Ադրբեջանական զինված ուժերը փորձել են առաջխաղացում ապահովել Վարդենիսի սահմանային որոշ հատվածներում. մարզպետ
Մայիսի 12-ին հակառակորդը, առաջնորդվելով  2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրով, սահմանային ճշգրտման աշխատանքներ է իրականացրել Վարդենիսի տարածաշրջանի այն հատվածներում, որտեղ,  եղանակային անբարենպաստ  պայմանների  պատճառով չէր հասցրել իրականացնել: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Գեղարքունիքի մարզպետ Գնես Սանոսյանը:
«Նշված աշխատանքները, նույն հատվածներում, շարունակվել են մայիսի 13-ին:  Սակայն  օրվա երկրորդ կեսին, ադրբեջանական զինված ուժերը  «սահմանների ճշգրտման» հիմնավորմամբ, փորձել են  դիրքային առաջխաղացում ապահովել Վարդենիսի սահմանային որոշ  հատվածներում։
Ինչպես նշված է ՀՀ պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ՝  ՀՀ զինված ուժերի գործողությունների արդյունքում առաջխաղացումը կասեցվել է, ադրբեջանական կողմին պահանջ է ներկայացվել տարածքն անհապաղ լքելու և իրենց ելման դիրքեր վերադառնալու վերաբերյալ»,- գրել է նա։

Azerbaijani Army Tried to Ensure Advancement in Some Border Sectors of Vardenis
On May 12, the adversary, guided by the agreement of November 9, 2020, carried out border adjustment works in the sectors of the Vardenis region where it hadn’t managed to carry out the border adjustment works due to unfavorable climate.
As News.am reports, this is what Governor of Gegharkunik Province of Armenia Gnel Sanosyan wrote on his Facebook page, adding the following:
''The mentioned works continued on May 13 in the same sectors, but in the afternoon, the Azerbaijani Armed Forces tried to ensure advancement in certain border sectors of Vardenis, saying they are ''adjusting borders''.
As stated in the press release issued by the Ministry of Defense of Armenia, as a result of the operations of the Armed Forces of Armenia, the advancement was suspended, the Azerbaijani side was demanded to immediately leave the territory and return to their starting positions.''