Մարգահովիտում բողոքի ակցիա է. Բնակիչները դեմ են պղնձի հանքի բացմանը
Լոռու մարզի Մարգահովիտ գյուղում բնակիչներն առավոտյան բողոքի ակցիա են իրականացնում. Նրանք բողոքում են այդ տարածքում պղնձի հանքի բացման դեմ, հայտնում է News.am-ը:
Այդ ծրագրի շրջանակում մարզի 5 գյուղեր ազդակիր համայքներ են, այդ թվում՝ Մարգահովիտը: Համայնքին ներկայացվել է փաթեթը, թե ինչ հանքի մասին է խոսքը, իսկ այսօր նախատեսված է հանրային լսումներ Մարգհովիտում, որին գյուղացիները չեն պատրաստվում մասնակցել:
Գյուղացիների հետ զրույցում Սոցիալական ապահովության ծառայության նախկին պետ, նախկին ՀՀԿ-ական Վազգեն Խաչիկյանը, ով դատապարտվել էր ծառայության գումարները յուրացնելու համար, նշեց, որ փակ հանք է լինելու, պոչամբար չի ունենալու, քանի որ մինչեւ կես մլն տոննա հանքաքարի մշակումը չի կարող իրականացվել պոչամբարի միջոցով:
Մեղադրանքին, թե ինքն էլ երեւի փայ ունի էդ ծրագրում, նա արձագանքեց, որ ինքը փայ չունի, միայն վճարովի աշխատանք է կատարում: Վազգեն Խաչիկյանի խոսքով, հանքը լինելու է Մարգահովիտից 20 կմ հեռավորության վրա: Նա նշեց, որ սեփականատերերը Չեխիայի քաղաքացիներ են՝ չեխեր:
Լոռու նախկին փոխմարզպետ Գայանե Սարգսյանն էլ հայտարարեց, որ ինքը որպես նախկին պաշտոնյա դեմ է Լոռու մարզում ցանկացած հանքի շահագործմանը:

Акция протеста жителей села Маргаовит Лорийской области: они выступают против открытия медного рудника
Жители села Маргаовит Лорийской области с утра проводят акцию протеста. Они выступают против открытия медного рудника на этой территории, передает News.am.
В рамках данной программы в процесс включены 5 сел, в том числе Маргаовит. Сегодня здесь должны состояться общественные слушания, однако жители деревни не собираются принимать в них участие.
В беседе с сельчанами экс-начальник Государственной службы социального обеспечения, республиканец Вазген Хачикян отметил, что это будет закрытый рудник, хвостохранилища не будет, поскольку обработка до полумиллиона тонн руды при помощи хвостохранилища не может быть осуществлена. По его словам, все это будет расположено в 20 км. от Маргаовита, а собственники рудника –  чехи.
В свою очередь, бывший заместитель губернатора Лорийской области Гаяне Саркисян заявила, что она, как экс-чиновник, выступает против эксплуатации любого рудника в области.