Հայաստանի ազգային հավաքականը նման է իսկական ընտանիքի. Խոակին Կապառոս
Ինչի՞ հաշվին հաջողվեց հասնել վերջին հաջողություններին, ի՞նչ սպասելիքներ կան ընկերական առաջիկա հանդիպումներից, ո՞վքեր են թիմի առաջատարները հանդերձարանում և ինչպիսի՞ն է կյանքը Երևանում: Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Խոակին Կապառոսը ծավալուն հարցազրույց է տվել ՀՖՖ պաշտոնական կայքին, որտեղ անդրադարձել է այս և մի շարք այլ թեմաների:
-Պարոն Կապառոս, մարզչական հսկայական փորձ ունեք, Ձեր կարիերայի ընթացքում բազմաթիվ հաղթանակներ եք տարել: Այդուհանդերձ, անձամբ սպասո՞ւմ էիք այսքան հաջող մեկնարկ Հայաստանի ազգային հավաքականի ղեկին՝ առաջին տեղ Ազգերի լիգայի մրցաշարի մեր խմբում և 3 անընդմեջ հաղթանակ ընտրական փուլում:
-Առաջին բառերը, որ հասցեագրեցինք ֆուտբոլիստներին, այն մասին էին, որ մենք պետք է իսկական թիմ լինենք։ Կարող եմ ասել, որ դա մեզ հաջողվեց: Հենց դրա շնորհիվ շատ բաների հասանք։ Մենք չպետք է մեր առջև երկարատժամկետ հեռանկարներ և նպատակներ դնեինք, այլ անհրաժեշտ էր շարժվել առաջ քայլ առ քայլ՝ կենտրոնանալով յուրաքանչյուր հաջորդ խաղի վրա։ Մեզ անհրաժեշտ էր նաև թիմային ուժեղ մենթալիտետ ձևավորել։ Այդ ընթացքում մենք պետք է ճանաչեինք ֆուտբոլիստներին, իսկ նրանք՝ ծանոթանային մեր գաղափարներին։ Եվ կարծում եմ՝ մենք կարողանում ենք իրականացնել  մեր նպատակները, չնայած որ առջևում դեռ երկար ճանապարհ կա։ Մենք պետք է լինենք հավաքական, սակայն հավաքականի ներքո պետք է ներկայանանք՝ որպես իսկական թիմ։
-Այդուհանդերձ, հատկապես ինչի՞ հաշվին հաջողվեց տանել 5 անընդմեջ հաղթանակ և չպարտվել 8 անընդմեջ խաղում:
-Շնորհիվ այս մենթալիտետի և ֆուտբոլիստների համապատասխան տրամադրվածության մեզ հաջողվում է իսկական ընտանիքի պես լինել։ Ես ասում էի մեր մարզիչներին, որ աշխարհի այլ հավաքականների նկատմամբ մենք ունենք առավելություն՝ հայրենասիրության զգացումը։ Բոլոր հավաքականները չեն, որ ունեն այդ զգացումը։ Դա պետք է մեր առավելություններից մեկը լիներ։ Գումարած դրան՝ թիմային մենթալիտետը, որը մեզ հավատով էր լցնում կատարվելիք աշխատանքի նկատմամբ և նպաստում այդ հավատի ու վստահության աստիճանական ուժեղացմանը։
-Ի՞նչկասեք ՀՖՖ-ազգային հավաքական համագործակցության մասին:
Մարզչական շտաբի, ՀՖՖ նախագահի և աշխատակազմի միջև համագործակցությունը շատ թափանցիկ է, ճկուն և ֆունդամենտալ նշանակություն ունի։ Բոլորս միևնույն նպատակն ենք հետապնդում։ Արդյունքները միշտ էլ կախված են նախագահից և իր՝ ղեկավար մարմին կազմող աշխատակիցներից։ Նրանք են անձնակազմի ընտրություն կատարում, և այդ մարդիկ այնուհետև պետք է կազմեն իրենց աշխատանքային խմբերը։ Հիանալի հարաբերություններ ունենք ղեկավարության հետ, միևնույն նպատակներն ենք հետապնդում և ունենք միատեսակ մտածելակերպ։ Այս ամենի շնորհիվ մենք կարող ենք լավատես լինել՝ կապված հայկական ֆուտբոլի հետագա զարգացման հետ։
-Ձեզ խանգարո՞ւմ է լեզվական խոչընդոտը՝ այնոր Դուք չեք խոսում հայերենիսկ ֆուտբոլիստների մեծ մասը՝ իսպաներենև մինչ օրս ի՞նչ հայկական բառեր եք հասցրել սովորել:
