Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտնել է Գազայում 600 ռազմական թիրախ խոցելու մասին
Պաղեստինցի արմատականները Գազայի հատվածից այս շաբաթվա սկզբից ավելի քան 1600 հրթիռ են արձակել Իսրայելի տարածքի ուղղությամբ, իսրայելցի զինվորականներն ի պատասխան այդ ընթացքում 600 ռազմական թիրախ են խոցել Պաղեստինի ափամերձ միջատարածքում: Մայիսի 13-ին օտարերկրացի լրագրողների համար կայացած ճեպազրույցում այդ մասին հայտնել է Իսրայելի պաշտպանության բանակի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոնաթան Կոնրիկուսը:
«Գազայի հատվածից մի քանի օրվա ընթացքում ավելի քան 1600 հրթիռ է արձակվել Իսրայելի տարբեր քաղաքների ուղղությամբ, ի պատասխան Իսրայելի պաշտպանության բանակը մինչ այս պահն արմատականների 600-ից ավելի ռազմական թիրախ է խոցել Գազայի հատվածում»,- ասել է Կոնրիկուսը: Նա նշել է, որ մայիսի 10-ից Գազայի հատվածից Իսրայելի հրթիռակոծումների հետևանքով զոհվել են վեց քաղաքացիական անձ և մեկ զինծառայող:
Կոնրիկուսի խոսքով՝ գործողությունների ընթացքում զինվորականները ոչնչացրել են ՀԱՄԱՍ-ի և «Իսլամական ջիհադի» շուրջ երեք տասնյակ խմբավորումներ, ներառյալ մի քանի բարձրաստիճան ղեկավարների: Իսրայելի պաշտպանության բանակը «շարունակում է հարվածներ հասցնել Գազայի հատվածում ահաբեկչական օբյեկտներին և այնուհետև կգործի ըստ անհրաժեշտության»,- մայիսի 13-ին նշել են բանակային մամուլի ծառայությունում:
«ՀԱՄԱՍ-ը դիտավորյալ ռազմական օբյեկտները տեղադրում է Գազայի հատվածի քաղաքացիական խտաբնակ շրջաններում: Իսրայելի պաշտպանության բանակը ձեռնարկում է նախազգուշության բոլոր հնարավոր միջոցները, որպեսզի խաղաղ բնակիչներին վնաս չպատճառի մարտական գործողությունների ժամանակ»,- հավելել են այնտեղ:

Армия обороны Израиля сообщила, что поразила 600 военных целей в Газе
Палестинские радикалы из сектора Газа выпустили с начала этой недели по Израилю более 1,6 тыс. ракет, израильские военные в ответ поразили за это время 600 военных целей на территории приморского палестинского анклава. Об этом сообщил в четверг на брифинге для иностранных журналистов официальный представитель Армии обороны Израиля Джонатан Конрикус, передает ТАСС.
"Более 1,6 тыс. ракет выпущены из сектора Газа по различным городам Израиля за несколько дней, в ответ Армия обороны Израиля поразила к настоящему моменту более 600 военных целей радикалов в секторе", - сказал Конрикус. Он указал, что с понедельника в результате ракетных обстрелов из сектора Газа в Израиле погибли шесть гражданских лиц и один военнослужащий. По словам Конрикуса, военные в ходе операций ликвидировали порядка трех десятков оперативников группировок ХАМАС и "Исламский джихад", включая несколько высокопоставленных руководителей.
Армия обороны Израиля "продолжает наносить удары по террористическим объектам в секторе Газа и далее действовать по мере необходимости", указали в четверг в армейской пресс-службе. "ХАМАС намеренно размещает военные объекты посреди густонаселенных гражданских районов сектора Газа. Армия обороны Израиля принимает все возможные меры предосторожности, чтобы не причинить вред мирным жителям во время боевых действий", - добавили там.
Массированные ракетные обстрелы Израиля из сектора Газа начались в понедельник вечером. Израильские военные вскоре нанесли первые ответные удары по военным объектам радикалов на территории палестинского приморского анклава.