ՀՀ ՄԻՊ-ը գերիների անհապաղ վերադարձի հարցը ներկայացրել է Եվրախորհրդարանի Ֆրանսիայի պատգամավորին
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ապրիլի 5-ին ընդունել է Եվրախորհրդարանի ֆրանսիացի պատգամավոր Ֆրանսուա-Քզավիե Բելամիին:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժինը, հանդիպման ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպանը բարձրացրել է Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայկական կողմի գերիների՝ զինծառայողների եւ քաղաքացիական անձանց անհապաղ ազատ արձակման և վերադարձի հարցը՝ նշելով, որ ադրբեջանական իշխանություններն արհեստական ձգձգում, քաղաքականացնում են գործընթացը՝ այդպիսով նպատակ ունենալով հոգեկան տառապանք պատճառել նաև նրանց ընտանիքներին:
Ըստ աղբյուրի՝ Պաշտպանը հանգամանորեն ներկայացրել է մարդու իրավունքների լրջագույն խնդիրները, որոնք առաջացել են Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի և Արցախի բնակչությանն ուղղված պատերազմի բացահայտ սպառնալիքների ներքո սահմանների հետ կապված անթույլատրելի արագությամբ ընթացող գործընթացի պատճառով:
ՀՀ ՄԻՊ-ի աշխատակազմից հայտնում են նաև, որ հանդիպման ժամանակ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը բարձր է գնահատել Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտի և դեսպանության հետ ձևավորած արդյունավետ համագործակցությունը: Կողմերը պայմանավորվել են խորացնել համագործացկությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերում։

Арман Татоян на встрече с европарламентарием поднял вопрос о немедленном возвращении пленных
Защитник прав человека Армении Арман Татоян провел встречу с французским депутатом Европейского парламента Франсуа-Ксавье Беллами, передает Panorama.am
В ходе встречи Татоян  поднял вопрос о немедленном освобождении и возвращении армянских пленных, военнослужащих и гражданских лиц, незаконно удерживаемых в Азербайджане, отметив, что власти Азербайджана искусственно затягивают и политизируют процесс, стремясь причинить душевные страдания их семьям.
Защитник прав человека подробно представил серьезные проблемы с правами человека, которые возникли в связи процессами на границе, которые имеют место с недопустимой скоростью и в условиях очевидной угрозы войны со стороны Азербайджана против народов Армении и Арцаха.
Татоян  высоко оценил эффективное сотрудничество с Чрезвычайным и полномочным послом Франции в Армении Джонатаном Лакоттом и французским посольством. Стороны договорились углублять сотрудничество в сфере защиты прав человека.