ՀՀ ՄԻՊ-ը ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի նիստում բարձրացրել է ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից էթնիկ զտումների հարցը
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 46-րդ նստաշրջանի մարտի 19-ի նիստում հեռարձակվել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հատուկ ձևաչափով տեսաուղերձն այն մասին, որ 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերն իրականացրել են էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության քաղաքականություն: Այս մասին հայտնեցին Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժնից:
Տեսաուղերձում նշվել է, որ Ադրբեջանում առկա է իշխանությունների աջակցությամբ հայատյացության քաղաքականություն, որը խրախուսվում է մշակութային, սպորտի ու այլ հանրային գործիչների կողմից: Այս ամենը հիմնավորվում է օբյեկտիվ ապացույցներով:
Տեսաուղարձում շեշտվում է, որ սեպտեմբերի 27-ից սկսած թե՛ ադրբեջանական, թե՛ թուրքական ԶԼՄ-ների ու սոցիալական ցանցերի մոնիտորինգն արձանագրել է զանգվածային ատելություն և սպանությունների, բռնության, խոշտանգումների կոչեր, որոնք թիրախավորում են նաև հայ երեխաների: Հայերի նկատմամբ էթնիկ պատկանելիության շարժառիթներով հանցագործությունները խրախուսվում են ադրբեջանական իշխանությունների կողմից ու դա հաստատված է ՄԻԵԴ-ի վճիռներով:
Նշվում է, որ նման տեսաուղերձով հանդես գալու հնարավորություն ունեն բացառապես «A» միջազգային կարգավիճակով օժտված մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունները:

Защитника прав человека Армении на заседании Совета ООН по правам человека представил этнические чистки Азербайджана
На заседании 46-ой сессии Совета по правам человека ООН, состоявшемся 19 марта, в специальном формате транслировалось видеообращение Защитника прав человека Республики Армения, касающееся политики этнических чисток и геноцида, проводимой азербайджанскими вооруженные силами в ходе войны 2020 г.
Об этом сообщили в отделе по связям с общественностью офиса Защитника прав человека Армении.
В видеообращении отмечалось, что в Азербайджане при поддержке властей проводится политика антиармянства, которую поощряют культурные, спортивные и другие общественные деятели. Проводимые факты были основаны на объективных доказательствах.
В видеообращении подчеркивается, что с 27 сентября мониторинг азербайджанских и турецких СМИ и социальных сетей зафиксировал массовую ненависть, призывы к убийствам, насилию и пыткам, которые направлены даже против армянских детей. Национальные преступления против армян поощряются властями Азербайджана и подтверждаются постановлениями ЕСПЧ.
Отмечается, что лишь национальные правозащитные учреждения с международным статусом "А" имеют право делать такие видеообращения.