Հայերեն բառե՞ր (ծիծաղում է)։ «Հանգիստ», «լավա», «արագ» և մի քանի այլ բառ։ Խոստովանեմ ազնվորեն՝ ի սկզբանե կարծում եի, որ կլինեն դժվարություններ՝ կապված լեզվական խոչընդոտի հետ, սակայն սխալվեցի: Այստեղ կա ոչ վերբալ հաղորդակցություն, երբ մարդիկ պարզապես նայում են միմյանց աչքերի մեջ և գրկախառնվում են։ Սա հաճախ շատ ավելի մեծ ուժ ունի, շատ ավելի ազնիվ ու անկեղծ է, քան խոսքերը, որոնք կարող ես հասցեագրել կոլեկտիվին։
-Շատ մարզիչներ ունենում են սխեմաներ, որոնց մեջ տեղավորում են ֆուտբոլիստներին: Ինչպիսին է Ձե՞ր մոտեցումը: Դուք նույնպես Ձեր ձեռքի տակ եղած ֆուտբոլիստներին տեղավորում եք այն սխեմայի մեջ, որը նախընտրում եք, թե՞ հակառակը՝ ընտրում եք սխեման՝ ելնելով Ձեր ֆուտբոլիստների կարողություններից:
-Այստեղ երկու տարբեր բան կա։ Առաջինը, դու գալիս ու ընդունում ես մի թիմ, օրինակ, ազգային հավաքականը, և պետք է ադապտացվես նրան։ Պանդեմիայի պայմաններում տանը փակված լինելով՝ հավաքականի բազմաթիվ հանդիպումներ ենք ուսումնասիրել Բերեզովսկու, Չախալյանի, Լուսիանո Մարտինի և Արա Արոյանի հետ։ Ամեն օր գրեթե 24 ժամ աշխատում էինք՝ դիտելով թիմի խաղը։ Բոլոր ֆուտբոլիստներին վերլուծել ենք անհատապես։ Աստիճանաբար հասկանում էինք ֆուտբոլիստների առանձնահատկությունները և մեր պահանջները։ Բացի այդ, այս թիմային մենթալիտետով և ֆուտբոլիստների վստահությամբ աշխատանքի նկատմամբ մենք պետք է ինտենսիվ խաղ ցուցադրող և ագրեսիվ պրեսինգ կիրառող թիմ լինենք, ինչպես նաև պետք է գործենք բարձր արագություններով, օգտագործենք ազատ գոտիներն ու դավանենք ուղղահայաց ֆուտբոլ։ Սա այն է, ինչին ձգտում ենք հավաքականում
-Այդ դեպքում՝ ինչո՞վ է պայմանավորված տարիների ընթացքում արմատացած 4-2-3-1-ից 4-4-2-ի անցումը՝ Հենրիխ Մխիթարյանի, Արշակ Կորյանի կամ այլ ընդգծված 10 համարի բացակայությա՞մբ, թե՞ ֆուտբոլիստների այսպիսի ընտրությամբ սա, միևնույնն է, տակտիկական ամենահարմար դասավորությունն է:
-Ազգային հավաքականը չի կարող կախվածության մեջ լինել մեկ կամ երկու ֆուտբոլիստից և ադապտացվել նրանց։ Այստեղ այն սկզբունքն է գործում, որի մասին խոսել ենք թիմի հետ ի սկզբանե՝ պետք է իսկական ֆուտբոլային թիմ լինենք և քաղենք առավելագույնը յուրաքանչյուր խաղացողից։ Մենք չենք կարող դաշտում նախաձեռնությանը տիրել, քանի որ չունենք համապատասխան որակի ֆուտբոլիստներ։ Սակայն մենք կարող ենք խաղալ ուղղահայաց ֆուտբոլ և պրեսինգի ենթարկել հակառակորդին։ Մեր խաղաոճը չի կարող պայմանավորված լինել առանձին ֆուտբոլիստներով։ Մեզ դաշտում իսկական թիմային ոգի և վարքագիծ է անհրաժեշտ։ Հանդիպումը 90 րոպե է տևում, և դրա ընթացքում կարող ես փոխել ռազմավարությունդ։ Ինքներս պետք է լավ իմանանք մեր ռազմավարությունն ու մոտեցումները, իսկ մարդիկ պետք է ճանաչեն մեզ մեր ինքնության շնորհիվ։
-Հունիսին հավաքականը կանցկացնի երկու ընկերական հանդիպում. Առաջին մրցակիցն աշխարհի գործող փոխչեմպիոն Խորվաթիան է, երկրորդը՝ Եվրոպայի ուժեղագույն թիմերից Շվեդիան: Որքանո՞վ է Ձեզ համար կարևոր ուժեղ թիմերի դեմ խաղալն ընկերական խաղերում: Արդյո՞ք դա հենց Ձեր պահանջն է եղել և ի՞նչ եք պատրաստվում փորձարկել այդ խաղերում:
