ՀՀ քաղաքացիների իրավունքները երաշխավորելու նպատակով Սյունիքի մարզի շուրջ պետք է հրատապ ստեղծվի անվտանգության գոտի. Արման Թաթոյան
Արավուսի հովիվին ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից քաշքշելու և հարվածելու հանցավոր ոտնձգությունը հաստատում է Սյունիքի շուրջ անվտանգության գոտու հրատապ անհրաժեշտությունը: Այս մասին ֆեյսբուքի էջում գրել է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Այս տեղեկությունից անմիջապես հետո ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն անմիջապես նախաձեռնել է փաստահավաք աշխատանքներ՝ Պաշտպանի աշխատակազմի Սյունիքի ստորաբաժանման ներգրավմամբ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ ահազանգ ներկայացրած հովիվը տեղեկացրել է, որ 2021թ. ապրիլի 18-ին իր տանից շուրջ 500 մետր հեռավորության արոտավայրում արածեցրել է 14 խոշոր ու մանր եղջերավոր կենդանիներ: Ժամը 17-18-ի սահմաններում, երբ հովիվը գտնվել է ադրբեջանական զբաղեցրած դիրքից շուրջ 50 մետր հեռավորության վրա դեպի Արավուս գյուղն ընկած տարածքը, իրեն են մոտեցել ադրբեջանցի 3 զինված ծառայողներ:
Ըստ հովիվի՝ ադրբեջանական զինծառայողները սկզբում զենքի ցուցադրումով սպառնացել են իրեն, իսկ այնուհետև՝ նրանցից երկուսը քաշքշել են իրեն ու փորձել հարկադրաբար տեղափոխել ադրբեջանական զբաղեցրած դիրքի ուղղությամբ՝ դեպի խրամատը: Այդ ողջ ընթացքում ադրբեջանցի զինվորականներն անընդհատ հայհոյել ու սպառնացել են հովիվին:
Այնուհետև, երբ տեսել են, որ հովիվին օգնության են շտապում ՀՀ զինված ուժերի ծառայողներ, ադրբեջանցի զինվորականներից երրորդը հարվածել է հովիվի աչքին՝ առաջացնելով կապտուկ ու անմիջապես հեռացել են դեպի իրենց զբաղեցրած դիրքը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի փաստահավաք աշխատանքների ընթացքում պարզվել է նաև, որ ադրբեջանցի զինվորականները Արավուս գյուղի նույն հովիվին նշված վայրում գոռգոռոցներով հայհոյանքներ են հնչեցրել նաև ապրիլի 20-ին՝ ժամը 19-ի սահմաններում և տվել սպառնալիքներ հրազենի բացահայտ ցուցադրումով:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն արձանագրել է նաև միջադեպի վերաբերյալ Արավուս գյուղի ղեկավարի ահազանգը լրատվամիջոցներում:
Հովիվի ընտանիքի անդամները, ինչպես նաև գյուղի այն բնակիչները, որոնք հովիվին շտապել են օգնության, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմին տեղեկացրել են նաև, որ իրենք նույնպես լսել են ադրբեջանական զինվորականների գոռգոռոցներ, այդ թվում՝ այն, որ ադրբեջանցիներն իրենց զբաղեցրած դիրքից տեղաշարժվել են դեպի հովիվը:
Արավուս գյուղի ղեկավարը Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմին տեղեկացրել է, որ գյուղի մի շարք բնակիչների տներ ադրբեջանական դիրքերից նույնիսկ 500 մետրից էլ քիչ հեռավորության վրա են (օրինակ՝ 100 կամ 200 մետր): Այս փաստն արձանագրել են նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ուսումնասիրություններն այդ վայրում:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ արձանագրում է, որ ադրբեջանցի զինծառայողների իրականացրածը հանցավոր ոտնձգություն է ՀՀ սահմանային բնակչի նկատմամբ: Տեղի ունեցածն ակնհայտորեն հաստատում է ՀՀ քաղաքացիների՝ Սահմանադրությամբ և միջազգայնորեն երաշխավորված իրավունքների կոպիտ խախտումները: Խոսքը վերաբերում է մարդկանց կյանքի, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության, սեփականության և կենսական կարևորության այլ իրավունքների մասին, իսկ կյանքի իրավունքի դեպքում՝ խախտման իրական վտանգի մասին:
Այս միջադեպերն ակնհայտ հիմնավորում են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի առաջարկն այն մասին, որ ՀՀ քաղաքացիների իրավունքները երաշխավորելու նպատակով Սյունիքի մարզի շուրջ պետք է հրատապ ստեղծվի անվտանգության գոտի:
Սյունիքի մարզի գյուղերի հարևանությամբ և համայնքները միավորող ճանապարհներին ադրբեջանական զինվորականներ, ցուցանակներ ու դրոշներ չպետք է լինեն:
