ՀՀ պետական, քաղաքական գործիչ, Հայաստանի ազգային հերոս, Արցախի հերոս Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան օրվա առթիվ ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն, ծաղիկներ դրել Վազգեն Սարգսյանի շիրմին և հարգանքի տուրք մատուցել իր մարտական ընկերոջ հիշատակին:
ՀՀ երրորդ նախագահի անունից այսօր առավոտյան «Եռաբլուր»-ում նաև ծաղկեպսակ է դրվել Վազգեն Սարգսյանի շիրմին:
Սերժ Սարգսյանը զինվորական պանթեոնում ծաղիկներ է խոնարհել զորավար Անդրանիկ Օզանյանի շիրմին, ծաղկեպսակ տեղադրել՝ զոհված ազատամարտիկների հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրին և հարգանքի տուրք մատուցել հայրենիքի անկախության ու հայ ժողովրդի պաշտպանության համար իրենց կյանքը զոհաբերած հերոս հայորդիների հիշատակին:

Today, on the occasion of the birthday of a statesman and politician, National Hero of Armenia, Hero of Artsakh Vazgen Sargsyan, the third President of RA, President of RPA Serzh Sargsyan visited Yerablur Military Pantheon, laid flowers at Vazgen Sargsyan’s tomb and paid tribute in memory of his military comrade.
Today morning, on behalf of the third President, a wreath was also laid at the tomb of Vazgen Sargsyan at Yerablur Military Pantheon.
At Military Pantheon Serzh Sargsyan laid flowers at General Andranik Ozanyan’s tomb, laid a wreath at the Memorial to Fallen Freedom-Fighters and paid tribute in memory of those who made their greatest contribution to the army-building efforts and to all Armenian heroes, who sacrificed their lives for the defence, freedom and independence of the Motherland.