Գերիների ազատ արձակումն ու վերադարձը մարդու իրավունքների միջազգային պարտադիր պահանջ է, ոչ թե «բարի կամք»
«ԳԵՐԻՆԵՐԻ ԱԶԱՏ ԱՐՁԱԿՈՒՄՆ ՈՒ ՎԵՐԱԴԱՐՁԸ ՄԱՐԴՈւ ԻՐԱՎՈւՆՔՆԵՐԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՊԱՐՏԱԴԻՐ ՊԱՀԱՆՋ Է, ԱՅԼ ՈՉ ԹԵ ԱԴՐԲԵՋԱՆԱԿԱՆ ԻՇԽԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ «ԲԱՐԻ ԿԱՄՔԸ» ԿԱՄ ՆՐԱՆՑ «ԼԱՎՈՒԹՅՈՒՆԸ» »: Այս մասին ֆեյսբուքի էջում գրառումով հանդես է եկել ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«2021թ. մարտի 15-ին ԵԱՀԿ գործող նախագահի հետ հանդիպմանը նվիրված ասուլիսին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարը հայտարարել է. «Ադրբեջանն, իր ստանձնած պարտավորություններին համապատասխան, բոլոր գերիներին վերադարձրել է Հայաստանին»: Հայտարարությամբ նաև նշվել է, որ «նոյեմբերի 26-ին Հայաստանի Շիրակի մարզից (…) զինված անձինք ռազմագերիներ չեն»: Ադրբեջանի իշխանությունների այս հայտարարությունները պարբերական բնույթ ունեն:
Հաշվի առնելով, որ հարցը վերաբերում է Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող հայկական կողմի զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց իրավունքների պաշտպանությանը և այն, որ չպետք է թույլ տալ փաստերի աղավաղված ներկայացում միջազգային կառույցներին՝ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն անհրաժեշտ է համարում մանրամասն անդրադանալ նշված հայտարարություններին:
1. Թե՛ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից առաջ, թե՛ դրանից հետո ու ներկայում էլ առկա է ընթացող (շարունակվող) զինված հակամարտություն (ongoing armed conflict):
Այս եզրահանգումն ուղղակիորեն բխում է միջազգային մարդասիրական իրավունքից և նշանակում է, որ Ադրբեջանում պահվող հայկական կողմի բոլոր զինծառայողներն ու քաղաքացիական անձինք կարգավիճակով գերիներ են, պաշտպանված են միջազգային իրավունքով և պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն ու անվտանգ վերադարձվեն:
2. Գերիների ազատ արձակումն ու վերադարձը պարտադիր կատարման ենթակա միջազգային պահանջ է, այլ ոչ թե ադրբեջանական իշխանությունների «բարի կամքը» կամ նրանց «լավությունը»:
Այս պահանջը միջազգային իրավունքում գործում է՝ անկախ կոնկրետ հակամարտությունների վերաբերող փաստաթղթերում ամրագրված լինելուց ու պետք է կատարվի առանց նախապայմանների:
3. Ադրբեջանի իշխանությունների վարքագիծն ու հայտարարությունները վկայում են առնվազն հետևյալի մասին.
1) նրանք արհեստական են ձգձգում հայկական կողմի գերիների ազատ արձակումն ու վերադարձը,
2) չարաշահում են իրավական ընթացակարգերը և նենգափոխում միջազգային իրավունքի պահանջները՝ գերիների նկատմամբ հարուցելով քրեական հետապնդումներ ու ազատությունից զրկելն օգտագործում՝ որպես պատիժ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի արտահերթ զեկույցում կոնկրետ օրինակներով ապացուցված է, որ այս պրակտիկան կոպտորեն խախտում է մարդու իրավունքների միջազգային պահանջները (https://ombuds.am/.../1138b156720bec6ae0fd88dc709eb62c.pdf)
3) օգտագործում են հարցը քաղաքական նպատակների համար: Խոսքն, օրինակ, վերաբերում է անկախ լրատվամիջոցների հրապարակումներին այն մասին, որ ադրբեջանական իշխանությունները գերիների վերադարձի հարցն օգտագործում են Արցախում տարածքների փոխանակման, սակարկությունների ու քաղաքական այլ նպատակների համար,
4) շահարկում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության՝ գերիների վերադարձին առնչվող 8-րդ կետը և այն կապում հայտարարության այլ կետերի հետ՝ ակնհայտորեն օգտվելով առիթից, որ դրանում նշված չէ այդ պարտավորության կատարման ժամկետ:
5) դիտավորությամբ շարունակաբար հոգեկան տառապանք են պատճառում գերիների ու անհայտ կորածների ընտանիքներին, ինչպես նաև խաղում են հայաստանյան ու արցախյան հասարակության զգացմունքների հետ,
6) իրենց պահվածքով հանրային լարվածություն են ստեղծում Հայաստանում ու Արցախում,
7) մարդու իրավունքների պահանջների կոպիտ խախտմամբ չեն հրապարակում Ադրբեջանում առանց որևէ օրինական հիմքի պահվող հայկական կողմի գերիների իրական թիվը:
