Շահագրգռված ենք ԵԱՏՄ-ում արտադրվող ապրանքների մրցունակության բարձրացմամբ. Փաշինյան
Շարունակվում է վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքային այցը Ռուսաստանի Դաշնություն՝ Կազան, որտեղ ընթանում են Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի աշխատանքները։ Ապրիլի 30-ին Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստին: Նշենք, որ նեղ կազմով հանդիպումը կայացել էր ապրիլի 29-ին։
Ընդլայնված նիստի մասնակիցներն են ԵԱՏՄ անդամ երկրների կառավարությունների ղեկավարները՝ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինը, Բելառուսի Հանրապետության վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոն, Ղազախստանի Հանրապետության վարչապետ Ասկար Մամինը, Ղրղզստանի Հանրապետության վարչապետ Ուլուկբեկ Մարիպովը, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը։ Մասնակցում են նաև ԵԱՏՄ-ում դիտորդ պետությունների կառավարությունների ղեկավարները՝ Ուզբեկստանի Հանրապետության վարչապետ Աբդուլլահ Արիպովը և Մոլդովայի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Աուրելի Չոկոն (առցանց ձևաչափով) և հրավիրյալ երկրների պաշտոնական պատվիրակությունների ղեկավարները՝ Տաջիկստանի վարչապետ Կոխիր Ռոսուլզադը և Թուրքմենստանի փոխվարչապետ Սերդար Բերդիմուհամեդովը, ներկայացվել է Կուբայի Հանրապետության վարչապետ Մանուել Կրուսի վիդեոուղերձը։
Ցանկանում եմ, առաջին հերթին, անկեղծորեն շնորհակալություն հայտնել Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահ Միխայիլ Վլադիմիրի Միշուստինին՝ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստի կազմակերպվածության բարձր մակարդակի և ավանդական հյուրընկալության համար:
Գնահատանքի խոսք եմ ցանկանում հղել նաև Թաթարստանի Հանրապետության նախագահ Ռուստամ Նուրգալիևի Միննիխանովին՝ ջերմ ընդունելության համար։
Սրտանց ողջունում եմ Եվրասիական տնտեսական միության դիտորդ պետությունների կառավարությունների ղեկավարներին՝ Ուզբեկստանի Հանրապետության վարչապետ Աբդուլլա Նիգմատի Արիպովին և Մոլդովայի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Աուրելի Վալերիանի Չոկոյին, որը մասնակցում է մեր հանդիպմանը առցանց ռեժիմով։
Ուրախ եմ նաև ողջունել Տաջիկստանի կառավարության ղեկավար Կոխիր Ռասուլզոդային և Թուրքմենստանի փոխվարչապետ Սերդար Գուրբանգուլիի Բերդիմուհամեդովին:
Բարեկամներ,
Երեկ, նեղ կազմով, մենք արդեն մտքերի մանրակրկիտ փոխանակում ունեցանք այսօրվա օրակարգի առանցքային հարցերի շուրջ։ Կցանկանայի հակիրճ անդրադառնալ մեր տեսանկյունից, Միության համար ակտուալ որոշ հարցերի:
ԵԱՏՄ գործունեությունը, որը լրացուցիչ խթան է հաղորդել անդամ պետությունների տնտեսական համագործակցության՝ որակապես նոր հիմքով զարգացմանը, այսօր առաջ է ընթանում նոր գլոբալ մարտահրավերների ֆոնին, որոնք էապես չեզոքացնում են միջպետական ինտեգրման էֆեկտները։ Դա և՛ համավարակի հետևանքով առաջացած սահմանափակումներն են, և՛ ողջ համաշխարհային տնտեսության՝ ժամանակային առումով համընկած կամ անմիջապես հաջորդած վերափոխումը, որտեղ բարձր տեխնոլոգիաները գնալով ավելի պահանջված են դառնում:
Միության՝ այս պայմաններին հարմարվելու տեսանկյունից առաջին պլան է մղվում այն ոլորտների համալիր ուսումնասիրության և բացահայտման անհրաժեշտությունը, որոնք գործնական համագործակցության ամենամեծ պաշարն ունեն: Մասնավորապես, նոր պայմանները բացահայտեցին առողջապահության, կրթության և սոցիալական ոլորտներում համագործակցության պահանջը:
Իհարկե, 2020 թվականը վերհանեց մի շարք նոր խնդիրներ, որոնց կարգավորմանն ուղղված լուծումները վերաբերում էին այնպիսի հարցերի, ինչպիսիք են ներքին շուկայի գործունեությունը, զգայուն ապրանքների առանձին տեսակների արտահանման և ներմուծման կանոնակարգումը:
Հարկ է Միության ինտեգրացիոն ներուժի հետագա բացահայտման պրիզմայով դիտարկել նաև տիեզերքի գծով միջպետական ծրագիրը, որը մենք երեկ քննարկում էինք: Վստահ եմ, որ այս ուղղությամբ համակարգված աշխատանքի արդյունքը երկար սպասեցնել չի տա:
Ինտեգրման արդիական խնդիրների լուծման տեսանկյունից կցանկանայի առանձնացնել այսօր դիտարկվող փաստաթուղթը՝ մինչև 2025 թվականը ԵԱՏՄ շրջանակում արդյունաբերական համագործակցության հիմնական ուղղությունները: Կարծում եմ՝ ավելորդ չի լինի ևս մեկ անգամ արձանագրել, որ արդյունաբերության ոլորտը Միության տնտեսական համակարգի գլխավոր շարժիչ ուժերից է: Գործնականում անիրագործելի է ապրանքների լիարժեք միասնական շուկայի ստեղծումը` առանց այդ ուղղությամբ համակարգված քաղաքականության մշակման: Կարևոր ենք համարում արդյունաբերական համագործակցության խորացմանն ու ազգային արդյունաբերական քաղաքականությունների համակարգմանը միտված աշխատանքների շարունակումը:
Անկասկած, մենք նաև շահագրգռված ենք ԵԱՏՄ-ում արտադրվող ապրանքների մրցունակության բարձրացմամբ՝ ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին շուկաներում: Փաստաթղթի հիմնական դրույթների հետևողական իրագործումը կնպաստի ընդհանուր առմամբ ողջ արդյունաբերական համալիրի կայուն զարգացմանը:
Փաստաթղթի ամենակարևոր ուղենիշերից է արդյունաբերության նորարարական զարգացման և թվային փոխակերպման համատեղ խթանումը: Հաշվի առնելով փոփոխվող տնտեսական կոնյունկտուրան` տնտեսությունների տեխնոլոգիական զարգացման նոր մակարդակին անցումը որոշիչ նշանակություն է ձեռք բերում: Թվային փոխակերպումը շարունակում է մնալ ինտեգրման հիմնասյուներից մեկը: Մենք ավանդաբար այն տեսակետին ենք, որ անհրաժեշտ է հետայսու ևս խորացնել համագործակցությունն այս ուղղությամբ:
Վստահ եմ, որ Ռազմավարական ուղղությունների իրագործումը հեռանկարում թույլ կտա մեզ հասնել համաձայնեցված արդյունաբերական քաղաքականության և, այլ միջոցառումների հետ համատեղ, կծառայի Միությունում արտադրվող ապրանքների մրցունակության բարձրացմանը:
Ամփոփելով կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ համատեղ աշխատանքի համար և ևս մեկ անգամ վերահաստատել հայկական կողմի պատրաստակամությունն ու անփոփոխ վճռականությունը` գործադրելու անհրաժեշտ բոլոր ջանքերը տնտեսական համագործակցության ոլորտների հետագա ընդլայնման և Միության ինտեգրման ներուժի հետևողական բացահայտման համար:
ԵԱՏՄ կառավարությունների ղեկավարները քննարկել են օրակարգային հարցերը, ներառյալ զգայուն ապրանքների առանձին տեսակների արտահանումը կանոնակարգող միջոցների միավորումը, ԵԱՏՄ գյուղարտադրանքի շուկայի՝ բույսերի վտանգավոր վիրուսներից պաշտպանության միջոցները, Ղազախստանում արտադրվող և ԵԱՏՄ մյուս երկրներ տեղափոխման ենթակա ապրանքների համար սերիական արտադրանքի սերտիֆիկատի կիրառման ժամկետների երկարաձգումը: Ի գիտություն է ընդունվել էլեկտրոնային առևտրի զարգացման մասին զեկույցը: Հաստատվել են մինչև 2025 թվականը ԵԱՏՄ շրջանակում արդյունաբերական համագործակցության հիմնական ուղղությունները: Անդրադարձ է եղել տիեզերական ծառայությունների ոլորտում համագործակցության հեռանկարներին։
Նիստի արդյունքներով ստորագրվել են մի շարք փաստաթղթեր: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի և Ուզբեկստանի Հանրապետության կառավարության միջև ստորագրվել են Հուշագիր փոխգործակցության մասին և դրա իրականացման միջոցառումների ծրագիրը:
Նախատեսվում է ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի հաջորդ նիստն անցկացնել Ղրղզստանի Հանրապետությունում՝ Իսիկ-Կուլում։

The Industrial Sector is One of the Main Locomotives of the EAEU Economic System: Remarks Delivered by Nikol Pashinyan in Kazan
Acting Prime Minister Nikol Pashinyan continues his working visit to Kazan, which is hosting the Eurasian Intergovernmental Council’s regular session. On April 30, Nikol Pashinyan took part in the expanded-format meeting of the EAEU Intergovernmental Council. Note that a narrow-format sitting was held on April 29.
