ՌԴ-ում մեկնարկել են խոշոր զորավարժություններ
Ավելի քան 12 000 զինծառայողներ են ներգրավվել զորավարժություններին, որոնցում կմշակվի զորքերի խմբավորումների կիրառումը Ռուսաստանի արևելքում անվտանգության ապահովման համար: INTERFAX.RU-ի փոխանցմամբ` այս մասին երկուշաբթի հայտնել են ՌԴ Արևելյան ռազմական շրջանից:
Հաղորդվում է, որ ուսումնավարժանքներն անցկացվում են ռազմաօդային ուժերի զորքերի հրամանատար Գենադի Ժիդկոյի ղեկավարության ներքո:
«Ընդհանուր բանակային զորավիավորումները, որոնք տեղակայված են Անդրբայկալյան և Մերձամուրյան շրջաններում, գործնական վարժությունների ժամանակ կցուցադրեն իրենց գիտելիքներն ու ունակությունները Ռուսաստանի արևելքում ռազմական անվտանգության ապահովման հարցում»,- տեղեկացրել են ռազմական շրջանից:
Նշվում է, որ մի քանի զորավարժարաններում նախատեսված է զորամիավորումների պաշտպանական և հարձակողական գործողությունների մի շարք գործնական մշակումներ իրականացնել:
Զորավարժություններին մասնակցում է ավելի քան 12 000 մարդ, մինչև 3000 միավոր սպառազինում և տեխնիկա, մոտ 60 ինքնաթիռ և ուղղաթիռ, ինչպես նաև տասնյակից ավել անօդաչուներ: Զորավարժությունները կշարունակվեն մինչև ընթացիկ շաբաթվա վերջը:

Военные начали крупные учения на востоке России
Более 12 тыс. военнослужащих задействованы в учениях, на которых отработают применение группировок войск для обеспечения безопасности на востоке России, сообщил в понедельник Восточный военный округ (ВВО), передает Интерфакс.
Маневры проходят под руководством командующего войсками ВВО Геннадия Жидко.
"Командующие общевойсковыми армиями, дислоцированными в Забайкалье и Приамурье, на практике покажут знания и навыки по применению группировок войск для обеспечения военной безопасности на востоке России", - сообщила пресс-служба округа.
На нескольких полигонах Забайкалья запланирован ряд "практических этапов по отработке действий войск в обороне и наступлении", в том числе ночью, говорится в сообщении.
По словам военных, в учении принимают участие более 12 тыс. человек, до 3 тысяч единиц вооружения и военной техники, порядка 60 самолетов и вертолетов, более десяти беспилотников.
Маневры продлятся до конца текущей недели, сообщили в ВВО.
"Это мероприятие является завершающим этапом оперативной, мобилизационной и боевой подготовки войск военного округа в зимнем периоде обучения", - говорится в сообщении.