Ադրբեջանցիները աղավաղում են Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցին. Արցախի ՄԻՊ
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցում արվող շինաշխատանքներին։ Գրառման մեջ մասնավորապես ասվում է․
«Ադրբեջանը չի կարող վերականգնել մի ժողովրդի մշակութային արժեք, որի նկատմամբ տարիներ շարունակ պետական մակարդակով համակարգված ատելություն է տարածում
Այսպես կոչված «նորոգման աշխատանքների» քողի տակ ադրբեջանցիները աղավաղում են հայկական հոգևոր մշակութային կարևորագույն արժեքներից մեկը՝ Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցին։
Բազմաթիվ դեպքերով մենք տեսել ենք, թե ինչպես է Ադրբեջանը վերաբերվում հայկական մշակութային արժեքներին, և արդեն իսկ հասկանալի է, թե «վերանորոգման աշխատանքների» անվան տակ իրականում ինչ է արվում․ նպատակը հայկական ներկայությունն ու հետքը ոչնչացնելն է։
Տարիներ շարունակ Ադրբեջանի կողմից վարվել է Արցախում հայկական քրիստոնեական մշակույթը ալբանիզացնելու կամ այլ ազգերին վերագրելու պետական քաղաքականություն, որը բազմիցս քննադատության է արժանացել պատմաբանների և մշակութաբանների կողմից մի պարզ պատճառով, այդ փորձերը հիմնազուրկ են թե՛ պատմական ժամանակագրության, թե՛ մշակութային- ճարտարապետական առանձնահատկությունների տեսանկյունից։
Եթե Ադրբեջանն իրոք հոգում է մշակութային արժեքների պահպանության մասին և «վերանորոգում» է այն, ապա մեծ հարց է առաջանում` ո՞րն է պատճառը, որ մինչև այսօր չի թույլատրել, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անկախ փորձագիտական խումբը ժամանի տարածաշրջան։
Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակույթի նկատմամբ իրականացվող վանդալիզմի մասին մենք ամեն օր են բարձրաձայնում՝ միջազգային համապատասխան կառույցներին տեղեկացնելով կատարվողի մասին։ Սակայն հարցը քննադատություններից կամ կոչերից այն կողմ չի անցնում, այնինչ հստակ քայլեր են պետք։ Թողտվությունն ու անպատժելիություն է Ադրբեջանի սանձարձակ պահվածքի հիմնական պատճառները»։

Под предлогом реставрации Азербайджан искажает облик храма Сурб Казанчецоц: омбудсмен Арцаха
Под предлогом реставрации азербайджанцы искажают облик одного из важнейших армянских культурно-религиозных памятников в Карабахе – храма Сурб Казанчецоц. Как передает Sputnik Армения, об этом говорится в заявлении омбудсмена Арцаха Гегама Степаняна.
Ранее в Сети появились фотографии, на которых знаменитый храм в Шуши стоит без куполов. До этого азербайджанские СМИ сообщали о реставрационных работах в храме.
Степанян считает эти сообщения блефом, отмечая, что не может Азербайджан восстанавливать культурную ценность народа, в отношении которого десятилетиями велась и ведется пропаганда ненависти.
"Мы во многих случаях видели, как Азербайджан на самом деле обращается с армянскими культурными ценностями, и уже сейчас понятно, что скрывается под "реставрационными работами". Настоящей целью является устранение армянского следа", - говорит Степанян.
По его словам, долгие годы Азербайджан проводил политику "албанизации" армянского культурно-религиозного наследия Арцаха, и эта политика встречала жесткую и последовательную критику со стороны историков и культурологов.
"Если Азербайджан действительно озабочен сохранением культурных ценностей и "восстанавливает" их, то возникает большой вопрос – в чем причина того, что до сих пор Баку не разрешил независимой экспертной группе ЮНЕСКО посетить регион", - говорится в заявлении.
По словам Степаняна, власти Карабаха почти каждый день поднимают проблему уничтожения армянского следа, информируя международные структуры о происходящем. Однако вопрос дальше устной критики и призывов не заходит.