-Առաջին՝ ազգային հավաքականի համար չկան ընկերական հանդիպումներ։ Եվ մենք պետք է քաջ գիտակցենք դա։ Երբ հավաքականի մարզաշապիկն ես կրում, ընկերական խաղ գոյություն չունի, քանի որ թիկունքում ողջ երկիրն է և պետք է նվաճել մարզասերի վստահությունը։ Այս առումով մենք պետք է միայն ավելի ուժեղացնենք մեր խաղային գաղափարները։ Պատրաստվում ենք անել դա այնպիսի հավաքականների հետ պայքարում, ինչպիսիք են Խորվաթիայի և Շվեդիայի ընտրանիները։ Հնարավոր է՝ մեզ որևէ ֆուտբոլիստ միանա, բայց պնդում եմ՝ մենք պետք է միայն ուժաղացնենք և կատարելագործենք մեր ռազմավարությունը։ Այդ իսկ պատճառով էլ չկան ընկերական խաղեր, և հենց այս մենթալիտետով պետք է մոտենանք առաջիկա երկու հանդիպումներին։
-Դուք հայտնի եք, որպես երիտասարդ տաղանդներ բացահայտող մարզիչ: Շարունակելո՞ւ եք ներգրավել այլ երիտասարդների առաջիկա խաղերին և արդյո՞ք կարող եք հիմա անուններ տալ:
-Ես ոչ մի անուն չեմ տա։ Շանսեր կտանք այս կամ այն ֆուտբոլիստին՝ համաձայն մեր մտահղացումների, եթե նպատակահարմար համարենք։ Եթե ֆուտբոլիստը երիտասարդ է կամ տարեց է, դա չի նշանակում, որ նա հավաքականում հանդես գալու իրավունք ունի։ Խաղում են այն ֆուտբոլիստները, որոնք տվյալ պահին համապատասխան մարզավիճակում են։ Ինքս երբեք չեմ վարանել երիտասարդ ֆուտբոլիստին նորամուտը նշելու հնարավորություն տալու հարցում։ Եթե տեսնենք, որ այս կամ այն ֆուտբոլիստը տաղանդավոր է և կարող է օգտակար լինել թիմին, ապա կմտածենք և որոշում կկայացնենք։ Սակայն առաջիկա երկու հանդիպումներին ճնշող մեծամասնությամբ կհրավիրվեն նրանք, ովքեր հանդես են եկել վերջին խաղերում։
-Ազգերի Լիգայում 6-ից 5 խաղերում խաղադաշտ դուրս բերեցիք Վահան Բիչախչյանին: Վերջին խաղերում նա ընդամենը 1 րոպե անցկացրեց: Ինչո՞վ էր դա պայմանավորված:
-Այս անգամ դաշտ դուրս եկան այլ ֆուտբոլիստներ։ Օրինակ՝ Ժիրայր Շաղոյանն ու Էդուարդ Սպերցյանը։ Լավ և կարևոր է, երբ թիմումդ մրցակցություն կա։ Սա ավելի է ուժեղացնում հավաքականը։ Մենք շատ գոհ ենք Վահանից։ Ինքն էլ պետք է հասկանա, որ հարկավոր է քրտնաջան աշխատել։ Վահանն այն խաղացողն է, որ կստանա իր շանսերը, սակայն նորից ասեմ, որ հայտնվել են նաև այլ ֆուտբոլիստներ։ Ես՝ որպես ամենամեծ պատասխանատվություն կրող անձնավորություն, համարել եմ, որ այդ հանդիպումներւմ դաշտ պետք է դուրս գան ավելի երիտասարդ ֆուտբոլիստներ։
-ԲԿՄԱ-ի կազմավորումը ՀՖՖ գլխավոր ձեռքբերումներից մեկն է: Ի՞նչ կարող եք ասել այդ նախագծի մասին և համարո՞մ եք, որ Ժիրայր Շաղոյանի հայտնվելն ազգային հավաքականում արդեն իսկ վկայում է, որ այն սկսել է տալ իր առաջին պտուղները:
-Իհարկե։ Այդ թիմի տղաներին ընտրել են, և նրանք իրենց տրամադրության տակ ունեն բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ դաշտեր, մարզիչներ, ֆուտբոլի ակադեմիան։ Եվ այս տղաները պետք է կարճաժամկետ կամ միջնաժամկետ հեռանկարում աճեն, բայց դա տեղի կունենա այն դեպքում, եթե նրանք խաղային պրակտիկա ունենան Պրեմիեր լիգայում։ Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ այս տղաները ծառայությունից հետո, երբ վերադառնան իրենց ակումբներ, չունենան խաղային պրակտիկա։ Ինչպես ես եմ ասում, կա ոչ միայն կրթական ձախողում, այլ նաև՝ մարզական։ Այնպես որ տղաները պետք է հանդես գան երկրի ամենաուժեղ առաջնությունում, ուր նրանց առջև շատ բարձր պահանջներ կդրվեն։ Հենց դա էլ կնպաստի նրանց աճին։
