Հայաստանն Անդրկովկասում Ռուսաստանի առանցքային դաշնակիցն է. ՌԴ Գլխավոր շտաբի պետ
Ռուսաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, բանակի գեներալ Վալերի Գերասիմովը բանակցություններ է վարել Հայաստանի գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
«Ուրախ եմ ողջունել ձեզ Մոսկվայում: Հայաստանը Անդրկովկասում Ռուսաստանի առանցքային դաշնակիցն ու գործընկերն է», - բանակցությունների սկզբում ասել է ՌԴ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը:
Գերասիմովը նշել է, որ երկրները ուժեղացնում են փոխգործակցությունն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային կառույցներում՝ առաջին հերթին ՝ ՀԱՊԿ շրջանակներում:
Երկկողմ հարաբերությունների բարձր մակարդակի ցուցանիշը, նրա խոսքերով, «Հայաստանի տարածքում գտնվող 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի գործունեությունն է»:
«Մենք շարունակում ենք որակյալ կադրեր պատրաստել Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարության համալսարաններում», - ասել է ՌԴ  ԶՈւ ԳՇ պետը:
«Հայաստանի Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները տարեկան մասնակցում են Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարության լայնածավալ միջոցառումներին, և պատվիրակությունները միշտ ներկայացված են բարձր մակարդակով», - նշել է Գերասիմովը:
ՌԴ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը նշել է, որ այս տարի կանցկացվեն միջազգային անվտանգության, միջազգային բանակային խաղերի և «Բանակ -2021» միջազգային ռազմատեխնիկական ֆորումի մոսկովյան 9-րդ համաժողովը:
«Մենք սպասում ենք ՀՀ զինված ուժերի պատվիրակություններին և թիմերին այս միջոցառումներին, ինչպես նաև ստորաբաժանումների «Արևմուտք 2021» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժություններին»,-ասել է Գերասիմովը:
«Այսօր մենք հնարավորություն ունենք քննարկելու պաշտպանական ոլորտում երկկողմ համագործակցության արդիական հարցեր», - ամփոփել է Գերասիմովը:

Глава Генштаба России Герасимов назвал Армению ключевым союзником в Закавказье
Начальник Генштаба Вооруженных сил России генерал армии Валерий Герасимов провел переговоры с начальником генерального штаба Армении Артаком Давтяном, передает РИА Новости
"Рад приветствовать вас в Москве. Армения – ключевой союзник и партнер России в Закавказье", - сказал в начале переговоров начальник Генштаба ВС РФ.
Герасимов отметил, что страны укрепляют взаимодействие как на двусторонней основе, так и в рамках международных структур, прежде всего ОДКБ.
Показателем высокого уровня двусторонних отношений, по его словам, "является функционирование на территории Армении 102-й российской военной базы".
"Мы продолжаем готовить квалифицированные кадры в вузах Минобороны России", – заявил начальник Генштаба ВС РФ. Также он добавил, что во время пандемии коронавируса в Армении оказывали помощь в диагностировании военнослужащих армянских вооруженных сил. Всего проведено более 22 тысяч исследований.
"Представители министерства обороны Армении ежегодно принимают участие в масштабных мероприятиях Минобороны России, и всегда делегации представлены на высоком уровне", - сказал Герасимов.
Начальник Генштаба ВС РФ отметил, что в этом году проводится 9-я Московская конференция по международной безопасности, Международные армейские игры и международный военно-технический форум "Армия-2021". "Ожидаем делегации и команды вооруженных сил Республики Армения на этих мероприятиях, а также подразделение на стратегическом командно-штабном учении "Запад-2021", - сказал начальник Генштаба ВС РФ.
"Сегодня у нас есть возможность обсудить актуальные вопросы двустороннего взаимодействия в оборонной сфере", – подытожил Герасимов.