Վտանգված է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը. ՀՅԴ Բյուրոյի հայտարարությունը
Ադրբեջանական զինվորականների ներխուժման արդյունքում առաջացել են անվտանգային լրջագույն սպառնալիքներ։ Այս մասին ասվում է ՀՅԴ Բյուրոյի տարածած հայտարարությունում:
«Արցախյան վերջին պատերազմից հետո Ադրբեջանը, ոչ միայն շարունակում է սպառնալիքներ հնչեցնել և պահանջներ ներկայացնել, այլև բացահայտ քայլեր է ձեռնարկում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ։ Կոպտորեն ոտնահարելով նոյեմբերի 9-ի զինադադարի եռակողմ հայտարարության դրույթները՝ Ադրբեջանը ոչ միայն հրաժարվում է վերադարձնել գերիներին և այլ պահվող անձնանց, այլև Արցախի Հանրապետության Խծաբերդի, Հին Թաղերի ռազմակալումից, ապա նաև կասկածելի հիմքերով իրականացված սահմանազատումներից հետո, չհանդիպելով որևէ դիմադրության, անցել է բացահայտ զավթողական քաղաքականության։ 2021 թվականի մայիսի 12-ին Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի որոշ ռազմավարական ուղղություններով ադրբեջանական զինուժը հատել է Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը և խորացել մի քանի կիլոմետր։ Ադրբեջանական զինվորականների ներխուժման արդյունքում առաջացել են անվտանգային լրջագույն սպառնալիքներ։ Հեռահար նպատակադրումներով կատարված ադրբեջանական բացահայտ ագրեսիան ստեղծել է ռազմական բախման և պատերազմի իրական վտանգ։
Օգտվելով Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների հանցավոր անգործությունից՝ Ադրբեջանը փորձում է թելադրել իր կամքը՝ ոտնահարելով միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ նորմերը։ Այսօր արդեն վտանգված է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը։ Ադրբեջանի ագրեսիան կանխելու, հակազդելու փոխարեն Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած վարչախումբը շարունակում է իր ապաշնորհ կառավարմամբ կործանման տանել երկիրը։ Այս ընթացքը պարտավոր ենք կասեցնել։
ՀՅ Դաշնակցության Բյուրոն աշխարհի տարբեր երկրներում զորաշարժի է ենթարկել Դաշնակցության բոլոր կարելիությունները՝ Ադրբեջանի վրա ճնշում բանեցնելու ուղղությամբ, միաժամանակ պատրաստ լինելով ինքնակազմակերպվելով պաշտպանել մեր պետությունն ու քաղաքացների անվտանգությունը»:

Территориальная целостность Армении под угрозой: заявление Бюро АРФД
В результате вторжения азербайджанских вооруженных сил на территорию Армении возникли серьезные угрозы безопасности. Об этом отмечается в заявлении Бюро АРФ Дашнакцутюн, передает News.am.
"После последней войны в Арцахе Азербайджан не только продолжает угрожать и выдвигать требования, но и предпринимает конкретные шаги против суверенитета и территориальной целостности Армении.
12 мая 2021 года вооруженные силы Азербайджана пересекли государственную границу Республики Армения на некоторых стратегических направлениях областей Сюник и Гегаркуник, продвинувшись на несколько километров вглубь страны. В результате вторжения азербайджанских вооруженных сил на территорию Армении возникли серьезные угрозы безопасности.
Открытая агрессия Азербайджана с далеко идущими намерениями создала реальную угрозу военного конфликта. Пользуясь преступным бездействием властей РА, Азербайджан пытается диктовать свою волю, нарушая все известные нормы международного права.
Сегодня территориальная целостность Армении уже находится под угрозой. Вместо того чтобы предотвратить агрессию Азербайджана и противодействовать ей, режим во главе с Николом Пашиняном продолжает разрушать страну своим некомпетентным руководством. Мы должны остановить этот процесс.
Бюро АРФ Дашнакцутюн мобилизовало все возможности АРФД в разных странах мира для оказания давления на Азербайджан, в то же время будучи готовым защищать наше государство и безопасность своих граждан".