ՀԱՊԿ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Սյունիքի տարածքում ադրբեջանական սադրիչ գործողությունները
ՀԱՊԿ-ում ՀՀ մշտական և լիազոր ներկայացուցիչ Վիկտոր Բիյագովը ՀԱՊԿ ՄԽ նիստի ժամանակ ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Սյունիքի մարզի տարածքում ադրբեջանական սադրիչ գործողությունները, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Մայիսի 13-ին տեղի ունեցած ՀԱՊԿ Մշտական խորհրդի նիստի ընթացքում ՀԱՊԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Վիկտոր Բիյագովը մանրամասն ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի տարածքում ադրբեջանական կողմի հրահրած սադրիչ գործողությունները և դրանց հետևանքով ստեղծված իրադրությունը՝ ՀԱՊԿ մասնակից պետությունների մայրաքաղաքներին իրավիճակի մասին տեղեկություններ փոխանցելու նպատակով:
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Բիյագովը նշել է, որ Ադրբեջանի իրականացրած սադրանքը ուղղակի ոտնձգություն է ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ և լրջագույն սպառնալիք տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը:
Նրա կողմից ընդգծվել է նաև, որ հնարավորինս արագ և ողջամիտ ժամկետներում Ադրբեջանի զինուժի ստորաբաժանումների՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքից հետքաշումը չիրականացնելու դեպքում իրավիճակի հետագա էսկալացիայի ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է ադրբեջանական կողմի վրա:

Armenia’s Representative Presented the Azerbaijani provocative actions in Syunik To The CSTO Countries
During the May 13 Permanent Council session of the CSTO, Armenia’s Permanent Representative to the organization Viktor Biyagov presented the Azerbaijani provocative actions in the Armenian province of Syunik and the subsequent situation, with the purpose of relaying the information to the capitals of the CSTO countries, Armenpress reports.
Biyagov said that the Azerbaijani provocation is a direct encroachment against CSTO-member Armenia’s sovereign territory and is a serious threat to regional security and stability.
He stressed that Azerbaijan bears entire responsibility for further escalation in the event of failing to pull back its troops as soon as possible within reasonable timeframes, the foreign ministry said in a news release.