Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում որևէ միջանցքի ստեղծման մասին խոսք չկա: Այս մասին լրագրողների հարցերին ի պատասխան՝ նշել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
Հարցուպատասխանը ներկայացնում ենք ստորև.
Հարց. Ադրբեջանի նախագահը, ելույթ ունենալով Տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունների համաժողովին, նշել է, որ «տրանսպորտային նոր միջանցքն անցնելու է Ադրբեջանի պատմական տարածքով՝ Զանգեզուրով, և միացնելու է Ադրբեջանի հիմնական մասը երկրի անբաժան մաս հանդիսացող Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության և Թուրքիայի հետ»: Խնդրում ենք Ձեր մեկնաբանությունն այդ առնչությամբ:
Պատասխանը. Կրկնում եմ հերթական անգամ, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում որևէ միջանցքի ստեղծման մասին խոսք չկա:
Զանգեզուրն անվանելով «ադրբեջանական պատմական տարածք» և հղում կատարելով մտացածին «միջանցքի»՝ Ադրբեջանի նախագահը նմանօրինակ սադրիչ հայտարարությամբ դիտավորյալ տապալում է նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների կյանքի կոչումը: Նման հռետորաբանությունը հակասում է Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորություններին, այն անթաքույց մարտահրավեր է միջազգային իրավունքին և որևէ կերպ չի նպաստում տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը, ինչը սպառնալիք է տարածաշրջանի բոլոր պետությունների համար:
Հարց. Ադրբեջանի նախագահը կրկին նշել է, որ լուծել է հակամարտությունը և կյանքի կոչել ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերը: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա:
Պատասխան. Ադրբեջանի նախագահի այն պնդումները, որ Ադրբեջանը ռազմական ճանապարհով լուծել է ղարաբաղյան խնդիրը, ևս մեկ անգամ ի ցույց են դնում, թե ով է պատերազմի և ուժի կիրառման նախաձեռնողը և ով է տանում տարածաշրջանը հետագա ապակայունացման և փորձության ճանապարհով: Ինչպես միշտ, Ադրբեջանը խեղաթյուրում է ՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձևերի դրույթները, թեև այդ նույն բանաձևերն իրենց աջակցությունն են հայտնում Մինսկի խմբի խաղաղ գործընթացին, որը գլխավորում են Մինսկի խմբի համանախագահները:
Ադրբեջանի նախագահը ԼՂ խաղաղ գործընթացի վերաբերյալ իր հայտարարություններով հակադրվում է միջազգային հանրությանը, և առաջին հերթին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության, համանախագահ երկրների դիրքորոշմանը, որը հստակորեն ընդգծում է, որ հակամարտությունը պետք է ունենա համապարփակ կարգավորում: Մեզ համար ակնհայտ է, որ ուժի կիրառմամբ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճնշման փորձը չի կարող հիմքեր ստեղծել հակամարտության կարգավորման համար։ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը և պատերազմի հետևանքների վերացումը հակամարտության կարգավորման առանցքային բաղադրիչներն են:

The answers of Foreign Ministry Spokesperson Anna Naghdalyan to the questions of journalists.
Question: Speaking at the conference of Economic Cooperation Organizations, the President of Azerbaijan noted that "the new transport corridor will pass through the historical territories of Azerbaijan, Zangezur, connecting the main part of Azerbaijan with its integral part, Nakhichevan Autonomous Republic, and Turkey". Can you comment on this statement?
Answer: I stress once again that the Article 9 of the November 9 trilateral statement does not mention the establishment of a corridor.
With such a provocative statement, calling Zangezur an "Azerbaijani historical land" and making reference to an imaginary corridor, the President of Azerbaijan deliberately undermines the implementation of the November 9 and January 11 trilateral statements. Such rhetoric contradicts Azerbaijan's obligations; it is a blatant challenge to international law, it in no way contributes to the stability of the region and threatens all states in the region.
Question: The President of Azerbaijan reiterated that the conflict has been resolved and the UN Security Council resolutions have been implemented. How would you comment on that?
Answer: The statements of the President of Azerbaijan that Azerbaijan has resolved the Nagorno-Karabakh conflict by the use of force once again demonstrates who unleashed the war and who is leading the region through new challenges and further destabilization. As always, Azerbaijan distorts the provisions of the UN Security Council resolutions, while these same resolutions express their support for the Minsk Group peace process, headed by the Minsk Group Co-Chairs.
With his statements on the Nagorno-Karabakh peace process, the President of Azerbaijan contradicts the position of the international community, and first of all, the position of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship and Co-Chair countries, which clearly emphasizes the imperative of comprehensive settlement of the conflict. It is obvious to us that the attempt to suppress the right of the people of Artsakh to self-determination through the use of force cannot create grounds for the settlement of the conflict. The realization of the right of the people of Artsakh to self-determination and the elimination of the consequences of the war are the core elements of the peace process.