ԵՄ-ն պատժամիջոցներ կկիրառի չինացի պաշտոնյաների դեմ
Եվրամիությունը համաձայնել է չինացի պաշտոնյաներին ներառել սև ցուցակում մարդու իրավունքների խախտումների համար, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով երկու դիվանագետներին: 1989-ին զենքի էմբարգոյից ի վեր սա ԵՄ առաջին պատժամիջոցներն են Պեկինի դեմ:
ԵՄ դեսպանները հաստատել են ուղևորությունների արգելքների և ակտիվների սառեցման տեսքով պատժամիջոցները չորս չինացի ֆիզիկական և մեկ իրավաբանական անձի նկատմամբ, որոնց անունները չեն հրապարակվի մինչև մարտի 22-ին ԵՄ արտգործնախարարների կողմից պաշտոնապես հաստատվելը պատժամիջոցների նոր և ավելի լայն ցանկի շրջանակներում:
ԵՄ-ն վերջին անգամ Չինաստանի՝ իր երկրորդ խոշորագույն առևտրային գործընկերոջ դեմ պատժամիջոցներ էր կիրառել 1989-ի հունիսին. զենքի արգելքը շարունակվում է մինչ օրս:

Евросоюз согласился ввести санкции против китайских чиновников
Евросоюз согласился внести китайских чиновников в черный список за нарушения прав человека, сообщает Reuters со ссылкой на двух дипломатов. Это первые санкции ЕС против Пекина после эмбарго на поставки оружия в 1989 году.
Послы ЕС одобрили санкции в виде запретов на поездки и замораживание активов четырех китайских физических лиц и одного юридического лица, имена которых не будут обнародованы до официального утверждения министрами иностранных дел ЕС 22 марта в рамках нового и более широкого списка санкций.
В последний раз ЕС вводил санкции в отношении Китая, своего второго по величине торгового партнера, в июне 1989 года, - эмбарго на поставки оружия действует до сих пор.