Արմեն Սարգսյանը հանդիպման է հրավիրում վարչապետին, խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարներին և Հայրենիքի փրկության շարժման ղեկավարներին
Արմեն Սարգսյանն առկա իրավիճակը քննարկելու և ճգնաժամը հաղթահարելուն ուղղված փոխընդունելի լուծումներ գտնելու նպատակով Հանրապետության վարչապետին, խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարներին և Հայրենիքի փրկության շարժման ղեկավարներին հրավիրում է հանդիպման նախագահական նստավայրում: Այս մասին ասված է նրա հայտարարության մեջ:
«Երկրում շարունակվում է քաղաքական ճգնաժամը, իրավիճակը մնում է լարված, ինչը կարող է անկանխատեսելի և անդառնալի հետևանքներ ունենալ մեր պետության և պետականության համար:
Խնդիրները շատ են, դրանց լուծումը պահանջում է նաև հրատապ և համակարգային փոփոխություններ, այդ թվում՝ սահմանադրական և օրենսդրական:
Թե՛ իշխանությունը, թե՛ խորհրդարանական և արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերը բազմիցս արտահայտել են իրենց դիրքորոշումները: Սակայն, բացակայում են փոխըմբռնումը և միմյանց ընդառաջ գնալու ցանկությունը: Ավելին, հաճախակի են դարձել անհանդուրժողականության կոչերը:
Ստեղծված պայմաններում իմ միակ նպատակը եղել և մնում է երկիրը ցնցումներից զերծ պահելը և կանխելն այնպիսի իրավիճակի ստեղծումը, որը կարող է հանգեցնել անկանխատեսելի հետևանքների:
Պետության և ժողովրդի շահերից ելնելով՝ իրավիճակի հանգուցալուծումն այլևս անհետաձգելի և հրամայական պահանջ է:
Առաջնորդվելով համապետական ու համազգային շահերով՝ առկա իրավիճակը քննարկելու և ճգնաժամը հաղթահարելուն ուղղված փոխընդունելի լուծումներ գտնելու նպատակով Հանրապետության վարչապետին, խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարներին և Հայրենիքի փրկության շարժման ղեկավարներին ս/թ մարտի 13-ին ժ. 12:00-ին հրավիրում եմ հանդիպման նախագահական նստավայրում:
Վերահաստատում եմ համոզմունքս, որ տարաձայնությունների կարգավորման միակ ուղին բանակցություններն ու երկխոսությունն են, իսկ Հայաստանի և Արցախի զարգացման միակ ճանապարհը՝ բոլորիս և յուրաքանչյուրիս ջանքերի ու հնարավորությունների համախմբումը»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Հանրապետության նախագահի աշխատակազմն ակնկալում է մինչև ս/թ մարտի 11-ի ժամը 18:00-ն հրավիրյալներից արձագանք ստանալ հանդիպման մասնակցության վերաբերյալ:

Армен Саркисян пригласил на встречу премьера, руководителей парламентских фракций и оппозиционного "Движения за спасения родины"
Президент Армении Армен Саркисян распространил заявление, в котором отмечается, что в стране продолжается политический кризис, ситуация продолжает оставаться напряженной, что может иметь непредсказуемые и необратимые последствия для нашего государства и государственности, передает Aysor.am.
"Проблем много, их решение требует быстрых и системных изменений, в том числе конституционных и законодательных.
И власти, и парламентская и внепарламентская оппозиция неоднократно выражали свою позицию. Однако отсутствует взаимопонимание. Более того, стали частыми случаями призывы к нетерпимости.
В сложившейся ситуации моя цель – пресечь потрясения в стране и создание такой ситуации, которая может привести к непредсказуемым последствиям.
Исходя из интересов государства и народа развязка ситуации является неотложным и императивным требованием.
Для обсуждения создавшейся ситуации и с целью нахождения взаимоприемлемых решений по развязке кризиса приглашаю премьер-министра республики, руководителей парламентских фракций и руководителей «Движения за спасения родины» на встречу в резиденцию президента 13 марта в 12:00.
Единственный путь решения разногласий – переговоры и диалог, а единственный путь развития Армении и Арцаха – объединение наших усилий и возможностей", - говорится в заявлении президента.