Պաշտոնական այցով Հայաստանում է Իրաքի պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը
Մարտի 24-ին պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանել Իրաքի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Ջումաա Ինադ Սաադուն Խատտաբի գլխավորած պատվիրակությունը։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
Մարտի 25-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում տեղի ունեցած դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո կայացել է Հայաստանի Հանրապետության և Իրաքի Հանրապետության պաշտպանության նախարարների առանձնազրույցը, որին հաջորդել է պատվիրակությունների կազմով հանդիպումը։
Զրուցակիցները քննարկել են պաշտպանության բնագավառում Հայաստանի և Իրաքի երկկողմ համագործակցության հեռանկարները, կարևորել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ոլորտներում փոխգործակցության հնարավորությունները` փորձի փոխանակում, կանոնավոր ռազմաքաղաքական խորհրդակցություններ, ռազմատեխնիկական համագործակցություն։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին առնչվող հարցեր: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը ներկայացրել է ռազմական գործողությունների արդյունքում ստեղծված իրավիճակը և դրանց դադարեցումից հետո ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը և Իրաքի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Ջումաա Ինադ Սաադուն Խատտաբը ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության և Իրաքի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության միջև պաշտպանության բնագավառում համագործակցության մասին մտադրությունների վերաբերյալ համաձայնություն, որով սահմանվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող համագործակցության 13 ոլորտներ: Փաստաթղթով նախատեսվում է նաև նախապատրաստել և ստորագրել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության և Իրաքի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության միջև պաշտպանության բնագավառում համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր։
Իրաքի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 25-ին այցելել է նաև Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների հիշատակին։

The delegation of Defense Minister of Iraq Juma Inad Saadoun Khattab has arrived in Armenia on an official visit on March 24, the Armenian defense ministry told Armenpress.
The official welcoming ceremony for the Iraqi defense minister took place at the Armenian defense ministry on March 25. Thereafter, the Armenian and Iraqi defense ministers held a private meeting which was followed by an extended-format meeting.
The officials discussed the Armenia-Iraq cooperation prospects in the defense field, attached importance to the cooperation opportunities in a number of fields of mutual interest, such as exchange of experience, regular military-political consultations, defense cooperation.
Regional security-related issues were also discussed during the meeting.
Defense Minister of Armenia Vagharshak Harutyunyan presented the current situation caused by the recent military operations and the implementation process of agreements reached after the cessation of hostilities.
The Armenian and Iraqi defense ministers signed an agreement on cooperation plans between the two ministries in the defense field, outlining 13 sectors for cooperation. According to the document, a memorandum of understanding on the defense cooperation is also expected to be signed between the two defense ministries.
The Iraqi delegation also visited today the Armenian Genocide Memorial in Yerevan to pay tribute to the memory of the innocent victims.