Այս միջադեպի մասին տեղեկությունները ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն առանձին կուղարկի միջազգային համապատասխան կառույցներին, ինչպես նաև կներառի անվտանգության գոտու հայեցակարգում»,- գրել է Թաթոյանը:

The RA Human Rights Defender Specifically States That the Azerbaijani Servicemen Committed a Criminal Attack on the Armenian Border Resident
The Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan reports:
"The criminal attack of dragging and beating the Aravus village pastor by Azerbaijani military servicemen confirms urgent need for a security zone around Syunik.
Immediately after this information, the Human Rights Defender of Armenia has immediately initiated fact-finding activities with the involvement of the Syunik subdivision of the Defender's Staff.
The pastor of Aravus village submitted alarming complaints to the Staff of the Human Rights Defender that he grazed 14 large and small cattle on a pasture about 500 meters from his house on 18 April 2021. Between 5 and 6 pm, when the pastor was in the area about 50 meters from the Azerbaijani position to the Aravus village, three Azerbaijani armed servicemen approached him.
According to the pastor, the Azerbaijani military servicemen first threatened him with their weapons, and then two of them pulled him and tried to take him to move to the trench in the direction of the Azerbaijani position by force. During all this time, Azerbaijani constantly cursed and threatened the pastor.
Then, when they saw that Armenian Armed Forces servicemen began to rush to help the, the third Azerbaijani serviceman hit the pastor in the eye, causing a bruise and immediately left for their position.
During the Human Rights Defender’s Office fact-finding activities, it was also established that the Azerbaijani military had shouted insults at the pastor in the same place of the Aravus village, and at around 7 pm he received threats from Azerbaijani soldiers who were openly displaying firearms on 20 April 2021.
The staff of the Human Rights Defender also recorded the alarming interview of the head of Aravus village about the incident in mass media.
The pastor’s family members, as well as the villagers who rushed to help the pastor, informed the Human Rights Defender’s Office that they had also heard Azerbaijani soldiers’ shouts, including that the Azeris had moved from their position to the shepherd.
The head of the Aravus village informed the Human Rights Defender's Office that there are houses in the villagers even less than 500 meters away from the Azerbaijani positions (for example, 100 or 200 meters). This fact was also recorded by the Human Rights Defender's Office monitoring conducted at the site.
The RA Human Rights Defender specifically states that the Azerbaijani servicemen committed a criminal attack on the Armenian border resident. This confirms gross violations of the internationally recognized rights of the citizens of the Republic of Armenia, as well as rights enshrined in the Constitution of Armenia.
These are rights to physical and psychological immunity; right to roperty and other vital rights, and in the case of the right to life, it is under the real risk of violation.
These incidents clearly substantiates the Human Rights Defender's proposal on that a security zone must be immediately created around the Syunik province in order to guarantee rights of the RA citizens.
There should be no Azerbaijani soldiers, signs or flags in the immediate vicinity of the Syunik villages and on the roads connecting the communities of the province.
Armenia’s Human Rights Defender will send the information about these incidents to relevant international organizations, as well as will include it in the security zone concept."