4. Հետևաբար, ադրբեջանական զինված ուժերի գերեվարած հայ զինծառայողներից ու քաղաքացիական անձանցից որևէ մեկին «ահաբեկիչ» կոչելը միջազգային մարդասիրական իրավունքի ու, առհասարակ, մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է:
Այս պնդումը հատկապես բխում է 1949 թվականի Ժնևի երրորդ կոնվենցիայի պահանջներից:
5. Ադրբեջանի նախագահի ու արտաքին գործերի նախարարի հայտարարություները գերիների վերաբերյալ ուղղակիորեն հակասում են նաև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը ստորագրած կողմերի մտադրություններին ու այդ հայտարարության կիրառության պրակտիկային:
Մասնավորապես, այդ հայտարարության 8-րդ կետի պահանջի հիման վրա Հայաստանի Հանրապետությունն արդեն իսկ Ադրբեջանին է փոխանցել Արցախում հանցանքներ, այդ թվում՝ խաղաղ բնակիչների սպանություն կատարած և դատապարտված երկու անձի: Ադրբեջանը նույն սկզբունքով Հայաստանին է փոխանցել այդ երկրում ֆորմալ դատապարտված հայերի:
Ավելին, տեղի է ունեցել նաև նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո գերեվարված անձանց վերադարձ նույնպես:
6. Հետևաբար, նշված հայտարարությունը պետք է կիրառվի ինչպես նոյեմբերի 9-ից առաջ, այնպես էլ դրանից հետո բոլոր իրավիճակների նկատմամբ. այնքան ժամանակ, քանի դեռ պատերազմական գործողությունների հետևանքներով պայմանավորված՝ առկա է մարդու իրավունքների պաշտպանության ու մարդասիրական գործընթացի օբյեկտիվ անհրաժեշտություն:
Սկզբունքային առումով է անթույլատրելի է գերիների հարցը սոսկ եռակողմ հայտարարության ամսաթվով պայմանավորելը:
Եվս մեկ անգամ հստակ շեշտում ենք, որ, անկախ գերեվարվելու ամսաթվից, Ադրբեջանում պահվող հայկական կողմի բոլոր զինծառայողները և քաղաքացիական անձինք գերիներ են իրենց կարգավիճակով:
Նման մեխանիկական մոտեցումն անթույլատրելի է:
7. Վերը շարադրվածից բացի, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հավաքագրած հավաստի ապացույցները հաստատում են, որ գերեվարված անձանց թիվն ավելի շատ է, քան ադրբեջանական իշխանությունները հաստատել են: Դա վերաբերում է նաև մինչև թվով 44 գերիների մեկ խմբով վերադարձին և ներառում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից առաջ՝ պատերազմական գործողությունների փուլում գերեվարված անձանց:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է բազմաթիվ դեպքեր, երբ չնայած տեսանյութերով ու այլ ապացույցներով հաստատվող դեպքերին՝ ադրբեջանական իշխանության մարմինները մերժում են անձանց գտնվելու փաստն իրենց մոտ կամ ձգձգում են հաստատման գործընթացը:
8. Գերիների ազատ արձակման հարցի բացարձակ հրատապությունը պետք է դիտարկել նաև Ադրբեջանում պետական աջակցությամբ հայատյացության քաղաքականության համատեքստում, ինչը բազմիցս հաստատվել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ օբյեկտիվ ապացույցների հիման վրա հրապարակած զեկույցներով:
Այս փաստը հաստատված է նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի մի շարք վճիռներով:
9. Ուստի, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը ևս մեկ անգամ հրավիրում է միջազգային հանրության ու հատկապես մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային կառույցների ուշադրությունն Ադրբեջանի իշխանությունների, տվյալ դեպքում՝ Արտաքին գործերի նախարարի հայտարարության վրա:
Անհրաժեշտ է ապահովել մարդասիրական և մարդու իրավունքների միջազգային պահանջների բացարձակ գործողությունն ու հայկական կողմի գերիների անհապաղ ազատ արձակումն ու վերադարձը առանց որևէ նախապայմանի»:

Освобождение и возвращение пленных – обязательное международное требование, а не "одолжение" властей Азербайджана: Татоян
На пресс-конференции с действующим председателем ОБСЕ 15 марта министр иностранных дел Азербайджана заявил: "Азербайджан в соответствии со своими обязательствами вернул Армении всех пленных". Как передает Aysor.am, в заявлении также говорится, что "(задержанные) 26 ноября вооруженные люди из Ширакской области  не являются военнопленными". Подобные заявления властей Азербайджана носят периодический характер, говорится в заявлении, распространенном Защитником прав человека Армении Арманом Татояном.
