Իսրայելը պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը. The Jerusalem Post-ի խմբագրական
Որպեսզի վստահ լինենք, որ աշխարհում այլևս կոտորածներ չեն լինելու, պետք է կոչենք իրերն իրենց անուններով. այս մասին ասվում է իսրայելական The Jerusalem Post-ի խմբագրականում, որը վերնագրված է. «Իսրայելը պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, պարբերականը գրում է, որ թեպետ Իսրայելը որպես պետություն ստեղծվել է Հոլոքոստից հետո, սակայն այդ երկրում մինչ օրս շատ քիչ է խոսվում հայերի դեմ Օսմանյան կայսրությունում իրականացված ցեղասպանության մասին: «Պատճառն այն է, որ հրեական պետությունը, որը տուն դարձավ նրանց համար, ովքեր ականատեսը եղան իրենց 6 միլիոն հայրենակիցների ոչնչացմանը նացիստների կողմից, դեռևս պաշտոնապես չի ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը: Ժամանակն է, որ սա փոխվի»,- գրում է The Jerusalem Post-ը:
Պարբերականը նշում է՝ կան դրական ազդակներ, որ այս տարի ի վերջո Սպիտակ տան ղեկավարը՝ Ջո Բայդենը պաշտոնապես կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, թեպետ այդ քայլը լարելու է հարաբերություններն ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի միջև: Ինչպես ԱՄՆ պարագայում, այնպես էլ Իսրայելի դեպքում Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից խուսափելը մինչ օրս մեծամասամբ պայմանավորված է եղել Թուրքիայի հետ հարաբերությունները լարելու հեռանկարով:
The Jerusalem Post-ը հիշեցրել է, որ 2018 թվականին խորհրդարանական Թամար Զանդբերգն առաջ էր քաշել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրինագիծը, սակայն այն հանդիպեց Իսրայելի կառավարության դիմադրությանը և չընդունվեց: Հետագայում նման նախաձեռնություններով հանդես եկան նաև պատգամավորներ Յաիր Լապիդն ու Գիդեոն Սաարը, սակայն դրանք ևս աջակցություն չստացան:
«Ավանդաբար, բացատրությունը, թե ինչու է Իսրայելը ձախողում այս հարցում, պայմանավորված է նրանով, որ այդ երկիրը ցանկանում է հնարավորություն թողնել բարելավելու կապերը Թուրքիայի հետ, որն իր ակնհայտ նախապատվությունը տալիս է Ադրբեջանին, այլ ոչ թե Հայաստանին: Սա ակնհայտ երևաց նախորդ աշնանը, երբ Իսրայելը զենքեր մատակարարեց Ադրբեջանին, որը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում կռվում էր հայերի դեմ:
Մինչդեռ մեկը չպետք է տեղի ունենա մյուսի հաշվին: Այո, Իսրայելն ունի աշխարհաքաղաքական հաշվարկներ, և դրանք չպետք է անտեսվեն, սակայն այն ունի նաև բարոյական պարտք, որից չպետք է պարզապես ազատվի: Որպես ժողովուրդ, որն անցել է ցեղասպանության ու հետապնդումների միջով՝ հրեաները պատասխանատվություն ունեն կանգնել մյուս ժողովուրդների կողքին, ովքեր նման կոտորածներ են տեսել»,- ասվում է իսրայելական պարբերականի խմբագրականում:
The Jerusalem Post-ը նշում է, որ ժամանակն է հայերի հետ կատարվածը կոչել իր անունով՝ Ցեղասպանություն: Եվ կարիք չկա վախենալ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանից, որը «հակասեմիթական խառնակչի վարք է դրսևորում Մերձավոր Արևելքում»:
«Իսրայելը պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Դա պարզ մի օրենք է: Ժամանակն է, որ Կնեսետն ընդունի այն»,- եզրափակում է հոդվածը The Jerusalem Post-ը:

Израиль должен признать Геноцид армян: "The Jerusalem Post"
Чтобы быть уверенными, что в мире больше не будет массовых убийств, мы должны называть вещи своими именами. Об этом говорится в редакционной статье израильской "The Jerusalem Post", которая озаглавлена: "Израиль должен признать Геноцид армян".
Как передает "Арменпресс", газета пишет, что, хотя Израиль, как государство, был создан после Холокоста, в этой стране все еще очень мало говорят о геноциде, совершенном против армян в Османской империи. "Причина в том, что еврейское государство, ставшее домом для тех, кто был свидетелем уничтожения нацистами 6 миллионов своих соотечественников, до сих пор официально не признает Геноцид армян. Пора изменить это", - пишет "The Jerusalem Post".
В статье отмечается, что есть положительные сигналы того, что президент Белого дома Джо Байден в этом году наконец-то официально признает Геноцид армян, хотя этот шаг обострит отношения между США и Турцией. В случае, как с США, так и с Израилем, уклонение от признания Геноцида армян до сих пор в значительной степени объяснялось перспективой обострения отношений с Турцией.
"The Jerusalem Post" напомнила, что в 2018 году депутат Тамара Зандберг выдвинула законопроект о признании Геноцида армян, но он встретил сопротивление со стороны правительства Израиля и не был принят. Позже с подобными инициативами выступили депутаты Яир Лапид и Гидеон Саар, но они также не получили поддержки.
"Традиционно отказ Израиля объясняется тем, что он хочет оставить возможность улучшить отношения с Турцией, которая явно предпочитает Азербайджан Армении. Это было очевидно и прошлой осенью, когда Израиль поставлял Азербайджану, который воевал против армян в Нагорном Карабахе, оружие. Хотя одно не должно происходить за счет другого. Да, у Израиля есть геополитические соображения, их нельзя игнорировать, но у него есть и моральный долг, от которого нельзя просто избавиться. Как нация, пережившая геноцид и преследования, евреи обязаны поддержать другие народы, ставшие свидетелями таких же массовых убийств".
"The Jerusalem Post" отмечает, что пора то, что случилось с армянами, назвать геноцидом. И нечего бояться президента Турции Реджеп Тайип Эрдогана, который на Ближнем Востоке проявляет явно антисемитское поведение".
"Израиль должен признать Геноцид армян. Это простой закон. Пора Кнессету принять его", - заключает "The Jerusalem Post".