ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահությունը  հայտարարություն է տարածել, որում, մասնավորապես, ասված է․
«Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահությունը, պայմանավորված երկրում ամիսներ շարունակվող քաղաքական ճգնաժամի օրեցօր խորացմամբ, անհրաժեշտ է համարում հանդես գալ նոր հայտարարությամբ։
2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո Հայաստանի իշխանությունները ոչ միայն լուրջ քայլեր չեն ձեռնարկել ստեղծված աշխարհաքաղաքական ծանր իրավիճակից երկիրը դուրս բերելու ուղղությամբ, այլև անհեռատես նոր քայլերով խորացրել են ընդհանուր ճգնաժամը։ Ի պատասխան  հրաժարական ներկայացնելու վերաբերյալ՝ ՀՀ Գլխավոր շտաբի պետի և բազմաթիվ բարձրաստիճան այլ զինվորականների սույն թվականի փետրվարի 25-ի պահանջի,    վարչապետը, հանդես գալով ՀՀ ԳՇ պետին աշխատանքից ազատելու մասին միջնորդությամբ, փաստորեն վտանգում է տարածաշրջանում ստեղծված փխրուն խաղաղությունը, Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը, այն դեպքում, երբ այսօր էլ որպես հայրենաբնակ հայության անվտանգության գլխավոր երաշխավոր շարունակում է մնալ Հայոց բանակը։
Խորապես գիտակցելով պահի լրջությունը՝ իշխանություններից պահանջում ենք զերծ մնալ մեր ժողովրդի ու զինվորականության վստահությունը վայելող փորձառու հրամանատարներին ասպարեզից հեռացնելու, պատերազմում կրած անհաջողությունը նրանց վրա բարդելու քայլերից»։

Призываем власти воздержаться от шагов по устранению опытных командиров, пользующихся доверием нашего народа и военных. Об этом говорится в заявлении, распространенном Президиумом Национальной академией наук Армении, передает NEWS.am.
"После подписания 9 ноября 2020 года трехстороннего заявления власти Армении не только не предприняли серьезных шагов для вывода страны из сложной геополитической ситуации, но и своими новыми недальновидными шагами еще более усугубили общий кризис. В ответ на требование об отставке начальника Генерального штаба ВС Армении и многих других высокопоставленных военнослужащих от 25 февраля премьер-министр, выступив с предложением об освобождении от должности главы Генштаба, фактически ставит под угрозу хрупкий мир в регионе, территориальную целостность и суверенитет Армении и Карабаха в том случае, когда и сегодня Армянская армия продолжает оставаться главным гарантом безопасности армянства.
Осознавая серьезность момента, мы призываем власти воздерживаться от шагов по устранению опытных командиров, пользующихся доверием нашего народа и военных, и "спихивания" на них неудач, зафиксированных на войне".