-Մշտապես հետևում եք Հայաստանի առաջնությանը և այն մարզիչներից եք, որոնք առանց վարանելու նաև ֆուտբոլիստներ են հրավիրում ներքին առաջնությունից: Ի՞նչ կարծիքի եք մեր առաջնության ընդհանուր մակարդակի մասին և ինչի՞ հաշվին այն կարող է քայլ առաջ կատարել:
Այստեղ երկու տարբերությունների մասին կխոսեի։ Երբ նոր էինք եկել Հայաստան, սկսեցինք դիտել ազգային առաջնության խաղերը։ Պարզվեց, որ կան թիմեր, որոնց կազմերում ոչ մի հայ ֆուտբոլիստ հանդես չէր գալիս։ Հարց էի տալիս ինքս ինձ՝ ինչպե՞ս խաղացողների ընտրություն կատարել։ Իրավիճակը փոխեց ՀՖՖ-ի նախագահը՝ կանոնակարգի մեջ մտցնելով խաղադաշտում նվազագույնը երկու հայ ֆուտբոլիստի առկայության պարտադիր կետը։ Այժմ այլ իրավիճակ է, և երբ դիտում ենք առաջնության հանդիպումները, նվազագույնը 4 հայ ֆուտբոլիստ ենք տեսնում թիմերի կազմերում։ Սա կարևոր քայլ է։ Իհարկե, ես կուզեի, որ յուրաքանչյուր թիմում երեք հայ ֆուտբոլիստ պարտադիր դուրս գար խաղադաշտ։ Օրինակ՝ շատ կուզեի, որ Հայաստանի Գավաթի հանդիպումներում ավելի շատ քանակությամբ հայ ֆուտբոլիստ խաղադաշտ դուրս գար։ Ես չեմ ասում՝ թիմերը 100%-ով հայերից բաղկացած լինեին այս մրցաշարում, բայց գոնե չորս-հինգ ֆուտբոլիստի առկայությունը պարտադիր լիներ։ Բնականաբար, ես իմ շահերն եմ սպասարկում՝ որպես հավաքականի մարզիչ։
-Արդյո՞ք դիտակետում կան VBET Հայաստանի Պրեմիեր լիգայում հանդես եկող  երիտասարդ կենտրոնական պաշտպաններ՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ Վարազդատ Հարոյանը չի մասնակցելու Հյուսիսային Մակեդոնիայի դեմ հանդիպմանը:
-Իհարկե, մենք հետևում ենք երիտասարդ կենտրոնական պաշտպանների ելույթներին։ Հնարավոր է, որ այս ընկերական խաղերում որևէ մեկին հրավիրենք։
-Առհասարակ, ինչպե՞ս եք փորձելու լուծել 3 առաջատար ֆուտբոլիստների բացակայության հարցը Հյուսիսային Մակեդոնիայի դեմ խաղում:
-Մենք նույնիսկ չպետք է խոսենք այս իրավիճակի մասին։ Պետք է վստահենք մեր ուժերին, ընդունենք մարտահրավերը և վստահ եմ՝ ֆուտբոլիստները, որոնք դաշտ դուրս կգան, 100% նվիրվածությամբ կխաղան։ Իսկ երբ վերջանա այդ հանդիպումը, կմտածենք մյուսի մասին։ Այժմ իմաստ չունի խոսել այդ մասին։ Ինչպես նշեցի, մեր թիմը չպետք է կախվածության մեջ լինի առանձին ֆուտբոլիստներից։
-Այդ խաղում, հնարավոր է, խաղադաշտ վերադառնա Գևորգ Ղազարյանը: Վերջին 3 խաղերին նա չկարողացավ օգնել թիմին խաղադաշտում, բայց նրա ներկայությունը կարևոր էր հոգեբանական առումով: Ինչպե՞ս եք գնահատում նրա դերը թիմում:
-Դեռ կտեսնենք՝ որքանով Գևորգը պատրաստ կլինի։ Նա պետք է խաղային պրակտիկա ունենա իր թիմում և համապատասխան խաղամակարդակ ցուցադրի։ Այլ հարց է, թե ինչ նշանակություն ունի նրա ներկայությունը թիմում։ Գևորգն առաջատարի որակներով է առանձնանում, լիովին ինտեգրված է թիմում։ Մենք շատ լավ շփում ունենք միմյանց հետ։ Նրա՝ խաղադաշտ դուրս գալը կախված կլինի այդ պահին նրա մարզավիճակից: Իսկապես, Գևորգը շատ կարևոր դերակատարություն ունի թիմում։
-Հստակ երևում են, թե ովքեր են առաջատարները խաղադաշտում, իսկ ովքե՞ր են եղանակ ստեղծում հանդերձարանում, ոգևորում թիմին, կամ ապահովում բարձր տրամադրություն:
