Պետական աջակցությամբ ատելությունն ու թշնամանքն Ադրբեջանում ոչ միայն չի նվազել, այլև ստանում է նոր դրսևորումներ. ՄԻՊ
Ադրբեջանի նախագահը, իշխանությունները Հայաստանի, ՀՀ քաղաքացու ու հայ ժողովրդի նկատմամբ տարիներ ի վեր վարել և շարունակում են վարել ատելության ու թշնամանքի քարոզի, էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության քաղաքականություն: Նույնն արել են կամ բացահայտ խրախուսում են Թուրքիայի իշխանությունները, այս մասին հայտնում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը
ՄԻՊ-ը 3 օրինակ է ներկայացրել։
«Ադրբեջանի նախագահը «Նոր Ադրբեջան» կուսակցության 2021թ. մարտի 5-ի 7-րդ համագումարի ուղերձում հպարտացավ. «Երիտասարդ սերունդը մեծացել է թշնամու հանդեպ ատելության զգացումով»: Թշնամի ասելով՝ նկատի ունի Հայաստանն ու ողջ հայ ժողովրդին, որին ատում է մի ողջ սերունդ:
Թուրքիայի նախագահը 2020թ. դեկտեմբերի 10-ին Բաքվի ռազմական միջոցառման ժամանակ Արցախում պատերազմը համեմատեց Օսմանյան կայսրությունում Հայոց Ցեղսապանության և 1918 թվականի սեպտեմբերին Բաքվում հայերի զանգվածային ջարդերի հետ: Այդ օրը, ըստ նրա, Ահմեդ Ջևադ բեյի, Նուրի փաշայի, Էնվեր փաշայի, Կովկասի իսլամական բանակի անդամների հոգիների փառավորման օրն էր:
ՄԻԵԴ-ի վճիռներով արձանագրված է, որ Ադրբեջանում հայասպանությունն ունի էթնիկ շարժառիթներ ու խրախուսվում է իշխանության մարմինների կողմից:
Ուստի, ինչ գործընթաց կամ ծրագիր էլ լինի կամ ինչ բառեր էլ օգտագործվեն՝ այս հիմնարար իրողություններն անտեսել չի կարելի:
Սա նշանակում է, որ ՀՀ քաղաքացու կյանքի, ֆիզիկական անվտանգության կամ որևէ այլ իրավունքի, Հայաստանի բնակչության բնականոն կյանքի ու խաղաղության հաշվին, միակողմանի որևէ գործընթաց զարգանալ չի կարող, իսկ Հայաստանի և հայ ժողովրդի նկատմամբ պետական աջակցությամբ ատելությունն ու թշնամանքն Ադրբեջանում կամ Թուրքիայում ոչ միայն չի նվազել, այլ պատասխանատվություն չկրելու պատճառով ստանում է նոր դրսևորումներ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի այս հայտարարությունն ուղիղ պայմանավորված է 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների զինված հարձակումների ընթացքում ու դրանց դադարից հետո արձանագրված ու շարունակվող մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներով, ինչպես նաև հաշվի է առնում այն, որ հարցը դարձել է լայն հանրային քննարկման առարկա:
Հ.Գ. Այս լուսանկարը պատերազմի ընթացքում հատուկ պատրաստել ու սոցիալական ցանցերում ակտիվ տարածում էին ադրբեջանցի ու թուրք օգտատերերը` լայնորեն խրախուսելով ադրբեջանական վայրագությունները», - նշել է ՀՀ ՄԻՊ-ը։

Президент Азербайджана продолжает вести пропаганду ненависти и вражды к армянскому народу: Арман Татоян
Защитник прав человека (Омбудсмен) РА Арман Татоян пишет:
"Президент Азербайджана, власти этой страны в течение многих лет вели и продолжают вести пропаганду политики ненависти и вражды, этнических чисток и геноцида против Армении, граждан Армении и армянского народа. То же самое делали или открыто поощряют это Турецкие власти.
Приведу всего 3 примера:
Президент Азербайджана на 7-м съезде партии "Новый Азербайджан" 5 марта 2021 года гордо сказал: "Молодое поколение выросло с чуством ненависти к врагу". Под врагом он подразумевает Армению и весь армянский народ, которых ненавидит целое поколение.
Президент Турции 10 декабря 2020 года во время военного парада в Баку сравнил войну в Арцахе с геноцидом армян в Османской империи и с массовой резней армян в Баку в сентябре 1918 года. По его словам, этот день - 10 декабря, стал днем прославления душ Ахмеда Джавад бея, Нури-паши, Энвера-паши, членов Кавказской исламской армии.
В постановлениях ЕСПЧ говорится, что убийство армян в Азербайджане имеет этнические мотивы и поощряется органами власти.
Следовательно, независимо от того, какой процесс или программа или какие слова используются, эти основные реальности нельзя игнорировать.
Это означает, что ни один односторонний процесс не может развиваться за счет гражданина РА, жизни армянского народа, физической безопасности или любого другого права, нормальной жизни и мира населения Армении, а спонсируемая государством ненависть и вражда по отношению к Армении и армянскому народу в Азербайджане или Турции не только не уменьшились, но и из-за не привлечения к ответственности обретают новые проявления.
Это заявление Защитника прав человека напрямую обусловлено грубыми нарушениями прав человека, зафиксированными и продолжающимися в ходе и после вооруженных нападений в сентябре-ноябре 2020 года, а также учитывает то, что этот вопрос стал предметом широких общественных дебатов.
PS "Это фото было специально подготовлено во время войны и широко распространено в азербайджанских и турецких социальных сетях, широко поощряя азербайджанские зверства".