ԵԽ Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների պատվիրակության ղեկավարն Ադրբեջանին կոչ է անում ազատ արձակել հայ գերիներին
Եվրոպական խորհրդարանի` Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդը, Հայաստանի հարցով հիմնական զեկուցող Անդրեյ Կովաչևը և Ադրբեջանի հարցով հիմնական զեկուցող Ժելյանա Զովկոն համատեղ հայտարարություն են տարածել՝ պահանջելով Ադրբեջանից անհապաղ ազատ արձակել բոլոր հայ գերիներին:
«Մենք լրջորեն անհանգստացած ենք Ադրբեջանում հայ գերիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի մասին բազմաթիվ պնդումներով, որոնք փաստագրված են մասնավորապես Human Rights Watch-ի վերջին զեկույցում:
Մենք հորդորում ենք Ադրբեջանի իշխանություններին հետաքննել նման բոլոր մեղադրանքները և պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին: Պետք է ապահովվի միջազգային մարդասիրական իրավունքի լիակատար հարգումը և խոշտանգումների և այլ նվաստացուցիչ կամ անմարդկային վերաբերմունքի արգելումը: Մենք ցավում ենք նաև այն փաստի համար, որ Ադրբեջանի կառավարությունը չի կատարել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի միջանկյալ միջոցը, որով Ադրբեջանին պարտավորեցրել են տեղեկություններ տրամադրել ձերբակալվածների պահման պայմանների, նրանց առողջական վիճակի,  ինչպես նաև նրանց վերադարձի համար ձեռնարկվող միջոցների մասին:
Եվս մեկ անգամ կոչ ենք անում Ադրբեջանին անհապաղ ազատ արձակել բոլոր մնացած հայ կալանավորվածներին՝ 2020թ.-ի նոյեմբերի 9-ի կրակի դադարեցման մասին համաձայնագրի դրույթների համաձայն»,- նշված է հայտարարությունում:

Chair of the Delegation for relations with the South Caucasus and Rapporteurs Call on Azerbaijan to Release All Remaining Armenian Detainees
Chair of the Delegation for relations with the South Caucasus, MEP Marina KALJURAND, the European Parliament's Standing Rapporteur on Armenia, MEP Andrey KOVATCHEV, and the European Parliament's Standing Rapporteur on Azerbaijan, MEP Željana ZOVKO issued a joint statement on the reported mistreatment of Armenian prisoners in Azerbaijan.
''We are gravely concerned by numerous allegations of abuse of Armenian captives by Azerbaijan, as documented in particular in a recent Human Rights Watch report. We urge the Azerbaijani authorities to investigate all such allegations and to bring those responsible to justice.
Full respect of international humanitarian law and the prohibition of torture and other degrading or inhuman treatment must be ensured. We also deplore the fact that the Azerbaijani government has failed to comply with the interim measures of the European Court of Human Rights which ordered Azerbaijan to provide information on the conditions of detention of the detainees, their state of health, as well as the measures taken to return them.
Once again, we call on Azerbaijan to release without delay all remaining Armenian detainees, in line with the provisions of the ceasefire agreement of 9 November 2020.''