-Առաջատարությունը տարբեր ձևերով է դրսևորվում։ Ոմանք կարող են ավելի լռակյաց և ինտրովերտ լինել, բայց դաշում իրենց տաղանդի, կարողությունների և վարքագծի շներհիվ շահում են թիմակիցների և մարզչական շտաբի վստահությունը։ Եվ կան այլ տիպի խաղացողներ՝ նրանք շատ ավելի բաց են, ավելի էքստրավերտ և կենսուրախ։ Բայց կոլեկտիվում պետք է լինեն բոլոր տիպի մարդիկ։ Ես պնդում եմ, որ մենք շատ լավ կոլեկտիվ ունենք՝ ֆուտբոլիստները, մարզչական շտաբը, ակադեմիայի և ՀՖՖ-ի աշխատակիցները։ Մենք մեկ ընտանիքի պես ենք, և դա մեծ ուրախություն է պարգևում բոլորիս։ Այս ամենը պետք է պահպանենք։ Իսկ ֆուտբոլիստները, որոնք չեն ադապտացվի այս ամենին, չեն կարող հրավիրել հավաքական։ Այլապես դա կնշանակի, որ կոտրում ենք մեր իսկ գաղափարները։ Մենթալիտետը, որն ունես դաշտից դուրս, այնուհետև իր արտացոլանքն է գտնում խաղադաշտում։
-Ֆուտբոլիստները սովորաբար սնահավատ են լինում, իսկ Դուք որևէ ֆուտբոլային սնահավատություն ունե՞ք:
-Իհարկե, ունեմ։ Դրանք նույնիսկ մի քանիսն են, բայց չեմ բացահայտի, թե որոնք են։ Քանի որ դրանք հաճախ կորցնում են ազդեցությունը բացահայտվելուց հետո (ծիծաղում է)։
-Վերջին հաղթանակներից հետո Հայաստանում վերածվել եք հերոսի, որից սպասելիքներն անչափ մեծ են: Կա տեսանյութ, թե ինչպես են Ձեզ մեծարում Երևանի ռեստորաններից մեկում: Ինչպե՞ս եք վերաբերվում այդպիսի երևույթներին, արյդո՞ք դա Ձեզ դուր է գալիս և որքանո՞վ եք հարմարվել Երևանյան կյանքին:
-Երևանում ինձ շատ լավ եմ զգում՝ ինչպես իմ տանը։ Նույնը կարող եմ ընտանիքիս անդամների մասին ասել։ Եվ դրա համար շնորհակալ եմ Հայաստանին, ինչպես նաև ՀՖՖ նախագահին, ով հավատաց մեզ։ Առաջին իսկ զրույցի ժամանակ համակրանք զգացինք միմյանց հանդեպ։ Սակայն «հերոս» բառը բոլորվին դուր չի գալիս ինձ։ Մենք բոլորս ենք հասել նրան, ինչին հասել ենք։ Այնպես որ, հերոսներ են ֆուտբոլիստները, ողջ մարզչական շտաբը, մեր բոլոր երկրպագուները։ Ես միշտ ասում եմ, որ գոլը չի խփում այն ֆուտբոլիստը, որը վերջին հարվածն է կատարում դարպասին։ Դարպասի գրավումը մեծ աշխատանքի պտուղ է։ Գոլը խփվում է նրա շնորհիվ, ով կազմակերպում է թիմի մեկնումն ու տեղաշարժը, ինչպես նաև ֆիզիոթերապևտների, խոհանոցի աշխատակիցների և այլն։ Հենց այստեղից էլ սկսվում է գոլի հասունացումը։ Ցավոք, չեմ կարող բոլորին անհատապես շնորհակալություն հայտնել, բայց ցանկանում եմ խոնարհվել այդ մարդկանց առջև։ Ինձ ևս հայ եմ զգում և հայի նման եմ մտածում: Սրտանց եմ ասում այս խոսքերը։
-Իսպանիայում մարզել եք թիմեր, որոնք ունեն կատաղի երկրպագուներ: Ինչ կարծիքի եք մեր երկրպագուների մասին՝ դատելով այն խաղերից, որոնք նրանք ներկա են եղել:
-Հուզական շատ մեծ նշանակություն ունեն մարզասերները։ Նրանք շատ էին ոգեշնչում տղաներին։ Նրանք այս մրցաշարում երեք հանդիպում էին անցկացնում մեկ մրցափուլում, և հենց մարզասերներն են, որոնք հոգնածության և ծանր պահերին ֆուտբոլիստներին թթվածին և շունչ են հաղորդում։ Ցավոք, մարզասերների քանակը սահմանափակ էր հայտնի պատճառներով, բայց վստահ եմ, որ տղաների փողոցներում ողջունում և ոգեշնչում են։ Մենք շատ ենք զգում մեր մարզասերների պահանջը, նրանք մեզ շատ են օգնում։ Եվ սա էլ ավելի է ավելացնում քո պատասխանատվության զգացումը։

Сборная Армении похожа на большую семью: Хоакин Капаррос
За счет чего удалось добиться последних успехов и какие ожидания от предстоящих товарищеских игр? Кто являются лидерами в раздевалке и какова жизнь в Ереване?
