Թուրքիայում ցեղասպանությունը ժխտող միջազգային գիտաժողով կանցկացվի
Թուրքիայի նախագահականի համակարգմամբ ապրիլի 20-ին Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող միջազգային գիտաժողով կանցկացվի:
Ինչպես հայտնում է Ermenihaber-ը՝ հղում կատարելով Թուրքիայի նախագահականի հանրային կապերի վարչության տարածած հայտարարությանը, գիտաժողովը կանցկացվի 3 տարբեր պանելային քննարկումներով։ Դրանք կունենան իրենց ղեկավարներն ու առանձին խորագրերը:
Առաջինը կունենա «1915-ի իրադարձություններն ու հայկական հարցը պատմական գործընթացում» խորագիրը ու կանցկացվի Թուրքիայի պալատների ու բորսաների միության Տնտեսագիտական ու տեխնիկական համալսարանի ռեկտոր Յուսուֆ Սարընայի ղեկավարությամբ: Այս պանելի հիմնական բանախոսներից է լինելու նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի գլխավոր խորհրդական Սեյիթ Սերթչելիքը, ով հայտնի ցեղասպանությունը ժխտող մի շարք կոնֆերանսների կազմակերպմամբ:
«1915-ի դեպքերը միջազգային իրավունքի տեսանկյունից» խորագրով 2-րդ պանելային քննարկմանը մասնակցելու է ԱՄՆ-ում հայերի կողմից բացված դատավարությունների ժամանակ թուրքական կողմի համար փաստաբանի ծառայություններ մատուցած Դեյվիդ Սոլցմանը և այլ իրավաբաններ:
Երրորդ «1915-ի դեպքերի անդրադարձը մեր օրերի վրա և ապագայի հեռանկարները» խորագրով պանելային քննարկմանը մասնակցելու են Թուրք-ամերիկյան կազմակերպությունների նախկին նախագահ Էրգյուն Քըրլըքովալըն, Հարավարևելյան Եվրոպայի ու Կովկասի ուսումնասիրությունների կենտրոնի (Գերմանիա) տնօրեն Քրիստիան Յոհաննես Հենրիխը և այլոք:
Նշվում է, որ բացի Թուրքիայից գիտաժողովին մասնակցելու են ներկայացուցիչներ ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Գերմանիայից, Ֆրանսիայից ու Իռլանդիայից:

Турция проведет конференцию по отрицанию Геноцида армян
Турция продолжает свою работу в направлении отрицания Геноцида армян. Так, в преддверии очередной годовщины этой даты, 20 апреля, под эгидой турецкого председательства состоится международная конференция по отрицанию Геноцид армян. Согласно заявлению Департамента по связям с общественностью президента Турции, конференция будет состоять из 3 различных панельных дискуссий, сообщает ermenihaber.
Председательствовать не каждой панельной дискуссии будут отдельные спикеры. В частности, первая панельная дискуссия, озаглавленная "События 1915 года и армянский вопрос в историческом процессе", пройдет под председательством главы Союза товарных бирж Турции Юсуфа Сарны. Одним из основных докладчиков на этой панели будет Сейит Серчелик, главный советник президента Реджепа Тайипа Эрдогана, который организовал ряд конференций, отрицающих Геноцид армян.
Дэвид Зальцман, юрист, выступавший в качестве юриста в Турции во время судебных процессов, открытых армянами в США, и другие юристы примут участие во второй панельной дискуссии "Дела 1915 года с точки зрения международного права".
В третьей панельной дискуссии, озаглавленной "Размышления о событиях 1915 года в наши дни и перспективы на будущее", примут участие Эргун Керликвал - бывший президент Турецко-американской организации, Кристиан Йоханнес Хенрих - директор Центра Юго-Восточной Европы и кавказских исследований (Германия) и другие. Отмечается, что помимо Турции в конференции примут участие представители США, России, Германии, Франции и Ирландии.