Փաշինյանը Պուտինի հետ պայմանավորվել է գերիների մասով իրականացնել էլ ավելի ինտենսիվ աշխատանքներ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվայում հանդիպել է «Հայ իրավաբանների ասոցիացայի» մի քանի տասնյակ անդամների հետ:
Կառավարության ղեկավարը ողջունել է հանդիպման փաստը և նշել. «Գիտեք, որ շատ բարդ ժամանակահատվածում ենք, որտեղ հասկանալիորեն մեծ մտահոգություններ, հարցեր կան և այսօրվա իմ հանդիպման ամենակարևոր ուղերձն այն է, որ շատ կարևոր եմ համարում, որ և ձեզ համար, նկատի ունեմ Մոսկվայի, և ընդհանրապես Ռուսաստանի, ինչպես նաև ամբողջ աշխարհի հայության համար հնարավորություն լինի` ուղիղ աչքերի մեջ նայելով բարձրացնել հարցեր և հնարավորություն ինձ համար` պատասխանելու այդ հարցերին»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նախ անդրադարձել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ այսօր ունեցած բանակցությունների արդյունքներին և նշել, որ երեքուկես ժամվա ընթացքում գործնականում քննարկել են օրակարգի բոլոր հարցերն ու նրբությունները: «Կարող եմ ասել, որ ընդհանուր առմամբ շատ գոհ եմ հանդիպման արդյունքներից: Իհարկե ՌԴ նախագահի հետ շատ բաց հարաբերություններ են հաստատված, մանավանդ վերջին ամիսներին հարաբերություններն իրենց բնույթով անմիջական են դարձել: Այսօր էլ քննարկեցինք մեր երկկողմ օրակարգի բոլոր հարցերը, անդրադարձանք տարածաշրջանային, նույնիսկ միջազգային հարաբերությունների հարցերին:
Հանդիպումն անցավ արդյունավետ, փաստաթուղթ չենք ստորագրել, բայց խոսել ենք մի շարք փաստաթղթերի մասին, այդ թվում` անվտանգային ոլորտի, նախկինում ստորագրված փաստաթղթերրի հետագա իրագործման մասին: Չնայած այդ փաստաթղթերը կամ համաձայնություններն իրագործվում են նաև այսօր: Գիտեք, որ ունենք հայ-ռուսական համատեղ զորախմբի մասին համաձայնագիր և համաձայնություն` տարածաշրջանային հակաօդային պաշտպանության ընդհանուր համակարգի մասին, որոնք գործում են»,- ասել է վարչապետը` ավելացնելով, որ ՌԴ նախագահի հետ քննարկել են նոր իրավիճակում այդ համաձայնագրերի դրույթների իրագործման կոնկրետ պլանի և մեխանիզմների վերաբերյալ հարցեր:
«Տեղյակ եք, որ պատերազմից հետո մեր օրակարգի կարևորագույն հարցերից մեկը բանակի, զինված ուժերի բարեփոխումն է, որն իրականացնում ենք ՌԴ մեր գործընկերների աջակցությամբ: Դա եղել է մեր քննարկման կարևորագույն հարցերից մեկը:
Իհարկե, քննարկել ենք նաև գերիների վերադարձի հետ կապված իրավիճակը, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների շուրջ քննարկումների օրակարգը, թե այս պահի դրությամբ ինչ արդյունքներ ունենք, ինչ ուղղությամբ պետք է շարժվենք, որտեղ է, որ ունենք լիարժեք համընկնող տեսակետներ, որտեղ է, որ պետք է տեսակետները նույնականացնելու ուղղությամբ աշխատենք:
Այնպես որ այսօրվա քննարկումը շատ արդյունավետ եմ համարում: Մեր քննարկումների օրակարգն այնքան լայն է, որ հնարավոր է ինչ-որ բան բաց թողնեմ, բայց հետագայում անպայման կանդրադառնամ դրանց: Մի բան ակնհայտ է` հայ-ռուսական հարաբերությունների բնույթը ռազմավարական է և այդ ռազմավարական համագործակցությանը պետք է ավելի մեծ խորություն հաղորդել` նաև հաշվի առնելով արդի մարտահրավերներն ու այն իրավիճակները, որ մենք ունենք»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ի պատասխան գերիների վերադարձի հետ կապված հարցի` վարչապետն ընդգծել է նախորդ տարվա նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի լիարժեք իրագործման անհրաժեշտությունը, ըստ որի` «տեղի է ունենում ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց ու մահացածների մարմինների փոխանակում»: Կառավարության ղեկավարը շեշտել է, որ գերիների հետ վերադարձի ապահովման հարցում լիարժեք ըմբռնում ունեն ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ և այս ուղղությամբ ևս պայմանավորվածությունն անմնացորդ իրականացնելու կարծիքները համընկնում են: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` ՌԴ նախագահի հետ պայմանավորվել են գերիների մասով իրականացնել էլ ավելի ինտենսիվ աշխատանքներ:
Հանդիպման ընթացքում վարչապետը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցներին հետաքրքրող մի շարք հարցերի, որոնք վերաբերել են Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմին, դրանից հետո ստեղծված իրավիճակին, ՀՀ կառավարության կողմից պատերազմից տուժած արցախահայությանը ցուցաբերվող օժանդակությանը, ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին, տարածաշրջանային իրավիճակին, Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակին, առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին, Սփյուռքի ներուժի լիարժեք իրացման հնարավորություններին, այն ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա դնելու համատեքստում և այլ թեմաների:

