Ինձ հասկացրել են, որ իմ կարծիքը ոչինչ չարժե. Լևոն Արոնյան
Հայ գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանի համար ԱՄՆ մեկնելու որոշման պատճառը պետության կողմից նրա նկատմամբ «ոչ մի» վերաբերմունքն է եղել։ Նշել է շախմատիստը LevitovChess YouTube-ի հետ հարցազրույցում, հայտնում է Սպուտնիկ Արմենիան
«Ես պետք է փորձեմ օգտագործել իմ ներուժը, բայց վերջին շրջանում իմ նկատմամբ վերաբերմունքը, ցավոք, չեմ ասի, թե նախկինը չէր, այն պարզապես չկար։ Սկզբունքորեն ինձ պետությունը միշտ օգնել է, իսկ եթե չի էլ օգնել, ապա հարգանք է ցուցաբերել։ Երբ տեսնում եմ, որ ինչ-որ բան սխալ է իմ ոլորտում, ես փորձում եմ փոխել ինչ-որ բան։ Իսկ այս դեպքում, երբ ես նախաձեռնություն էի ցուցաբերում, ինձ հասկացնում էին, որ իմ կարծիքը ոչինչ չարժե», - ասել է Արոնյանը։
Շախմատիստի խոսքով՝ իրեն՝ ապաքաղաքական մարդուն, այնպես են վերաբերվել, կարծես թե ինքն անընդհատ ինչ-որ բան է ուզում։
Մինչդեռ, գրոսմայստերի խոսքով, ինքը միայն ներկայացրել է շախմատ և շախմատի աշխարհի շահերը, չի ձգտել ֆինանսական աջակցության:
«Հարցն, իհարկե, փողը չէ, այլ այն, որ քեզ անընդհատ «տրոլլինգ» են անում։ Ասենք, հրավիրում են քեզ ինչ-որ հանդիպման, իսկ իրենք չեն էլ գալիս, այն, ինչ ասում ես, ընկալվում է որպես նախկին իշխանությունների ֆավորիտի խոսք։ Իսկ դա նշանակում է, որ այն ամենը, ինչ դու ասում ես, ճիշտ չի կարող լինել, քանի որ դու ներկայացնում ես ինչ-որ մեկի շահերը, թեպետ իրականում դու ներկայացնում ես քո ոլորտի մասնագիտական շահերը», - ասել է Լևոն Արոնյանը։
Գրոսմայստերի կարծիքով՝ հեռանալը թույլ կտա իրացնել իր շախմատային ներուժը։
«Ես այն մարդն եմ, ով լիովին տրվում է շախմատին։ Իսկ եթե ես լիովին տրվում եմ շախմատին, ապա ուզում եմ, որ ինձ գոնե հարգանքով վերաբերվեն։ Իսկ դա հիմա չկա»,- նշել է նա։
Միևնույն ժամանակ, Արոնյանն ընդգծել է, որ Հայաստանից հեռանալն իրեն մեծ ցավ է պատճառում, քանի որ «չկա ավելի մեծ հաճույք, քան ապրել հայրենի երկրում և խոսել մայրենի լեզվով»:
Հիշեցնենք, որ շախմատի Հայաստանի հավաքականի առաջատար, Հայաստանի հավաքականի կազմում օլիմպիական եռակի չեմպիոն Լևոն Արոնյանն ավելի վաղ հայտնել էր ԱՄՆ տեղափոխվելու որոշման մասին: Արոնյանն իր որոշումը հիմնավորել էր «շախմատի ոլորտ ներխուժած ոչ կոմպետենտ պետական գործիչներով» և այն հանգամանքով, որ պետությունը դադարել է աջակցել շախմատիստներին։

Меня постоянно троллили, могли пригласить и не прийти: Аронян
Уехать в США армянский гроссмейстер Левон Аронян решил из-за "никакого" отношения к нему со стороны государства. Об этом гроссмейстер рассказал в интервью на YouTube-канале LevitovChess, передает Sputnik Армения
"Я должен постараться использовать свой потенциал, но в последнее время отношение ко мне, к сожалению, никакое. В принципе, мне государство всегда помогало, а если и не помогало, то показывало знаки уважения... Когда я вижу, что что-то не так в моей области, я пытаюсь что-то изменить. А тут раз за разом, когда я проявлял инициативу, мне давали понять, что мое мнение ничего не стоит", - сказал Аронян.
По признанию шахматиста, к нему - человеку аполитичному - относились так, будто он все время чего-то хочет.
Между тем, отметил гроссмейстер, он представлял лишь интересы шахмат и шахматного мира и не стремился к финансовой поддержке.
"Дело, конечно же, не в деньгах. А в том, что тебя постоянно троллят. Скажем, приглашают на какую-то встречу и не являются, а все, что ты говоришь, воспринимается как слова фаворита прежних властей. А значит, все, что ты говоришь, не может быть правильным, поскольку ты представляешь чьи-то интересы. Хотя ты представляешь профессиональные интересы своей отрасли", - сказал Левон Аронян.
Отъезд, отметил гроссмейстер, позволит ему реализовать шахматный потенциал.
"Я – человек, который полностью отдается шахматам. А если я полностью отдаюсь шахматам, то хочу, чтобы ко мне относились хотя бы с уважением. А этого сейчас нет", - сказал он.
При этом Аронян подчеркнул, что покидать Армению для него – все равно, что резать по живому, поскольку "нет большего удовольствия, чем жить в родной стране и говорить на родном языке".
Напомним, что лидер сборной Армении по шахматам, трёхкратный олимпийский чемпион в составе сборной Армении Левон Аронян сообщил ранее о решении переехать в США. Аронян обосновал свое решение "ворвавшимися в шахматную сферу некомпетентными госдеятелями" и прерванной поддержкой шахматистам со стороны государства.