կկրկնեմ, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը չի պարունակում որևէ միջանցքի ստեղծման դրույթներ: Հայաստանի տարածքով անցնող յուրաքանչյուր ճանապարհ կամ հաղորդակցության ուղի կա և լինելու է բացառապես Հայաստանի ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո։
Հարց. Ադրբեջանի նախագահը հանդես է եկել Արցախ ադրբեջանցի փախստականների վերադարձի անհրաժեշտության մասին պնդումներով: Արդյոք որևէ քննարկում այդ ուղղությամբ իրականացվու՞մ է:
Պատասխան. Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը նախատեսում է տեղահանված անձանց վերադարձը իրենց բնակության վայրեր՝ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի վերահսկողության ներքո: Այնուամենայնիվ, հայտարարությունից անգամ մոտ չորս ամիս անց ադրբեջանական կողմը խոչընդոտում է միջազգային կառույցների, այդ թվում՝ ՄԱԿ մասնագիտացված մարմինների մուտքը Արցախ՝ խաթարելով հումանիտար առաքելությունների իրականացումը:
Ակնհայտ է, որ պետք է վերադառնան նախևառաջ վերջին  լայնածավալ պատերազմի ընթացքում տեղահանվածները, և նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը միտված է առաջին հերթին այդ պատերազմի հումանիտար հետևանքների վերացմանը: Դա վերաբերում է Հադրութի, Շուշիի, ադրբեջանական օկուպացիայի տակ գտնվող այլ բնակավայրերի բնակիչներին: Մինչդեռ ադրբեջանական զինված ուժերը ոչ միայն չեն թույլատրում տեղահանվածների վերադարձը, այլև այրելով և ոչնչացնելով վերջիններիս բնակավայրերը՝ փորձում են դա անհնար դարձնել:
Նման վարվելակերպը հստակորեն մատնանշում է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդների համակեցության հայտարարություններով փորձում է քողարկել Արցախում էթնիկ զտումների և հայաթափության տխրահռչակ քաղաքականությունը»:

Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян, отвечая на вопросы информационного агентства ''Арменпресс'', коснулась заявлений президента Азербайджана Ильхама Алиева, сделанных на пресс-конференции 26 февраля.
Вопрос: Вчера на пресс-конференции для зарубежных СМИ президент Азербайджана выступил с рядом заявлений, в том числе и с новыми угрозами в отношении Армении. Он также сделал комментарии по вопросу военнопленных и статусу Арцаха. Как бы вы отреагировали на эти заявления?
Ответ: Продолжительная пресс конференция президента Ильхама Алиева 26 февраля было очередным проявлением риторики ненависти в отношении армянского народа, направленной на отвлечение внимания азербайджанского общества от внутренних проблем, манипулируя образом армянского народа как ''удобного врага''.
Конечно, будет сложно в рамках одного вопроса прокомментировать все те противоречивые заявления, которые содержались в речи президента Азербайджана. Тем не менее следует отметить.
Во-первых, президент Азербайджана продолжает политику ненависти в отношении армян, что и является источником нагорно-карабахского конфликта. Слова недавно характеризующего армянский народ врагом номер один президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что ''Армянский народ - не враг Азербайджана'' несостоятельны в условиях враждебной риторики в ​​отношении армянского народа, его государственных институтов и армии, поэтому они не могут быть достоверными.
Во-вторых, несмотря на усиливающиеся с каждым днем призывы международного сообщества к немедленному освобождению армянских военнослужащих, захваченных Азербайджаном в нарушение первого пункта заявления от 9 ноября, президент Азербайджана оправдывает нарушения международных обязательств своей страны, в том числе международного гуманитарного права и прав человека, фактически угрожая захватить новых военнопленных. Более того, утверждение президента Азербайджана о возвращении всех армянских пленных было сделано в то время, когда соответствующие власти Азербайджана передали авторитетным международным организациям информацию о содержании в Азербайджане армянских военнопленных.
В-третьих, мы неоднократно заявляли, что применение силы Азербайджаном при поддержке Турции не может считаться решением конфликта. Для установления мира и безопасности в регионе необходимо устранение  последствий военной агрессии и реализация прав армян Арцаха, в том числе на основе предложенного сопредседателями Минской группы права народов на самоопределение.
В-четвертых, армянская армия, сорвавшая  геноцидальные устремления турецко-азербайджано-террористического альянса в отношении армянского народа ценой многих жизней, является гарантом обеспечения права армянского народа жить свободно и достойно на своей родине. Пресс-конференция Алиева в очередной раз подтвердила необходимость обновления и модернизации армянской армии.
Заявления руководства Азербайджана демонстрируют, что Азербайджан пока не готов к принятию шагов для мира и стабильности на Южном Кавказе, и более того, его заявления сводят на нет любую возможность построения доверия.
Вопрос: Президент Азербайджана в очередной раз упомянул о ''коридоре'' через территорию Армении. Что это за коридор?
Ответ: Мы неоднократно возвращались к данному вопросу, но еще раз повторю, что 9-й пункт трехстороннего заявления от 9 ноября не содержит каких либо положений о создании коридора. Любая дорога или коммуникационный узел проходящие по территории Армении находятся и будет находиться исключительно под юрисдикцией и суверенитетом Армении.
Вопрос: Президент Азербайджана сделал заявления о необходимости возвращения азербайджанских беженцев в Арцах. Есть ли какие-то обсуждения в этом направлении?
Ответ: В трехстороннем заявлении от 9 ноября содержится призыв к возвращению перемещенных лиц в места их проживания под контролем Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев. Однако, спустя почти четыре месяца после подписания заявления азербайджанская сторона блокирует доступ международных организаций, в том числе специализированных структур ООН, в Арцах, срывая выполнение гуманитарных миссий.
Очевидно, что в первую очередь должны вернуться лица, перемещенные во время последней широкомасштабной войны; заявление от 9 ноября направлено в первую очередь на устранение гуманитарных последствий этой войны. Это касается жителей Гадрута, Шуши и других населенных пунктов, находящихся под азербайджанской оккупацией. Между тем, азербайджанские вооруженные силы не только не допускают возвращения перемещенных лиц, но и пытаются сделать это невозможным, сжигая и разрушая их жилье.
Такое поведение ясно указывает на то, что руководство Азербайджана пытается скрыть свою пресловутую политику этнических чисток и изгнания армян из Арцаха, провозглашая сосуществование армянского и азербайджанского народов.