Главный тренер сборной Армении Хоакин Капаррос дал большое интервью официальному сайту ФФА, в котором затронул эти и ряд других тем.
- Господин Капаррос, у Вас огромный тренерский опыт и Вы за свою карьеру отпраздновали множество побед. Тем не менее, ожидали ли Вы лично столь удачного старта у руля сборной Армении, а именно первого места в группе турнира Лиги Наций и трех побед кряду в отборочном раунде?
- Первые слова, которые мы адресовали футболистам, были о том, что мы должны быть настоящей командой. Могу сказать, что нам это удалось. Именно благодаря этому мы добились многого. Нам не нужно было ставить долгосрочные перспективы и цели, но нужно было двигаться вперед шаг за шагом, концентрируясь на каждой следующей игре. Нам необходимо было развить сильный командный менталитет. За это время нам нужно было познакомиться с футболистами, и они должны были познакомиться с нашими идеями. И я думаю, что нам удается осуществлять наши цели, хотя впереди еще долгий путь. Мы должны быть сборной, но внутри сборной мы должны быть представлены как настоящая команда.
- И все же, конкретно за счет чего удалось выиграть пять матчей подряд и не проиграть 8 игр кряду?
- Благодаря этому менталитету и соответствующему настрою футболистов нам удается быть как настоящая семья. Я говорил нашим тренерам, что у нас есть преимущество перед другими сборными мира - чувство патриотизма. Не у всех команд есть в наличии чувство патриотизма. Это должно было быть одним из наших преимуществ. Помимо того, командный менталитет, наполнивший нас верой в предстоящую работу, способствует постепенному укреплению этой веры и доверия.
- Что скажете о взаимодействии ФФА и национальной сборной?
Взаимодействие тренерского штаба, президента ФФА и сотрудников федерации весьма прозрачное, гибкое и имеет фундаментальное значение. Мы все преследуем одну и ту же цель. Результат всегда зависит от президента и подвластного ему руководящего состава федерации. Они выбирают персонал, затем эти люди должны формировать свои рабочие группы. У нас прекрасные отношения с руководством, мы преследуем идентичные цели и у нас схожий менталитет. Благодаря всему этому мы можем с оптимизмом смотреть на дальнейшее развитие армянского футбола.
- Вам мешает языковой барьер, а именно то, что Вы не владеете армянским, а большинство игроков изъясняется на испанском? Какие армянские слова Вам удалось выучить за это время?
Армянские слова? (смеется). «Спокойно», «хорошо», «быстро» и еще несколько слов. Если честно, сначала я думал, что будут трудности, связанные с языковым барьером, но ошибался. Здесь присутствует невербальное общение, когда люди просто смотрят друг другу в глаза и обнимаются. Часто это гораздо мощнее, честнее и искреннее, чем слова, которые вы можете адресовать команде.
- У многих тренеров есть схемы, в которые они внедряют футболистов. Вы также ставите в выбранную Вами схему тех футболистов, которые у Вас в наличии, или, наоборот, выбираете схему, исходя из способностей Ваших игроков? Какой у Вас подход?
- Здесь есть две разные вещи. Первое, ты приходишь и принимаешь команду, например, национальную сборную, к которой нужно адаптироваться. В условиях пандемии, будучи запертыми дома, мы изучили множество матчей сборной с Березовским, Чахаляном, Лусиано Мартини и Ара Арояном. Мы работали почти 24 часа в сутки, изучая игры сборной. Мы проанализировали всех футболистов по-отдельности. Шаг за шагом мы понимали особенности футболистов, а также какими должны быть наши требования. Кроме того, с этим командным менталитетом и с уверенностью игроков к своей работе, мы должны быть командой, которая демонстрирует интенсивный футбол, применяет агрессивный прессинг, действует на высоких скоростях, использует свободные зоны и играет в вертикальный футбол. Это то, к чему мы стремимся в сборной.
- В таком случае, в чем причина перехода с укоренившейся годами схемы 4-2-3-1 на 4-4-2? Отсутствием Генриха Мхитаряна, Аршака Коряна или другого выраженного 10 номера, или с таким выбором футболистов - это все равно максимально самый удобный тактический вариант?
