Սյունիքում ճանապարհներին տեղակայումները Խորհրդային Հայաստանի կամ Ադրբեջանի սահմաններով և GPS-ի տվյալներով հիմնավորել չի կարելի. ՄԻՊ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ Սյունիքում ճանապարհներին ադրբեջանական տեղակայումները Խորհրդային Հայաստանի կամ Ադրբեջանի սահմաններով և GPS-ի տվյալներով հիմնավորել չի կարելի:
Հայտարարության մեջ ասված է.
«1) Սյունիքի կամ Գեղարքունիքի գյուղերի հարևանությամբ, Սյունիքում ճանապարհներին ադրբեջանական տեղակայումները Խորհրդային Հայաստանի կամ Ադրբեջանի սահմաններով` 1970-ական, 1980-ական, 1940-ական թվականների (լինի, օրինակ, 1975-1976 թթ., 1985թ., 1942թ.) կամ այլ քարտեզներով և GPS-ի տվյալներով հիմնավորել չի կարելի:
Որպես ինքնիշխան պետություններ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դեմարկացիա կամ դելիմիտացիա երբեք տեղի չի ունեցել և առավել ևս միջազգային որևէ փաստաթուղթ դրա վերաբերյալ չի ստորագրվել:
2) Խորհրդային միությունում տեղի ունեցածը եղել է ոչ թե  երկու ինքնիշխան պետությունների՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանների որոշում, այլ մեկ ինքնիշխան պետության՝ ԽՍՀՄ-ի ներսում երկու սուբյեկտների միջև սահմանների վարչական բնույթի բաժանում: Խորհրդային քարտեզները միայն այդ մասին են:
Ի դեպ, ինչու՞ 1920-ական թթ. քարտեզները սահմանների այս օրերի գործընթացի հետ կապված չեն վկայակոչվում:
3)  ՀՀ պետական սահմանների որոշման գործընթացը վարչատարածքային բաժանման հետ կապել չի կարելի: Այդ երևույթները միանգամայն տարբեր են:
4) ՀՀ պետական սահմանների որոշման գործընթացում Հայաստանի առաջին հանրապետության սահմաններն ու քարտեզներն անտեսվել չեն կարող: Սա պահանջում ՀՀ քաղաքացիների, ՀՀ բնակչության իրավունքների իրական երաշխավորման հրամայականը:
5) Ադրբեջանական այսօրվա տեղակայումներն ընթացել են միջազգային, այդ թվում՝ մարդու իրավունքների պահանջների կոպիտ ու զանգվածային խախտումներով, պատերազմի և ուժի իրական սպառնալիքի ներքո և ադրբեջանական բացահայտ ցեղասպան քաղաքականության պայմաններում:
6) Պետական սահմանների որոշման գործընթացը չի կարող խաթարել սահմանային բնակիչների բնականոն կյանքը կամ առաջացնել պետության քաղաքացու իրավունքների և օրինական շահերի, այդ թվում՝ կյանքի ու ֆիզիկական անվտանգության, երեխաների անվտանգ ապրելու, սեփական հողը մշակելու, ջրային պաշարներից, արոտավայրերից ու խոտհարքներից լիարժեք օգտվելու և այլ իրավունքներ:
Այս կետերը ՀՀ քաղաքացիների, սահմանային բնակիչների իրավունքների ու բնականոն կյանքի երաշխավորող հիմնական գործոններից են»:

Armenia Ombudsman: Azerbaijan Installations on Syunik Roads Can’t be Substantiated by Soviet Borders, GPS
As sovereign states, there has never been a demarcation or delimitation between Armenia and Azerbaijan. The Human Rights Defender (Ombudsman) of the Republic of Armenia (RA), Arman Tatoyan, wrote about this on Facebook, News.am reports.
"1) Azerbaijan installations in the vicinity of the villages of Syunik or Gegharkunik [Provinces], on the roads in Syunik cannot be substantiated by the borders of Soviet Armenia or [Soviet] Azerbaijan (…), or by other maps and GPS data.
As sovereign states, there has never been a demarcation or delimitation between Armenia and Azerbaijan, and, moreover, no international document has been signed in that regard.
2) What happened in the Soviet Union was not the determination of state borders between two sovereign states—Armenia and Azerbaijan, but the administrative division of borders between two entities within one sovereign state: the USSR (…).
3) The process of determining the RA state borders Armenia cannot be linked to the administrative-territorial division. (…).
4) In the process of determining the RA state borders, the borders and maps of the First Republic of Armenia cannot be ignored. (…).
5) Today's Azerbaijani installations have taken place with gross and massive violations of international law, including the requirements of human rights, under the real threat of war and force, and in the conditions of open Azerbaijani genocidal policy [against Armenians].
6) The process of determining the state borders may not disrupt the normal life of the border residents, or cause the rights and legal interests of a citizen of the state (…) and other rights,” the ombudsman of Armenia wrote in particular.