Ադրբեջանցիները հայկական գերեզմանաքարերն օգտագործում են ճանապարհների կառուցման նպատակով. Դավիթ Բաբայան
Մենք ունենք տեղեկություններ, որ ադրբեջանցիները բարբարոսաբար ոչնչացնում են Արցախի պատմամշակութային կոթողները, գերեզմանատները և գերեզմանաքարերը:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքով՝ ադրբեջանցիները գերեզմանաքարերն օգտագործում են՝ որպես շինանյութ, հատկապես՝ իրենց կողմից տարբեր ճանապարհների կառուցման նպատակով:
«Սա մշակութային ցեղասպանության հերթական դրսևորումն է , բարբարոսություն, որն ունի քաղաքական նպատակ: Ոչ միայն հայկական հետքը ոչնչացնում են ի սպառ, այլ նաև օգտագործում են տնտեսական նպատակներով: Կառուցելով նման ենթակառուցվածքներ՝ ադրբեջանցիները շատ ավելի դժվար են դարձնում հետագայում այդ ամենի վերականգնումը: Սա միջազգային և բարոյական նորմերի կոպիտ խախտում է» ,- մասնավորապես ասել է Դ. Բաբայանը:
Այն հարցին, թե որ ճանապարհների կառուցման նպատակով են օգտագործվում գերեզմանաքարերը, ԱԳ նախարարը պատասխանել է, որ տարբեր աղբյուրներ տարբեր տվյալներ են հաղորդում, մասնավորապես՝ շրջանառվում է, որ Հադրութ-Շուշի կառուցվող ճանապարհահատվածի շինարարության մեջ են լայնորեն օգտագործում:
«Կան տվյալներ, որոնք ցույց են տալիս , թե ադրբեջանցիներն ինչպես են քանդում Հադրութի գերեզմանատները: Այս տեղեկություններն անհրաժեշտություն են առաջացնում, որ միջազգային հանրությունը ևս մշտադիտարկման առաքելություններ իրականացնի և տեղում ծանոթանա իրականությանը: Այն պետք է իրականացվի տարբեր պետական կառույցների կողմից: Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հայկական մշակութային ցեղասպանության վերաբերյալ բազմաթիվ նամակներ ենք ուղարկել միջազգային տարբեր կազմակերպությունների, ինչպես նաև հանդես եկել հայտարարություններով: Որոշ տեղաշարժեր կան: Դժբախտաբար, այս գործընթացը ժամանակատար և աշխատատար գործընթաց է, որպեսզի միջազգային կառույցները լիարժեք գործեն»,- ավելացրել է Դ. Բաբայանը:

Азербайджан использует армянские могильные плиты для строительства дорог: Давид Бабаян
У нас есть информация, что азербайджанцы варварски уничтожают исторические и культурные памятники, кладбища и могильные плиты Арцаха.
Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян.
По его словам, азербайджанцы используют могильные плиты как строительный материал, особенно при строительстве различных дорог.
"Это очередное проявление культурного геноцида, варварство с политической целью. Они не только полностью уничтожают армянский след, но и используют его в экономических целях. Создавая такую ​​инфраструктуру, азербайджанцы значительно затрудняют ее восстановление в будущем. Это грубое нарушение международных норм морали", - в частности сказал Д. Бабаян.
На вопрос, для каких дорог используются могильные плиты, глава МИД ответил, что разные источники предоставляют разные данные, в частности, распространено, что они широко используются при строительстве дороги Гадрут-Шуши.
"Есть данные, которые показывают, как азербайджанцы разрушают кладбища в Гадруте. Эта информация заставляет международное сообщество проводить мониторинговые миссии и ознакомиться с положением дел  на месте. Его должны реализовывать различные государственные органы. Мы направили множество писем в различные международные организации по поводу геноцида армянского культурного наследия, совершенного Азербайджаном, а также выступили с  заявлениями. Мы добились некоторого прогресса. К сожалению, для полноценного функционирования международных структур этот процесс требует много времени и усилий", - добавил Д. Бабаян.