ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի գործող նախագահի կողմից Սյունիքի դեպքերի հետ կապված տրվել են կարգադրություններ
Մայիսի 14-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց ունեցավ ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նախագահ, Տաջիկստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Սիրոջիդին Մուխրիդդինի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկեցին մայիսի 12-ից ՀՀ պետական սահմանին ստեղծված դրության և իրավիճակի հանգուցալուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը:
Ի շարունակումն ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի անունից ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարներին ուղարկված նամակների՝ Արա Այվազյանն ընդգծեց Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի 2-րդ հոդվածով նախատեսված խորհրդատվությունների մեխանիզմը գործադրելու անհրաժեշտությունը:
ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նախագահ Սիրոջիդին Մուխրիդդինը Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանին տեղեկացրեց, որ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի գործող նախագահ, Տաջիկստանի Հանրապետության նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի կողմից արդեն իսկ տրվել են համապատասխան կարգադրություններ։

Действующий председатель СКБ ОДКБ отдал распоряжения в связи с событиями в Сюнике
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Ара Айвазян провел телефонный разговор с председателем СМИД ОДКБ, министром иностранных дел Таджикистана Сироджиддином Мухриддином, передает Aysor.am.
Главы внешнеполитических ведомств обсудили шаги, предпринятые для урегулирования сложившейся с 12 мая ситуации на государственной границе Армении.
И.о. министра иностранных дел Ара Айвазян подчеркнул необходимость запуска в продолжение направленного от имени исполняющего обязанности премьер-министра Армении писем действующему председателю Совета Коллективной Безопасности ОДКБ, президенту Таджикистана и членам Совета, механизма консультаций, предусмотренного статьей 2 Договора о коллективной безопасности.
Председатель СМИД ОДКБ Сироджиддин Мухриддин проинформировал Ара Айвазяна о том, что действующий председатель Совета коллективной безопасности ОДКБ, президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон уже дал соответствующие поручения.