Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապին նվիրված նոր ֆիլմը կպատմի նաև Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նրա ջանքերի մասին
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի մասին պատմող «Ֆրանչեսկո» ֆիլմը մարտի 28-ց հասանելի կլինի DiscoveryPlus ծառայության միջոցով: Ֆիլմի ռեժիսորը 2016 թվականին փաստավավերագրական ֆիլմերի անվանակարգում Օսկարի նոմինացված Եվգենիյ Աֆինեևսկին է: Ֆիլմի պրոդյուսերն ամերիկահայ անվանի բժիշկ, Լոս Անջելեսի Կալիֆոռնիայի համալսարանի (UCLA) Դեյվիդ Գեֆենի անվան բժշկական կենտրոնի համաղեկավար, պրոդյուսեր Էրիկ Էսրաիլյանն է:
Էսրաիլյանը ֆեյսբուքյան գրառման մեջ նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ է հեռուստադիտողների դատին ներկայացնելու ֆիլմը: Նա պատմել է, որ ֆիլմում ներկայացված է Հռոմի պապը, ով առնչվում է այսօր ողջ աշխարհում ամենամեծ մարտահրավերների հետ: «Ես անձամբ շատ երախտապարտ եմ նրան Հայոց ցեղասպանության հարցում զանգվածային իրազեկում ապահովելու գործում ունեցած աներեր առաջնորդության համար՝ ի հեճուկս լռելուն ուղղված աշխարհաքաղաքական ճնշման»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է Էսրաիլյանը:
Նա հրապարակել է Հռոմի պապի՝ Հայաստան կատարած այցից լուսանկար, որտեղ կաթոլիկ աշխարհի հոգևոր առաջնորդն աղոթում է Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում:  «Մեծ պատիվ էր ինձ համար գտնվել այնտեղ, երբ Ֆրանցիսկոս պապն աղոթում էր Հայոց ցեղասպանության թանգարանում՝ ողջ աշխարհի ուշադրությունը ևս մեկ անգամ բևեռելով Հայաստանի վրա: Այս կիրակի DiscoveryPlus ծառայության միջոցով դիտեք «Ֆրանչեսկո» ֆիլմը և իմացեք Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նրա ներդրած հզոր ջանքերի  ու շատ այլ բաների մասին: Ի հեճուկս տասնամյակներ շարունակվող ժխտման և ժխտողների կողմից աշխարհաքաղաքական մանևրների, ԱՄՆ Սենատը, Ներկայացուցիչների պալատը, Կոնգրեսի գրադարանը և իրազեկված աշխարհն այսօր հրապարակայնորեն ճանաչում են պատմական փաստերը»,- նշել է Էսրաիլյանը՝ ընդգծելով, որ այժմ Կոնգրեսի անդամները կոչ են անում նախագահ Ջո Բայդենին հետևել իրենց ու ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
«Ֆրանչեսկո» ֆիլմը պատմում է Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի կյանքի ու գործունեության մասին: Դրանում ներառված են հարցազրույցներ հենց Ֆրանցիսկոս պապի, նրա ընտանիքի անդամների, Բենեդիկտոս XVI-ի և այլ անձանց հետ:
Ֆիլմի պրեմիերան տեղի է ունեցել 2020 թվականի հոկտեմբերի 21-ին՝ Հռոմի կինոփառատոնի շրջանակում: Այն արժանացել է իտալական հայտնի Kinéo մրցանակի:

New Documentary on Pope Francis to Feature Also his Efforts in Recognition of Armenian Genocide
"Francesco", a new documentary about Pope Francis, will be available to watch on DiscoveryPlus on March 28Armenpress reports.
The film director and producer is Oscar-nominated filmmaker Evgeny Afineevsky. Among the producers of the documentary is also Emmy-nominated Armenian-American film producer Eric Esrailian.
Eric Esrailian stated that it’s an honor to share the film "Francesco" with Pope Francis. "Personally, I am also so grateful for his unequivocal leadership in raising massive awareness about the Armenian Genocide despite geopolitical pressure to stay silent", he said on Facebook.
Esrailian also posted a photo showing Pope Francis praying at the Armenian Genocide Memorial in Yerevan. "I was honored to be here when Pope Francis prayed at the Armenian Genocide Memorial and drew the world’s attention to Armenia once again. Watch our film Francesco with Pope Francis on DiscoveryPlus this Sunday and learn about his powerful efforts to recognize the Armenian Genocide ad much more. Despite decades of denial and geopolitical maneuvering by denialists, our U.S. Senate, House, Library of Congress and the enlightened world now publicly recognize the historical facts...something even denialists do in private. Bipartisan members of Congress are now calling on President Biden to make sure the Executive Branch follows suit", he added.
The film tells about the life and activity of Pope Francis. It also includes interviews with the Pope, his family members and others.
The film premiered at Rome Film Festival On October 21, 2020. It received the famous Italian Kinéo award.