"Учитывая, что речь идет о защите прав армянских военнослужащих и гражданских лиц, оказавших в плену в Азербайджане, и недопустимости искаженного представления фактов международным организациям, Защитник прав человека Армении считает необходимым детально обратиться к упомянутым заявлениям.
1.  Как до, так и после заявления от 9 ноября и в настоящее время имеет место продолжающийся вооруженный конфликт (ongoing armed conflict).
Этот вывод вытекает непосредственно из международного гуманитарного права и означает, что все удерживаемые в Азербайджане военнослужащие и гражданские лица армянской стороны являются пленными по статусу, находятся под защитой международного права и должны быть немедленно освобождены и безопасно возвращены.
2. Освобождение и возвращение пленных является обязательным для выполнения международным требованием, а не "доброй волей" или "одолжением" азербайджанских властей.
Это требование применяется в международном праве, независимо от того, закреплено ли оно в конкретных документах по конфликтам, и должно выполняться без предварительных условий.
3.  Поведение и заявления властей Азербайджана свидетельствуют, как минимум, о следующем:
1) Они искусственно затягивают освобождение и возвращение пленных армянской стороне.
2) Злоупотребляют юридическими процедурами и фальсифицируют требования международного права, возбуждая уголовное дело против пленных и применяя лишение свободы в качестве наказания.
Специальный доклад Защитника прав человека Армении на конкретных примерах доказывает, что подобная практика грубо нарушает международные требования в сфере прав человека.
3) Используют вопрос в политических целях. Речь идет, например, о сообщениях в независимых СМИ о том, что власти Азербайджана используют вопрос о возвращении пленных для обмена территориями в Арцахе, торга и других политических целей.
4) Манипулируют пунктом 8 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г., который касается возвращения пленных, увязывая его с другими пунктами заявления, явно пользуясь тем фактом, что в нем не указаны сроки выполнения этого обязательства.
5) умышленно постоянно причиняют душевные страдания семьям пленных и пропавших без вести, а также играют на чувствах армянского и арцахского общества.
6) Создают своим поведением социальную напряженность в Армении и Арцахе.
7) С грубым нарушением требований в сфере прав человека не оглашают реальное число пленных армянской стороны, удерживаемых в Азербайджане без каких-либо законных оснований.
4. Следовательно, называть любого из пленных ВС Азербайджана армянских военнослужащих и гражданских лиц "террористами" – грубое нарушение международного гуманитарного права и международного права о правах человека в целом.
Это утверждение вытекает в частности из требований Третьей Женевской конвенции 1949 года.
5. Заявления президента и министра иностранных дел Азербайджана о пленных прямо противоречат также намерениям сторон, подписавших трехстороннее заявление от 9 ноября  2020 года, практике применения этого заявления.
В частности, исходя из требования пункта 8 этого заявления, Республика Армения уже передала Азербайджану двух лиц, совершивших преступления в Арцахе, в частности убийство 2 мирных жителей. По тому же принципу Азербайджан передал Армении армян, формально осужденных в этой стране. Более того, после трехстороннего заявления от 9 ноября имело место также возвращение пленных.
6. Соответственно, данное утверждение должно применяться ко всем ситуациям как до, так и после 9 ноября до тех пор, пока существует объективная потребность в защите прав человека и гуманитарного процесса из-за последствий военных действий.
В принципе недопустимо обусловливать вопрос пленных лишь датой трехстороннего заявления.
Еще раз особо подчеркиваем, что, независимо от даты пленения все удерживаемые в Азербайджане военнослужащие и гражданские лица армянской стороны – пленные по статусу.
Подобный механический подход недопустим.
7. Кроме вышеизложенного, собранные офисом Защитника прав человека Республики Армения достоверные доказательства подтверждают, что число пленных больше, чем подтверждено властями Азербайджана. Это относится также к возвращению до 44 пленных одной группой, включая лиц, пленных на этапе боевых действий – до трехстороннего заявления от 9 ноября.
Защитник прав человека зафиксировал множество случаев, когда, несмотря на подтвержденные видео и другими доказательства случаи, власти Азербайджана отрицают факт присутствия людей или затягивают процесс подтверждения.
8. Абсолютную актуальность вопроса об освобождении пленных следует также рассматривать также в контексте проводимой в Азербайджане при государственной поддержке политики армянофобии, что неоднократно подтверждалось основанными на объективных доказательствах докладами Защитника прав человека Армении.
Этот факт подтвержден и рядом постановлений Европейского суда по правам человека.
9. Посему Защитник прав человека Республики Армения вновь обращает внимание международного сообщества и особенно обладающих мандатом по защите прав человека международных структур на заявление властей Азербайджана, в данном случае – министра иностранных дел этой страны.
Необходимо обеспечить абсолютное применение международных гуманитарных требований и требований в сфере прав человека, а также незамедлительное освобождение и возвращение армянских пленных – без каких-либо предварительных условий", - говорится в заявлении омбудсмена Армении.