Արա Այվազյանը վերահաստատել է Հայաստանի մտադրությունը՝ առավել խորացնելու հարաբերությունները ԱՄԷ-ի հետ
Մարտի 11-ին Արաբական Միացյալ Էմիրություններում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հանդիպեց ԱՄԷ արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Աբդալլահ բին Զայեդ Ալ Նահյանի հետ:
Նախարար Այվազյանը վերահաստատեց Հայաստանի մտադրությունը՝ առավել խորացնելու հարաբերությունները Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հետ՝ որպես կապող օղակ ՀՀ և Ծոցի արաբական երկրների միջև բազմաբնույթ համագործակցության համար:
Նախարարներ Այվազյանը և Ալ Նահյանը հանգամանալից անդրադարձան երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի: Կարևորվեց քաղաքական երկխոսության դինամիկայի պահպանումը, այդ թվում՝ խորհրդակցությունների անցկացման միջոցով:
Որպես առևտրատնտեսական համագործակցության հեռանկարային ուղղություններ՝ առանձնացվեցին տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, պարենային անվտանգության, վերականգնվող էներգիայի, զբոսաշրջության ոլորտները: Այս առնչությամբ ընդգծվեց Հայ-էմիրաթական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի աշխատանքների շարունակականությունը:
ԱԳ նախարարները կարևորեցին ԱՄԷ հայ համայնքի կամրջող դերակատարությունը փոխվստահության վրա խարսխված հայ-էմիրաթական հարաբերությունների ամրապնդման և խորացման գործում: Այդ համատեքստում նախարար Այվազյանը բարձր գնահատեց Արաբական Միացյալ Էմիրությունների իշխանությունների հոգատար վերաբերմունքը հայ համայնքի հանդեպ, որը ԱՄԷ-ի՝ հանդուրժողականության և մշակութային բազմազանության հանձնառության վկայությունն է:
Հանդիպման օրակարգում առանցքային տեղ էին զբաղեցնում տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերը: Այս համատեքստում Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծեց, որ Մերձավոր Արևելքը կարևոր տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի համապարփակ անվտանգային միջավայրում, և վերջին իրադարձություններն ի ցույց դրեցին, թե որքանով փոխկապակցված է Հարավային Կովկասի և Մերձավոր Արևելքի անվտանգությունը: Նախարարները համակարծիք էին, որ հակամարտությունները չունեն ռազմական լուծում, և ծայրահեղականության ցանկացած դրսևորում սպառնալիք է տարածաշրջանային խաղաղությանը և կայունությանը:

Aivazian Reaffirmed Armenia’s Intention to Further Deepen Relations with the UAE
On March 11, Foreign Minister of Armenia Ara Aivazian, who is on a working visit to the United Arab Emirates, met with Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the UAE Abdullah bin Zayed Al Nahyan.
Minister Aivazian reiterated Armenia's intention to further deepen relations with the United Arab Emirates as a connecting link for multifaceted cooperation between the Republic of Armenia and the Gulf Arab countries.
Ministers Aivazian and Al Nahyan touched upon a wide range of issues on the bilateral agenda. The sides stressed the importance of maintaining the political dialogue, including through consultations.
IT, agriculture, food security, renewable energy, and tourism have been underlined as promising directions of trade economic cooperation. In this regard, the continuation of the work of Armenia-UAE Intergovernmental Joint Commission was emphasized.
The Foreign Ministers emphasized the bridging role of the Armenian community of the UAE in strengthening and deepening Armenia-UAE relations based on mutual trust. In this context, Minister Aivazian highly assessed the caring attitude of the UAE authorities towards the Armenian community, which is a proof of the UAE's commitment to tolerance and cultural diversity.
The issues of regional security and stability were high on the agenda of the meeting. In this context, the Foreign Minister of Armenia highlighted that the Middle East plays an important role in Armenia's comprehensive security environment, and recent events have demonstrated how interconnected is the security of the South Caucasus and the Middle East. The Ministers agreed that there is no military solution to the conflict, and any manifestation of extremism is a threat to regional peace and stability.