ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը, պատասխանելով «Արմենպրես» լրատվական գործակալության հարցերին, անդրադարձել է փետրվարի 26-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի արած հայտարարություններին:
«Հարց. Երեկ Ադրբեջանի նախագահն օտարերկրյա լրատվամիջոցների համար ասուլիսին հանդես է եկել մի շարք հայտարարություններով, այդ թվում՝ Հայաստանի նկատմամբ նոր սպառնալիքներով, ռազմագերիների հարցի, Արցախի կարգավիճակի վերաբերյալ մեկնաբանություններով: Ինչպե՞ս կարձագանքեք այդ հայտարարություններին:
ՊատասխանԱդրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի փետրվարի 26-ի երկարաձիգ ասուլիսը հայ ժողովրդի նկատմամբ հերթական ատելության խոսքի դրսևորումն էր՝ ուղղված հայ ժողովրդի՝ որպես «հարմար թշնամի» կերպարի շահարկմամբ ադրբեջանական հասարակության ուշադրությունը ներքին խնդիրներից շեղել
Մեկ հարցի շրջանակներում, իհարկե, դժվար կլինի անդրադառնալ բոլոր այն իրարամերժ հայտարարություններին, որոնք տեղ են գտել Ադրբեջանի նախագահի խոսքում: Այնուամենայնիվ, անհրաժեշտ է ընդգծել.
Առաջին, Ադրբեջանի նախագահը շարունակում է հայատյացության քաղաքականությունը, որը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության սկզբնաղբյուրն է: Նախկինում աշխարհի հայ ժողովրդին թիվ մեկ թշնամի հայտարարած նախագահ Ալիևի` «հայ ժողովուրդն Ադրբեջանի թշնամին չէ» խոսքերը խարխլվում են հայ ժողովրդի, նրա պետական ինստիտուտների, բանակի նկատմամբ թշնամական հռետորաբանությամբ, ուստի չեն կարող լինել արժանահավատ:
Երկրորդ, ի հեճուկս միջազգային հանրության օրեցօր ուժեղացող կոչերին՝ անհապաղ ազատ արձակել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության առաջին դրույթի՝ Ադրբեջանի կողմից խախտման հետևանքով գերեվարված հայ զինծառայողներին՝ Ադրբեջանի նախագահն արդարացնում է իր երկրի միջազգային պարտավորությունների, այդ թվում՝ միջազգային մարդասիրական և մարդու իրավունքների խախտումները՝ փաստացի սպառնալով նոր գերեվարումներով: Ավելին, Ադրբեջանի նախագահի կողմից հայ բոլոր գերիներին վերադարձրած լինելու մասին պնդումն արվում է այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանի պատկան մարմինները միջազգային հեղինակավոր կառույցներին փոխանցել են հայ ռազմագերիների առկայության մասին տեղեկատվություն:
Երրորդ, մենք բազմիցս ենք հայտարարել, որ Թուրքիայի օժանդակությամբ Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումը չի կարող համարվել հակամարտության լուծում: Տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության հաստատման համար պետք է վերացվեն ռազմական ագրեսիայի հետևանքները, և իրացվեն արցախահայության իրավունքները, այդ թվում՝ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից առաջարկված ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա:
Չորրորդ, հայոց բանակը հայ ժողովրդի անվտանգության և իր բնօրրանում ազատ ու արժանապատիվ ապրելու և արարելու իրավունքի երաշխավորն է, որը բազմաթիվ հայորդիների անձնազոհության գնով խաթարեց թուրք-ադրբեջանա-ահաբեկչական դաշինքի ցեղասպան նկրտումները հայ ժողովրդի նկատմամբ: Ալիևի տվյալ ասուլիսը մեկ անգամ ևս ապացուցեց հայոց բանակի վերազինման և արդիականացման հրամայականը:
Ադրբեջանական ղեկավարության հայտարարությունները ի ցույց են դնում, որ Ադրբեջանը դեռևս պատրաստ չէ քայլեր ձեռնարկելու Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության համար, ավելին, այն իր հայտարարություններով ի չիք է դարձնում վստահության ձևավորման որևէ հնարավորություն:
Հարց. Ադրբեջանի նախագահը հերթական անգամ խոսել է Հայաստանի տարածքով «միջանցքի» մասին: Ի՞նչ միջանցքի մասին է խոսքը:
ՊատասխանԱյս հարցին մեկ անգամ չէ, որ անդրադարձել ենք, սակայն ևս մեկ անգամ կկրկնեմ, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը չի պարունակում որևէ միջանցքի ստեղծման դրույթներ: Հայաստանի տարածքով անցնող յուրաքանչյուր ճանապարհ կամ հաղորդակցության ուղի կա և լինելու է բացառապես Հայաստանի ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո։
Հարց. Ադրբեջանի նախագահը հանդես է եկել Արցախ ադրբեջանցի փախստականների վերադարձի անհրաժեշտության մասին պնդումներով: Արդյոք որևէ քննարկում այդ ուղղությամբ իրականացվու՞մ է:
Պատասխան. Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը նախատեսում է տեղահանված անձանց վերադարձը իրենց բնակության վայրեր՝ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի վերահսկողության ներքո: Այնուամենայնիվ, հայտարարությունից անգամ մոտ չորս ամիս անց ադրբեջանական կողմը խոչընդոտում է միջազգային կառույցների, այդ թվում՝ ՄԱԿ մասնագիտացված մարմինների մուտքը Արցախ՝ խաթարելով հումանիտար առաքելությունների իրականացումը:
Ակնհայտ է, որ պետք է վերադառնան նախևառաջ վերջին  լայնածավալ պատերազմի ընթացքում տեղահանվածները, և նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը միտված է առաջին հերթին այդ պատերազմի հումանիտար հետևանքների վերացմանը: Դա վերաբերում է Հադրութի, Շուշիի, ադրբեջանական օկուպացիայի տակ գտնվող այլ բնակավայրերի բնակիչներին: Մինչդեռ ադրբեջանական զինված ուժերը ոչ միայն չեն թույլատրում տեղահանվածների վերադարձը, այլև այրելով և ոչնչացնելով վերջիններիս բնակավայրերը՝ փորձում են դա անհնար դարձնել:
Նման վարվելակերպը հստակորեն մատնանշում է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդների համակեցության հայտարարություններով փորձում է քողարկել Արցախում էթնիկ զտումների և հայաթափության տխրահռչակ քաղաքականությունը»:

Answering the questions of "Armenpress" news agency, the spokesperson of the RA Ministry of Foreign Affairs Anna Naghdalyan referred to the statements made by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev on February 26.
