Ուժի կիրառմամբ կամ դրա սպառնալիքի օգտագործմամբ պայմանների առաջադրումը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է. Աննա Նաղդալյան
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը պատասխանել է լրատվականների հարցերին:
Հարց. Արդեն մեկ շաբաթից ավել է՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը ներթափանցել են ՀՀ ինքնիշխան տարածք: Խնդրում ենք ԱԳՆ դիրքորոշումը ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ:
ՊատասխանՈւժի կիրառմամբ կամ դրա սպառնալիքի օգտագործմամբ պայմանների առաջադրումը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է: Հայաստանը չի տրվելու նմանօրինակ ճնշումներին: Հայաստանը մերժում է նաև այսպես կոչված «վիճելի տարածքներ» կեղծ օրակարգի ներմուծումը, ինչը վտանգավոր նախադեպ կարող է հանդիսանալ ուժի կիրառման արդարացման համար նաև այլ տարածաշրջաններում:
Չկատարելով նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած իր պարտավորությունները, մասնավորապես՝ հայ ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում գտնվող քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման և այլ հումանիտար հարցերի առնչությամբ՝ Ադրբեջանը կրկին ի ցույց է դրել միջազգային հանձնառությունների միտումնավոր դրժման իր վարքագիծը:
Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև սահմանների սահմանագծման և հետագայում սահմանազատման գործընթացները պետք է մաս կազմեն հակամարտության համապարփակ խաղաղ կարգավորման գործընթացի, որի շրջանակներում առաջնային կերպով պետք է հասցեագրվեն Արցախի Հանրապետության տարածքների դեօկուպացիայի և Արցախի վերջնական իրավական կարգավիճակի որոշման հարցերը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո:
Այս իրավիճակում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի անհապաղ և անվերապահ դուրսբերումը մայիսի 11-ի դրությամբ ելման դիրքեր կարող է անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծել ի հայտ եկող հարցերը քաղաքական-դիվանագիտական գործիքակազմի շրջանակներում դիտարկելու համար:
Հարց. Ինչպե՞ս կգնահատեք միջազգային արձագանքը իրավիճակի վերաբերյալ:
Պատասխան. Միջազգային իրավունքի դիրքերից հանդես եկող և Հարավային Կովկասում կայունությամբ ու անվտանգությամբ անկեղծորեն շահագրգռված միջազգային մեր գործընկերներն արտահայտել են իրենց աներկբա դիրքորոշումն առ այն, որ Ադրբեջանն անհապաղ և անվերապահ պետք է ետ քաշի իր զորքերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից:

Issues of De-Occupation of Artsakh’s Territories and Its Final Status Must Be Addressed First: Armenia MFA Spokeswoman
The demarcation and later on  the delimitation processes between Armenia and Azerbaijan must be a part of the conflict’s comprehensive peaceful settlement process, in which the issues of de-occupation of Artsakh’s territories and determining the final legal status of Artsakh must be addressed first, under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, Armenian foreign ministry spokeswoman Anna Naghdalyan said in response to the questions of media outlets, Armenpress reports.
Question: More than a week has passed since the incursion of the Azerbaijani armed forces into Armenia’s sovereign territory. Can you, please, present the foreign ministry’s position on the current situation?
Answer: Proposing conditions by the use of force or its threat is a gross violation of international law. Armenia will not give in to such pressures. Armenia also rejects the import of the so-called “disputable territories” fake agenda, which could be a dangerous precedent for the justification of the use of force also in other regions.
By not fulfilling its commitments assumed by the November 9 trilateral statement, in particular those relating to the repatriation of Armenian prisoners of war and civilian captives and other humanitarian issues, Azerbaijan is again demonstrating its behavior of deliberately rejecting the international commitments.
The demarcation and then the delimitation processes between Armenia and Azerbaijan must be a part of the conflict’s comprehensive peaceful settlement process, in which the issues of de-occupation of the territories of the Republic of Artsakh and determining the final legal status of Artsakh must be addressed first, under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
In such situation the immediate and unconditional withdrawal of the Azerbaijani armed forces from Armenia’s sovereign territory to their initial positions as of May 11 can create necessary conditions for considering the emerging issues within political-diplomatic tools.
Question: How would you assess the international reaction to the situation?
Answer: Our international partners, which act from the positions of international law and are sincerely interested in the stability and security in the South Caucasus, have expressed their unequivocal position that Azerbaijan must immediately and unconditionally pull back its troops from Armenia’s sovereign territory.