Today’s meeting was attended by the heads of governments of EAEU-member states: RF Premier Mikhail Mishustin, Prime Minister of Belarus Roman Golovchenko, Prime Minister of Kazakhstan Askar Mamin, Prime Minister of Kyrgyzstan Ulukbek Maripov, and Eurasian Economic Commission Board Chairman Mikhail Myasnikovich.
In attendance were the heads of government from observer nations: Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Abdulla Aripov and Acting Prime Minister of the Republic of Moldova Aureliu Ciocoi (via video link), as well as official delegations from invited countries: Prime Minister of Tajikistan Kokhir Rasulzoda and Deputy Prime Minister of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov. A video message from the Prime Minister of the Republic of Cuba, Manuel Cruz was presented during the meeting.
The Acting Prime Minister of the Republic of Armenia stated in his remarks:
“Dear Heads of Government,
Distinguished meeting participants,
First of all, I would like to sincerely thank Mikhail Vladimirovich Mishustin for high-level organization of this regular meeting of the Eurasian Intergovernmental Council and for traditional hospitality. I would also like to express my gratitude to President Rustam Nurgalievich Minnikhanov of the Republic of Tatarstan for the warm welcome.
I offer my sincere greetings to the heads of government of EAEU observer states: Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Abdulla Nigmatovich Aripov and Acting Prime Minister of the Republic of Moldova Aureliu Ciocoi who attends the meeting online.
I am pleased to welcome Tajikistan Prime Minister Kohir Rasulzoda and Turkmenistan’s Deputy Prime Minister Serdar Gurbangulyevich Berdimuhamedov.
Friends, yesterday we had a detailed exchange of views on all key issues on our agenda. Today I would like to briefly touch on some of them, which we consider topical for the Union.
The functioning of the EAEU, which has given an additional impetus to the development of economic cooperation between the member states on a qualitatively new basis, is moving forward against the backdrop of new global challenges, which have slowed down the pace of interstate integration, as a whole. I mean the restrictions caused by the pandemic, as well as the coincidental or subsequent transformation of the global economy, where high technologies have become ever more important.
The need for a comprehensive study and identification of areas that have the greatest reserves of practical cooperation comes to the fore in terms of adaptation. In particular, the new environment has revealed the need for cooperation in the fields of public healthcare, education and in the social sphere.
2020 revealed a broad range of new tasks, which seek to streamline key areas such as the functioning of the internal market, the regulation of exports and imports of specific types of sensitive goods.
From the perspective of further disclosure of the Union’s integration potential, we should also consider the interstate program on outer space, which we discussed yesterday. I am convinced that the result will not be long in coming.
Dear participants,
Mindful of the imperative to deal with the priority tasks of integration, I would like to highlight the document, which is being considered today, referred to as The Main Directions of Industrial Cooperation within the EAEU until 2025. I think it appropriate to reiterate that the industrial sector is one of the main locomotives of the Union's economic system.
The establishment of a full-fledged single market of goods is practically impossible without a coordinated policy in this direction. We believe it is important to continue working to deepen industrial cooperation and coordinate national policies. Of course, we are also interested in increasing the competitiveness of products manufactured in the EAEU on both domestic and foreign markets. Consistent implementation of the main provisions of the document will contribute to the sustainable development of the industrial complex, as a whole.
One of the most important guidelines of the document is the joint stimulation of innovative development and digital transformation of industry. Taking into account the rapidly changing economic environment, the transition to a new level of technological development of economies is becoming crucial. Digital transformation continues to be one of the pillars of integration. We traditionally adhere to the opinion that cooperation needs to be deepened in this direction.
I am confident that the prospective completion of our strategic directions will help us implement a coordinated industrial policy and, in conjunction with other measures, will improve the competitiveness of goods produced in the Union.
In conclusion, I wish to thank all of you for joint work, and reaffirm Armenia’s readiness and firm determination to do its utmost to expand the scope of economic interaction and achieve consistent disclosure of the Union’s integration potential. Thank you.”
The EAEU heads of government discussed several issues on the meeting’s agenda, including coordination of measures to regulate exports of certain types of sensitive goods within the Union, measures aimed at protecting the agricultural market from hazardous viruses, as well as the extension of the serial product certificate for goods manufactured in Kazakhstan for export to other EAEU countries.
The Council took note of the report on the development of e-commerce. The main directions of industrial cooperation within the EAEU until 2025 were approved. Reference was made to the prospects for cooperation in the field of spatial services.
A number of documents were signed, including the Memorandum of Understanding and Cooperation between the Eurasian Economic Commission and the Government of the Republic of Uzbekistan.
The Eurasian Intergovernmental Council’s next meeting is scheduled to be held in Issyk-Kul, Kyrgyz Republic.