Question: Yesterday, at the press conference for foreign media the President of Azerbaijan made a number of statements, including new threats against Armenia, comments on the issue of prisoners of war and the status of Artsakh.  How would you comment on those statements?
Answer: The hours-long press conference of Azerbaijan’s President Ilham Aliyev on February 26 was another manifestation of hate speech towards the Armenian people, aimed at diverting the attention of the Azerbaijani society from domestic issues by manipulating the image of the Armenian people as a “useful enemy.”
Of course, it will be difficult to address all the contradictory statements made in the speech of the President of Azerbaijan within one question. However, it is necessary to emphasize that;
First, the President of Azerbaijan continues the policy of Armenophobia, which is the primary source of the Nagorno-Karabakh conflict. The words “Armenians are not Azerbaijan’s enemies” said by the President Aliyev, who has previously declared the Armenian people as number one enemy of Azerbaijan, are dissolved by hostile rhetoric towards the Armenian people, its state institutions, the army, so they cannot be credible.
Second, despite the increasing calls of the international community for the immediate release of Armenian servicemen captured in violation of the first provision of the November 9 statement, the President of Azerbaijan justifies violations of his country's international obligations, including international humanitarian law and human rights law, in fact by threatening with new captives. Moreover, the claim by the President of Azerbaijan that all Armenian captives have been returned was made when the relevant Azerbaijani authorities passed information to the reputable  international bodies on the existence of Armenian prisoners of war.
Third, we have repeatedly stated that the use of force by Azerbaijan with the support of Turkey can not be considered a resolution to the conflict. In order to establish peace and security in the region, the consequences of military aggression must be eliminated, the rights of the Armenians of Artsakh must be exercised, including  on the basis of the right to self-determination proposed by the Minsk Group Co-Chairmanship.
Fourth, the Armenian army is the guarantor of the right of the Armenian people to live and create free and dignified life in their homeland, which, at the cost of the self-sacrifice of many Armenians, thwarted the genocidal aspirations of the Turkish-Azerbaijani-terrorist alliance towards the Armenian people. Aliyev's press conference once proved the imperative of rearmement and modernizing of the Armenian armed forces.
The statements of the Azerbaijani leadership demonstrate that Azerbaijan is not ready to undertake steps for peace and stability in the South Caucasus, moreover, its statements nullify any possibility of building trust.
Question: The President of Azerbaijan once again referred to the "corridor" through the territory of Armenia. What corridor is he referring to?
Answer: We have touched upon this issue more than once, but I will repeat once again that the provision 9 of the November 9 trilateral statement does not contain any provisions on the establishment of a corridor. Any road or communication route passing through the territory of Armenia is and remains exclusively under the jurisdiction of the sovereignty of Armenia.
Question: The President of Azerbaijan made statements on the need for the return of Azerbaijani refugees to Artsakh. Is there any discussion in that direction?
Answer:  The November 9 trilateral statement calls for the return of displaced people to their places of residence under the supervision of the United Nations Office of High Commissioner for Refugees. However, at least four months after the statement, the Azerbaijani side is posing impediments towards the entry of international organizations, including the UN specialized agencies, into Artsakh, disrupting the implementation of humanitarian missions.
It is clear that the people displaced during the recent large-scale war must return in the first place; the November 9 statement is aimed primarily at eliminating the humanitarian consequences of that war. This refers to the residents of Hadrut, Shushi and other settlements fallen under the Azerbaijani control. Meanwhile, the Azerbaijani armed forces not merely prohibit the return of the displaced, but also try to make it impossible by burning and destroying their settlements.
Such behavior clearly indicates that the Azerbaijani leadership is trying to cover up the infamous policy of ethnic cleansing and annihilation of Armenians from Artsakh making announcements on  the coexistence between the Armenians and Azerbaijanis.