- Национальная сборная не может быть в зависимости от одного или двух футболистов и подстраиваться под них. Здесь действует тот принцип, о котором мы говорили с командой с первого дня. Он заключается в том, что мы должны быть настоящей командой и получать максимум от каждого футболиста. Мы не можем на поле владеть инициативой, потому что у нас нет игроков соответствующего уровня. Однако мы можем играть в вертикальный футбол и прессинговать соперника. Наш стиль игры не может зависеть от отдельных футболистов. На поле нам нужен настоящий командный дух, а также характер. Матч длится 90 минут, в течение которых ты можешь изменить свою стратегию. Мы должны хорошо знать нашу стратегию и подходы, а люди должны нас узнавать благодаря нашей идентичности.
- В июне команда проведет два товарищеских матча. Первый соперник - действующий вице-чемпион мира Хорватия, второй - Швеция - одна из сильнейших команд Европы. Насколько важно для Вас играть против сильных команд в товарищеских матчах? Было ли это Вашим условием и что Вы собираетесь увидеть в предстоящих товарищеских встречах?
- Во-первых, у сборной нет товарищеских матчей. И мы должны это осознавать. Когда ты носишь майку национальной сборной, то уже нет понятия «товарищеская игра», потому что за тобой вся страна и ты должен завоевать доверие болельщика. В этом отношении нам нужно еще больше усилить наши игровые идеи. Мы сделаем это в борьбе с такими командами, как сборные Хорватии и Швеции. Возможно, к нам присоединится какой-нибудь новый футболист, но я настаиваю на том, что нам нужно еще больше усилить и улучшить нашу стратегию. По этой причине товарищеских игр больше нет. Именно с таким менталитетом мы должны подойти к предстоящим двум играм.
- Вы известны как тренер, открывающий молодые таланты. Будете ли Вы привлекать под знамена национальной дружины других молодых игроков к предстоящим поединкам? И можете ли Вы назвать имена уже сейчас?
- Я не назову никаких имен. Мы дадим шанс тому или иному футболисту, если сочтем это целесообразным. Если футболист молодой или не очень, это не значит, что он имеет право играть в команде. Играют те футболисты, которые на данный момент находятся в надлежащей форме. Я сам никогда не колебался, давая молодому футболисту возможность отметить свой дебют. Если мы увидим, что тот или иной футболист талантлив, может быть полезен команде, то подумаем и примем решение. Однако к грядущим двух матчам будут приглашены в основном те футболисты, которые принимали участие в последних играх сборной.
- В 5 из 6 игр в Лиге Наций вы давали шанс Ваану Бичахчяну. В последних играх он провел на поле всего 1 минуту. В чем причина?
- На этот раз на поле вышли другие футболисты. Например, Жирайр Шагоян и Эдуард Сперцян. Это хорошо и важно, когда в твоей команде есть конкуренция. Это делает твою команду еще сильнее. Мы очень довольны Вааном. Он также должен понимать, что нужно усердно работать. Ваан - тот игрок, который получит свои шансы, но, повторюсь, появились и другие футболисты. Я, как человек, несущий наибольшую ответственность, считал, что в этих матчах на поле должны выходить более молодые футболисты.
- Формирование ЦСКА - одно из главных достижений ФФА. Что Вы можете сказать об этом проекте? Считаете ли Вы, что появление Жирайра Шагояна в сборной уже свидетельствует о том, что этот проект начал приносить свои первые плоды?
-Конечно. Ребят из этой команды выбрали, в их распоряжении есть все необходимое: поля, тренеры, футбольная академия. И эти ребята должны расти в краткосрочной или среднесрочной перспективе, но это произойдет, если они будут иметь игровое время в Премьер-лиге. Мы не можем позволить, чтобы эти ребята после возвращения из армии в свои клубы не имели игровой практики. Как я часто говорю: есть не только образовательная неудача, но и спортивная. Ребятам предстоит выступить в сильнейшем чемпионате страны, где к ним будут предъявляться очень высокие требования. Именно это и будет способствовать их росту.
- Вы всегда следите за матчами чемпионата Армении и без долгих раздумий приглашаете игроков из внутреннего первенства. Какого Вы мнения об общем уровне нашего чемпионата и за счет чего он может сделать шаг вперед?
- Здесь я бы сказал о двух отличиях. Когда мы только приехали в Армению, мы начали смотреть игры чемпионата страны. Оказалось, что есть команды, в которых не играл ни один армянский футболист. Я спрашивал себя, как выбирать игроков? Ситуацию изменил президент ФФА, введя в регламент пункт об обязательном наличии на поле как минимум двух армянских футболистов. Сейчас ситуация иная, и когда мы смотрим матчи чемпионата, мы видим в командах не менее 4-х армянских футболистов. Это важный шаг. Конечно, хотелось бы, чтобы в каждой команде играли по три армянских футболиста. К примеру, мне бы очень хотелось, чтобы в матчах Кубка Армении выходило на поле больше армянских футболистов. Я не говорю о том, чтобы команды были составлены на 100% армянскими футболистами, но было бы неплохо, чтобы присутствие хотя бы четырех-пяти футболистов было обязательным. Естественно, я, как тренер национальной сборной, преследую свои интересы.
