Մատվիենկոն Հայաստանում բաց և ժողովրդավար խորհրդարանական ընտրությունների հույս է հայտնել
Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն ակնկալում է, որ խորհրդարանականները մոտ ժամանակներս կկարողանան վերադառնալ Հայաստանի խորհրդարանի հետ նորմալ փոխգործակցության, ինչը խաթարվել էր կորոնավիրուսի համավարակի հետևանքով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին Մատվիենկոն ասել է ԱՊՀ երկրների միջխորհրդարանական ասամբլեայի գարնանային նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով Սանկտ Պետերբուրգ մեկնած ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
«Միջխորհրդարանական երկխոսությունը շարունակվում է: Իհարկե, համավարակն իր շտկումները մտցրեց: Ծրագրվածներից ամեն բան չէ, որ հաջողվեց լիակատար ծավալով կյանքի կոչել: Սակայն կարծում եմ, որ հիմա՝ համավարակի հետ կապված իրավիճակի կայունացմանը զուգահեռ կկարողանանք հետ բերել բաց թողնվածն ու վերադառնալ խորհրդարանների միջև նորմալ, ռիթմիկ փոխգործակցության»,- ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Մատվիենկոն:
Նա նկատել է, որ Ռուսաստանն ու Հայաստանը ակտիվորեն համագործակցել են համավարակի ընթացքում և դրանից դուրս են եկել բավական քիչ կորուստներով՝ ի տարբերություն այլ երկրների: «Հայաստանն առաջիններից էր, որ ստացավ ռուսական պատվաստանյութերը, որոնք արդեն իրենք իրենց երաշխավորել են»,- նշել է Դաշնային խորհրդի նախագահը: Նա հիշեցրել է, որ 60-ից ավելի երկրներ գնել կամ գրանցել են ռուսական պատվաստանյութերը:
Մատվիենկոն կարևորագույն քաղաքական իրադարձություն է որակել առաջիկայում Հայաստանում ակնկալվող արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները: «Հուսով ենք, որ չնայած բոլոր դժվարություններին՝ ընտրությունները կլինեն բաց, ժողովրդավարական և թույլ կտան կայունացնել սոցիալական իրադրությունը Հայաստանում»,- ասել է նա:

Матвиенко ожидает скорого возвращения к нормальному взаимодействию с парламентом Армении
Председатель Совета Федерации Валентина Матвиенко рассчитывает, что сенаторы в скором времени смогут вернуться "к нормальному взаимодействию с парламентом Армении", нарушившемуся из-за пандемии новой коронавирусной инфекции, передает ТАСС.
"Наш межпарламентский диалог продолжается. Конечно, пандемия внесла свои коррективы. Многое из запланированного не удалось в полном объеме реализовать. Но, я думаю, сейчас по ходу стабилизации ситуации с пандемией мы наверстаем упущенное и вернемся к нормальному ритмичному взаимодействию между нашими парламентами", - сказала Матвиенко на встрече с председателем Национального собрания Армении Араратом Мирзояном, которая состоялась на полях весенней сессии Межпарламентской ассамблеи СНГ, проходящей в Санкт-Петербурге.
Она отметила, что Россия и Армения активно сотрудничали в период пандемии и прошли этот период с гораздо меньшими потерями, чем другие страны. "Армения одна из первых получила российские вакцины, которые себя уже зарекомендовали. Более 60 стран уже зарегистрировали нашу вакцину либо закупают ее, либо принимают наши технологии. Такое сотрудничество правильное, нужное в такие сложные периоды, оно доказало свою эффективность", - считает спикер СФ.
Матвиенко отметила, что Армении предстоит важнейшее политическое событие - досрочные парламентские выборы, которые уже объявлены. "Мы надеемся, что, несмотря на все сложности, выборы пройдут открыто, демократично и позволят стабилизировать социальную обстановку в Армении", - сказала Матвиенко.
Она подчеркнула, что Армения для России - братская страна и союзник. "Наши отношения развиваются очень поступательно, несмотря ни на какие события", - сказал председатель верхней палаты парламента.