Հարությունյանը ՊԲ բարձրագույն հրամկազմի հետ խորհրդակցություն է անցկացրել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 18-ին այցելել է պաշտպանության նախարարություն, որտեղ Պաշտպանության բանակի բարձրագույն հրամկազմի հետ խորհրդակցություն է անցկացրել:
Քննարկվել են բանակաշինությանը, երկրի պաշտպանունակությանը, ինչպես նաև զինծառայողների սոցիալական պայմանների բարելավմանը վերաբերող հարցեր:
Նախագահը խորին երախտագիտություն է հայտնել Պաշտպանության բանակի ողջ անձնակազմին իր առաքելությունն անձնվիրաբար իրականացնելու ու ուժերի ներածին չափով թուրք-ադրբեջանական տանդեմի ագրեսիայից Հայրենիքը պաշտպանելու համար:
«Մենք հանդես ենք գալիս արժանապատիվ ու կայուն խաղաղության օրակարգով, սակայն դրա համար անհրաժեշտ են նաև անվտանգային երաշխիքներ: Ուստի, Պաշտպանության բանակը կա, մնալու է և կդառնա ավելի մարտունակ: Նախատեսված բարեփոխումների արդյունքում ձևավորվելու է պրոֆեսիոնալ բանակ, որտեղ կարևոր դերակատարություն են ունենալու պայմանագրային զինծառայողները»,- ասել է երկրի ղեկավարը՝ հավելելով, որ առավելագույն ջանք է ներդրվելու Արցախի անվտանգային համակարգի հետևողական ու արագ բարելավման համար:
Խոսելով զինծառայողների սոցիալ-կենցաղային պայմանների բարելավման մասին՝ նախագահ Հարությունյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարության գործուն աջակցությամբ մինչև 2023 թվականն ամբողջությամբ լուծվելու է գործող և թոշակառու սպաների բնակարանային ապահովման խնդիրը, ինչպես նաև լրացուցիչ աշխատանքներ են տարվելու զինծառայողներին սոցիալական երաշխիքների տրամադրման, զոհված, մահացած, հաշմանդամ դարձած զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական վիճակի բարելավման ուղղությամբ:

Араик Арутюнян провел совещание с высшим командным составом Армии обороны
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 18 мая посетил министерство обороны, где провел совещание с высшим командным составом Армии обороны.
Были обсуждены вопросы, касающиеся армейского строительства, обороноспособности страны, равно как и улучшения социальных условий военнослужащих.
Президент выразил глубокую признательность всему составу Армии обороны за самоотверженное выполнение своей миссии и защиту Родины от турецко-азербайджанской агрессии в меру своих сил.
"Мы выступаем с достойной и стабильной повесткой мира, однако для этого необходимы также гарантии безопасности. Поэтому Армия обороны есть, будет и станет более боеспособной. В результате намеченных реформ будет сформирована профессиональная армия, в которой важную роль будут играть военнослужащие по контракту", - сказал глава государства, добавив, что будет предпринято максимум усилий для последовательного и быстрого усовершенствования системы безопасности Арцаха.
Говоря об улучшении социально-бытовых условий военнослужащих, президент Арутюнян подчеркнул, что при действенном участии правительства Республики Армения до 2023 года будет полностью решена проблема жилищного обеспечения действующих офицеров и военных пенсионеров, будут также проведены дополнительные работы по предоставлению социальных гарантий военнослужащим и улучшению социального положения членов семей погибших, умерших и ставших инвалидами военнослужащих.