- Есть ли в поле зрения молодые центральные защитники, выступающие в Вбет армянской премьер-лиге, особенно с учетом того, что Вараздат Ароян не примет участия в матче против Северной Македонии?
- Конечно, мы следим за выступлениями молодых центральных защитников. Может быть, мы сможем пригласить кого-нибудь на ближайшие товарищеские матчи.
- В целом, как Вы собираетесь решать вопрос с отсутствием трех ведущих футболистов в игре против Северной Македонии?
- Мы не должны даже говорить об этой ситуации. Надо довериться своим силам, принять вызов и я уверен, что футболисты, которые выйдут на поле, будут играть со стопроцентной самоотдачей. И когда эта встреча закончится, мы подумаем о другой. Сейчас нет смысла об этом говорить. Как я уже сказал, наша команда не должна зависеть от отдельных футболистов.
- Возможно, в матче с македонцами на поле вернется Геворг Казарян. В последних трех играх он не смог помочь команде на поле, но его присутствие было важно с точки зрения психологии. Как Вы оцениваете его роль в команде?
- Посмотрим, насколько будет готов Геворг. У него должна быть игровая практика в своей команде, чтобы показать соответствующий уровень игры. Что касается его присутствия в команде, то Геворг отличается лидерскими качествами и полностью интегрирован в коллектив. У нас очень хорошее общение друг с другом. Его появление на поле будет зависеть от его состояния на данный конкретный момент. Действительно, Геворг играет очень важную роль в команде.
- Четко видно, какие именно футболисты являются лидерами на поле. А кто создает погоду в раздевалке, подбадривает команду или обеспечивает приподнятое настроение?
- Лидерство проявляется по-разному. Некоторые могут быть неразговорчивыми и интровертами, но благодаря своему таланту, способностям и поведению на поле они завоевывают доверие своих товарищей по команде и тренерского штаба. Есть и другого типа игроки: они гораздо более открытые и веселые, одним словом - экстраверты. В коллективе должны быть самые разные люди. Я утверждаю, что у нас очень хороший коллектив: футболисты, тренерский штаб, сотрудники академии и ФФА. Мы как одна семья, это доставляет всем нам огромную радость. Мы должны все это сохранить. А футболистов, которые ко всему этому не приспособятся, нельзя приглашать в сборную. В противном случае это будет означать, что мы нарушаем собственные идеи. Менталитет, который у тебя есть вне поля, находит свое отражение на поле.
- Футболисты обычно народ суеверный, а есть ли у Вас футбольные суеверия?
- Конечно, у меня есть. Их даже несколько, но какие - не буду раскрывать. Потому что они часто теряют свое влияние после того, как узнают о них (смеется).
- После недавних побед Вы в Армении превратились в героя, от которого ждут очень много. Есть видео, на котором Вас чествуют в одном из ереванских ресторанов. Как вы относитесь к подобным проявлениям, нравится ли Вам это и насколько хорошо Вы адаптировались к жизни в Ереване?
- В Ереване чувствую себя превосходно, как у себя дома. То же самое можно сказать и о членах моей семьи. И за это я благодарен Армении, а также президенту ФФА, который поверил в нас. Во время первого разговора мы почувствовали симпатию друг к другу. Но мне совсем не нравится слово «герой». Мы все достигли того, чего достигли. Таким образом, футболисты, весь тренерский штаб, все наши болельщики - герои. Я всегда говорю, что гол забивает не тот футболист, который наносит завершающий удар. Взятие ворот - плод огромного труда. Гол забивается благодаря человеку, который организует выезд и передвижение команды, а также физиотерапевтам, обслуживающему персоналу и т. д. Именно здесь начинается созревание гола. К сожалению, я не могу поблагодарить каждого лично, но я хочу преклониться перед этими людьми. Я чувствую себя армянином, думаю как армянин. Я говорю эти слова от души.
- В Испании Вы тренировали команды, у которых есть страстные болельщики. Что Вы думаете о наших болельщиках, судя по тем играм, на которых они присутствовали?
- Болельщики имеют огромное эмоциональное значение. Они очень вдохновляли ребят. В этом отборочном турнире сборная провела три матча в одном коротком игровом отрезке. И именно  болельщики подбадривают футболистов и дают им кислород в тяжелые моменты усталости. К сожалению, количество болельщиков было ограничено по известным причинам, но я уверен, что ребят из сборной на улицах приветствуют и вдохновляют. Мы очень нуждаемся в наших болельщиках, так как они нам очень помогают. И это еще больше усиливает твое чувство ответственности.