Վերջին ժամանակներս ադրբեջանցիների դրսևորած ակտիվությունը չի կարող անպատասխան մնալ. Արցախի ԱԺ նախագահ
Արցախի ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն այցելել է արտաքին գործերի նախարարություն, հանդիպել նախարար Դավիթ Բաբայանի հետ:
Քննարկվել են երկրի արտաքին քաղաքականության գերակայություններին վերաբերող հարցեր: Արթուր Թովմասյանն անդրադարձել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանի հետ հանդիպմանը, որի ընթացքում հիմնական թեզերը, ըստ խորհրդարանի ղեկավարի, համահունչ էին նոր իրողություններին:
«Այսօր Արցախի անվտանգությունը թիվ մեկ խնդիրն է, վերջին ժամանակներս ադրբեջանցիների դրսևորած ակտիվությունը չի կարող անպատասխան մնալ: Խոսքը վերաբերում է այն դեպքերին, երբ հայկական մեքենաները քարերով ջարդվում էին»,- ասել է Արթուր Թովմասյանը:
Խոսքը միջազգային ատյաններում օրակարգային այս և այլ հարցերի բարձրացման անհրաժեշտության մասին է:
ԱԺ նախագահը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը, ինչպես նաև նշել է տարբեր երկրների, մասնավորապես Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերությունների հետագա զարգացման և խորացման կարևորությունը:
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը նշել է խորհրդարանական դիվանագիտության՝ որպես արտաքին քաղաքականության կարևոր բաղադրիչներից մեկի կարևորությունը: «Մենք պետք է օգտագործենք բոլոր ներքին ռեսուրսները, ստեղծենք ամուր թիկունք, որպեսզի արտաքին ճակատում ուժեղ լինենք»,- ընդգծել է արտգործնախարարը:

Активность азербайджанцев, проявленная в последнее время, не может оставаться без ответа: председатель НС Арцаха
30 марта министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян встретился в министерстве с Председателем Национального Собрания Артуром Товмасяном.
Касаясь недавних случаев забрасывания азербайджанцами камнями гражданских машин, Артур Товмасян отметил необходимость обеспечения безопасности населения Арцаха. Была подчеркнута важность актуализации этих и других вопросов в международных инстанциях.
Стороны обсудили внешнеполитические приоритеты республики. В этом контексте была отмечена необходимость продолжения процесса урегулирования азербайджано-карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ, а также развития дальнейших отношений с разными странами, в частности, с Российской Федерацией.
Глава МИД Арцаха Давид Бабаян выразил уверенность, что в создавшейся ситуации для достижения успехов на внешнем фронте необходимо использовать все внутренние ресурсы, в том числе парламентскую дипломатию.