Pleased with the Outcome of his Meeting with Vladimir Putin, Prime Minister Calls it Productive
Prime Minister Nikol Pashinyan met with several dozen members of the Association of Armenian Lawyers in Moscow. Greeting the audience, the Premier said, “You know that we are going through a very challenging period when there are great concerns and questions. This meeting is especially important for you, I mean for the Armenians in Moscow, Russia and worldwide, to raise questions looking into my eyes and for me to be able to answer your questions.”
Nikol Pashinyan first referred to the results of his talks with President Putin. He noted that practically all sensitive issues and nuances were discussed within three and a half hours. “I am pleased with the outcome of today’s meeting on the whole. Of course, very open relationship has been established with the President of the Russian Federation, especially in recent months. Our relations can be described as straightforward and open. Today we discussed a broad range of issues high on the bilateral agenda; we touched upon issues of regional and even international importance. The meeting was productive, we did not sign any instruments, but we talked about a number of documents, including in the field of security, about the implementation of a number of documents signed earlier, which are being implemented today. You may know that we have signed an agreement on a joint Armenian-Russian military grouping and an agreement on a common air defense system, and both of them are standing,” the Prime Minister said, noting that they had discussed a specific plan and mechanisms for implementing the provisions of those agreements amid new realities.
“You know that the army reform is among the most important issues on our post-war agenda, which we are implementing with the support of our Russian partners. This was one of the key issues in our discussion. We reviewed the situation with the repatriation prisoners of war, the agenda of regional communications, as well as the directions in which we need to work together. We ascertained where our views concurred and in what directions we should work to harmonize positions. So I consider today’s discussion quite productive. The agenda of our discussions is so vast that I might have missed something, but I will definitely come back to it in the future. One thing is clear: the Armenian-Russian relations are of strategic character, and cooperation needs to be deepened taking into consideration the emerging challenges and the realities we face at this point of time,” Nikol Pashinyan stressed.
Asked about the return of prisoners, the Premier emphasized the need for full implementation of the 8th clause of the tripartite statement of November 9, 2020, which provides that “the prisoners of war, hostages and other detained persons and bodies of the dead ought to be exchanged.”
Nikol Pashinyan stressed that there is full mutual understanding with President Putin concerning the repatriation of POWs, and in this regard, positions on the full implementation of this agreement coincide. He advised that agreement had been reached with the President of the Russian Federation to carry out even more intensive work on the return of prisoners.
Prime Minister Pashinyan answered a number of questions concerning the war unleashed against Artsakh, the post-war situation, the assistance provided by the Armenian government to Artsakh’s war-affected population, the Nagorno-Karabakh conflict resolution process, the regional situation, the internal political situation in Armenia, the upcoming parliamentary elections, the opportunities for full realization of the Diaspora potential, the institutionalization thereof, etc.