ՀՀ ՊՆ-ն չի նախատեսում ԶՈՒ ստորաբաժանումների մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի Defender Europe 21 զորավարժությանը
ՀՀ զինված ուժերի ներկայացուցիչները չեն մասնակցել ՆԱՏՕ-ի Defender Europe 21 զորավարժության պլանավորման գործընթացին, և ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը չի նախատեսում ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների մասնակցությունը զորավարժությանը: Այս մասին հայտնեցին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի գլխավոր վարչությունից՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին:
«Ընդհանրապես ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումները մասնակցում են ՆԱՏՕ-ի և ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների կողմից կազմակերպվող միայն այն զորավարժություններին, որոնք միջազգային խաղաղության և կայունության պահպանման բնույթի են և որոնց ընթացքում հնարավոր է պատրաստել խաղաղապահ ուժերին կամ միջազգային առաքելությունների համար պատրաստվող մասնագիտացված ստորաբաժանումները` ինժեներական և դաշտային հոսպիտալ:
Միջազգային զորավարժությունների կազմակերպումը և դրան մասնակցությունը երկարատև մի քանի փուլից բաղկացած պլանավորման գործընթաց է նախատեսում և դրան մասնակցել կամ չմասնակցելը մեկ օրում հնարավոր չէ որոշել, քանի որ տարբեր երկրների ստորաբաժանումների մասնակցության հետ կապված կառուցվածքային, գործառութային, թիկունքային ապահովման, տրանսպորտային և այլ հարցերը խիստ փոխկապակցված են:
ՀՀ ԶՈՒ ներկայացուցիչները չեն մասնակցել Defender Europe 21 զորավարժության պլանավորման գործընթացին և ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը չի նախատեսում ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների մասնակցությունը զորավարժությանը: Զորավարժության կազմակերպիչ կողմին խնդրել ենք վերանայել իրենց կայքում տեղադրված զորավարժության մասնակիցների ցանկը», - նշել են նախարարությունից:

Armenia Doesn’t Plan to Participate in NATO Defender Europe 21 Exercises, Says Defense Ministry
The Armenian military doesn’t plan to participate in the NATO Defender Europe-21 exercises, the Ministry of Defense of Armenia told ARMENPRESS.
ARMENPRESS: Will Armenia participate in the NATO Defender Europe 21 exercises?
Defense Ministry: Generally, the Armenian Armed Forces take part in only the kind of NATO or NATO-member organized exercises which are in the nature of maintaining international peace and stability and during which it is possible to train peacekeeping forces or specialized units training for international missions, such as engineering or field hospital.
Organizing and participating in international exercises is a long-lasting process of planning consisting of several stages and deciding participation or non-participation can’t be done in one day, because the structural, functional, logistical, transport and other issues regarding the participation of the units from various countries are highly inter-connected.
The representatives of the Armenian Armed Forces did not participate in the Defender Europe 21 planning process and the Armenian Ministry of Defense does not plan the participation of Armenian Armed Forces units in this exercise. We’ve requested the organizer of the exercises to revise the list of participants posted on their website.”