Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապին նվիրված նոր ֆիլմը կպատմի նաև Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նրա ջանքերի մասին
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի մասին պատմող «Ֆրանչեսկո» ֆիլմը մարտի 28-ց հասանելի կլինի DiscoveryPlus ծառայության միջոցով: Ֆիլմի ռեժիսորը 2016 թվականին փաստավավերագրական ֆիլմերի անվանակարգում Օսկարի նոմինացված Եվգենիյ Աֆինեևսկին է: Ֆիլմի պրոդյուսերն ամերիկահայ անվանի բժիշկ, Լոս Անջելեսի Կալիֆոռնիայի համալսարանի (UCLA) Դեյվիդ Գեֆենի անվան բժշկական կենտրոնի համաղեկավար, պրոդյուսեր Էրիկ Էսրաիլյանն է:
Էսրաիլյանը ֆեյսբուքյան գրառման մեջ նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ է հեռուստադիտողների դատին ներկայացնելու ֆիլմը: Նա պատմել է, որ ֆիլմում ներկայացված է Հռոմի պապը, ով առնչվում է այսօր ողջ աշխարհում ամենամեծ մարտահրավերների հետ: «Ես անձամբ շատ երախտապարտ եմ նրան Հայոց ցեղասպանության հարցում զանգվածային իրազեկում ապահովելու գործում ունեցած աներեր առաջնորդության համար՝ ի հեճուկս լռելուն ուղղված աշխարհաքաղաքական ճնշման»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է Էսրաիլյանը:
Նա հրապարակել է Հռոմի պապի՝ Հայաստան կատարած այցից լուսանկար, որտեղ կաթոլիկ աշխարհի հոգևոր առաջնորդն աղոթում է Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում:  «Մեծ պատիվ էր ինձ համար գտնվել այնտեղ, երբ Ֆրանցիսկոս պապն աղոթում էր Հայոց ցեղասպանության թանգարանում՝ ողջ աշխարհի ուշադրությունը ևս մեկ անգամ բևեռելով Հայաստանի վրա: Այս կիրակի DiscoveryPlus ծառայության միջոցով դիտեք «Ֆրանչեսկո» ֆիլմը և իմացեք Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նրա ներդրած հզոր ջանքերի  ու շատ այլ բաների մասին: Ի հեճուկս տասնամյակներ շարունակվող ժխտման և ժխտողների կողմից աշխարհաքաղաքական մանևրների, ԱՄՆ Սենատը, Ներկայացուցիչների պալատը, Կոնգրեսի գրադարանը և իրազեկված աշխարհն այսօր հրապարակայնորեն ճանաչում են պատմական փաստերը»,- նշել է Էսրաիլյանը՝ ընդգծելով, որ այժմ Կոնգրեսի անդամները կոչ են անում նախագահ Ջո Բայդենին հետևել իրենց ու ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
«Ֆրանչեսկո» ֆիլմը պատմում է Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի կյանքի ու գործունեության մասին: Դրանում ներառված են հարցազրույցներ հենց Ֆրանցիսկոս պապի, նրա ընտանիքի անդամների, Բենեդիկտոս XVI-ի և այլ անձանց հետ:
Ֆիլմի պրեմիերան տեղի է ունեցել 2020 թվականի հոկտեմբերի 21-ին՝ Հռոմի կինոփառատոնի շրջանակում: Այն արժանացել է իտալական հայտնի Kinéo մրցանակի:

Новый фильм о Папе Римском Франциске, расскажет и о его усилиях в деле признания Геноцида армян
Фильм "Франческо" о Папе Франциске будет доступен с 28 марта через сервис "DiscoveryPlus". Режиссер фильма - номинированный на "Оскар" Евгений Афинеевский в номинации "Документальные фильмы 2016 года". Продюсером фильма является Эрик Эсраилян, известный американский врач армянского происхождения и содиректор Медицинского центра Дэвида Геффена при Калифорнийском университете в Лос-Анджелесе (UCLA).
Эсраилян в своем комментарии в Facebook отметил, что для него большая честь представить зрителям этот фильм. Он написал, что фильм о Папе, который сегодня сталкивается с самыми большими в мире проблемами. "Я лично очень благодарен ему за его щедрое руководство в обеспечении массового осознания Геноцида армян, несмотря на геополитическое давление, заставляющее его хранить молчание", - как сообщает Арменпресс, написал Эсраилян.
Он опубликовал фотографии, освещающие визит Папы в Армению, на которых глава католического мира молится на холме Цицернакаберд. "Для меня было большой честью быть там, когда Папа Франциск молился в Музее Геноцида армян, снова привлекая внимание всего мира к Армении. Посмотрите фильм "Франческо" через сервис DiscoveryPlus в это воскресенье, узнайте о его огромных усилиях по признанию Геноцида армян и многое другое о нем. Несмотря на десятилетия геополитических отрицаний, Сенат США, Палата представителей, Библиотека Конгресса, сегодня и весь информированный мир публично признают исторические факты", - сказал Эсраилян. Он подчеркнул, что сейчас члены Конгресса призывают президента Джо Байдена последовать за ними и признать Геноцид армян.
Фильм "Франческо" рассказывает о жизни и творчестве Папы Франциска. Он включает интервью с самим Папой Франциском, с членами его семьи, Бенедиктом XVI и с другими.
Премьера фильма состоялась 21 октября 2020 года на Римском кинофестивале. Он получил авторитетную премию "Italian Kinéo Award".