Բոլորը պետք է հիշեն ՌԴ նախագահի անձնական դերը Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի դադարեցման գործում. Պեսկով
Ռուսաստանը լավ հարաբերություններ ունի ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Հայաստանի հետ: Այս մասին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը «Արգումենտի ի ֆակտի» պարբերականի հետ հարցազրույցում, փոխանցում է News.am-ը:
«Մենք Ադրբեջանի հետ հիանալի վստահելի հարաբերություններ ունենք՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի վրա. դրանք կարող են ունենալ շատ ու շատ կողմեր, որոնք փոխշահավետ են: Հայաստանի հետ նույնպես պատմականորեն լավ հարաբերություններ են. մենք ունենք մեծ թվով ինտեգրացիոն գործընթացներ, որոնք Հայաստանին բերում են ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական զգալի օգուտներ»,- ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համատեղ հայտարարություն ստորագրեցին Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ամբողջական դադարեցման վերաբերյալ:

Peskov: Everyone Should Remember Russia President’s Personal Role in Ending War in Karabakh
Russia has good relations with both Azerbaijan and Armenia. This was stated by the Russian presidential press secretary, Dmitry Peskov, in an interview with Argumenty i Fakty newspaper, NEWS.am reports.
"We [Russia] have excellent trustworthy relations with Azerbaijan based on mutual respect; they can have many, many aspects that are mutually beneficial. They are historically good relations with Armenia as well. We have a large number of integration processes that bring considerable political and economic benefits to Armenia," Peskov said.
On November 9, 2020, Russian President Vladimir Putin, Azerbaijani President Ilham Aliyev, and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan signed a joint statement on the cessation of hostilities in Nagorno-Karabakh.