Փակ են Վարդենյաց լեռնանցքը, Արագածոտնի մարզում «Ամբերդ» բարձր լեռնային օդերևութաբանական կայանից դեպի Ամբերդ ամրոց և դեպի Քարի լիճ տանող ավտոճանապարհները:
Դիլիջանի ոլորանները փակ են կցորդիչով բեռնատարների համար։
Դժվարանցանելի է Բերդ-Ճամբարակ ավտոճանապարհը։
Լոռու մարզում, Շիրակի մարզի Մարալիկ-Լանջիկ, Արարատի մարզի Զանգակատուն-Տիգրանաշեն ավտոճանապարհներին, Արագածոտնի մարզի Ապարանի և Արագածի տարածաշրջաներում տեղ-տեղ առկա է մերկասառույց։
Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից և ՌԴ ԱԻՆ Հյուսիսային Օսիայի ճգնաժամային կառավարման կենտրոնից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը փակ է բեռնատարների համար․ ռուսական կողմում կա մոտ 270 կուտակված բեռնատար ավտոմեքենա:

Vardenyast pass, roadways leading from "Amberd" high mountain meteorological station to Amberd fortress and to Kari lake in Aragatsotn province are closed.
Dilijan turns are closed for trailer trucks.
Berd-Chambarak roadway is difficult to pass.
It is snowing in Syunik province.
Black ice is formed in Lori province, on Maralik-Lanjer roadway of Shirak province, on Zangakatun-Tigranashen roadway of Ararat province, on Sisian-"Zanger" roadway of Syunik province, in Aparan and Aragats regions of Aragatsotn province.
According to the information provided by the Department of Emergency Situations of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and from the Department of Crisis Management Center of the Republic of North Ossetia of the Ministry of Emergency Situations of the Russian Federation, Stepantsminda-Larsi highway is closed for trucks: there are about 270 trucks accumulated on the Russian side.