Արցախի ԱԺ նախագահը Երևանում հանդիպել է Հայաստանի ԱԳ նախարարի հետ
Աշխատանքային այցով Երևանում գտնվող  ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը  մարտի 26-ին հանդիպել է ՀՀ արտգործնախարար Արա Այվազյանի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել  են հետպատերազմյան Արցախում առաջացած սոցիալ-տնտեսական, հումանիտար և այլ ժամանակածին խնդիրներ, անդրադարձել  դրանց լուծման  ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին: Հանդիպմանը ՀՀ արտաքին գերատեսչության և ԱՀ խորհրդարանի  ղեկավարները, մասնավորապես, խոսել են հայ ռազմագերիներին ու  պատանդներին հայրենիք վերադարձնելու շուրջ ձեռնարկվող միջոցառումների մասին:
Երկուստեք դատապարտելի են համարել Ադրբեջանի որդեգրած  հայկական կրոնական և պատմամշակույթային ցեղասպանությունը, այս առումով կարևորել  արտաքին գերատեսչության՝ միջազգային կառույցներին ուղղված կոչերը:
Հանդիպմանը ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը, անդրադառնալով հայաստանյան ներքաղաքական զարգացումներին, նշել է. «Ճգնաժամային իրավիճակում հայտնված ցանկացած պետության համար լավագույն տարբերակը, թերևս, արտահերթ ընտրությունների անցակցումն է: ՀՀ-ում ստեղծված իրադրությունը ինքնին պահանջում է խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններ: Եթե ուզում ենք ունենալ անվտանգ Արցախ, ապա պետք է ունենանք կայուն Հայաստան և հզոր Սփյուռք»:

Спикер парламента Арцаха в Ереване встретился с главой МИД Армении
26 марта председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян, находящийся с рабочим визитом в Ереване, встретился с министром иностранных дел Республики Армения Ара Айвазяном. Об этом Арменпресс сообщили в Национальном собрании Арцаха.
В ходе встречи стороны обсудили социально-экономические, гуманитарные и другие актуальные вопросы, возникающие в послевоенном Арцахе. Коснулись работ, проводимых для их разрешения. Глава МИД Армении и спикер Парламента Арцаха обсудили и вопросы, касающиеся мер, принимаемых для возвращения на родину армянских военнопленных и заложников.
Обе стороны осудили проводимый Азербайджаном религиозный, исторический и культурный геноцид, и признали важность призывов МИД к международным организациям.
Артур Товмасян, касаясь внутриполитических событий в Армении, отметил: “Лучший вариант для любой страны, переживающей кризис, - это, пожалуй, проведение внеочередных выборов. Ситуация в самой Армении требует досрочных парламентских выборов. Если мы хотим иметь безопасный Арцах, у нас должны быть стабильная Армения и сильная диаспора”.