23 ֆուտբոլիստ, որոնցից 5-ը՝ նորեկ: Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Խոակին Կապառոսը հրապարակել է Հայաստանի ազգային հավաքական հրավիրված ֆուտբոլիստների ցանկը:
Առաջին անգամ Հայաստանի ազգային հավաքական են հրավիրվել ԲԿՄԱ-ի դարպասապահ Արման Ներսեսյանը, «Արարատ-Արմենիայի» պաշտպաններ Ալբերտ Խաչումյանը և Դավիթ Տերտերյանը, «Ալաշկերտի» կիսապաշտպան Դավիդ Դավիդյանը և «Ուրարտուի» հարձակվող Կարեն Մելքոնյանը:
ՀՖՖ պաշտոնական կայքի հետ զրույցում Խոակին Կապառոսը խոսել է առաջիկա հանդիպումների կարևորության մասին և մեկնաբանել ֆուտբոլիստների ընտրությունը.
«Առաջիկա երկու հանդիպումները շատ կարևոր են: Մրցելու ենք թիմերի դեմ, որոնք պատրաստվում են Եվրոպայի առաջնությանը՝ նախապատրաստվելով սեպտեմբերին կայանալիք պաշտոնական հանդիպումներին: Երբ խաղում է ազգային հավաքականը, չկան ընկերական հանդիպումներ. բոլոր խաղերն էլ կարևոր են, քանի որ մենք ներկայացնում ենք ազգը և երկիրը:
Հիմնական կազմի մի շարք ֆուտբոլիստներ այս անգամ բացակայում են ցուցակից: Մենք շատ լավ ենք ճանաչում այդ ֆուտբոլիստներին, մեծ հույսեր ենք կապում նրանց հետ և շատ կարևորում նրանց դերը, սակայն այս անգամ որոշել ենք հանգստի հնարավորություն տալ նրանց և գործի մեջ տեսնել մի քանի երիտասարդների: Կարծում եմ՝ սրանից ավելի լավ հնարավորություն չի կարող լինել նրանց համար: Հրավիրել ենք այն ֆուտբոլիստներին, որոնք իրենց լավ են դրսևորել ներքին առաջնությունում և ցանկանում ենք ստուգել նրանց կարողությունները Խորվաթիայի և Շվեդիայի կարգի հզոր հավաքականների դեմ խաղերում»:
Հայաստանի ազգային հավաքական հրավիրված ֆուտբոլիստների ամբողջական ցուցակը՝
Դավիթ Յուրչենկո – «Ալաշկերտ»
Գրիգոր Մելիքսեթյան – «Արարատ»
Արման Ներսեսյան – ԲԿՄԱ
Վարազդատ Հարոյան – «Աստանա» (Ղազախստան)
Անդրե Չալըշըր – «Ապոլոն Սմիրնիս» (Հունաստան)
Հակոբ Հակոբյան «Ուրարտու»
Ալբերտ Խաչումյան – «Արարատ-Արմենիա»
Դավիթ Տերտերյան – «Արարատ-Արմենիա»
Գևորգ Ղազարյան - «Լամիա» (Հունաստան)
Էդուարդ Սպերցյան «Կրասնոդար» (Ռուսաստան)
Կարեն Մուրադյան - «Արարատ»
Անգուլո Վբեյմար - «Արարատ-Արմենիա»
Դավիդ Դավիդյան - «Ալաշկերտ»
Կարեն Մելքոնյան -  «Ուրարտու»
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի ազգային հավաքականը հունիսին անցկացնելու է ընկերական 2 հանդիպում: Հունիսի 1-ին՝ ժամը 20:00-ին (Երևանի ժամանակով)՝ Վելիկա Գորիցայի Քաղաքային մարզադաշտում, կկայանա Խորվաթիա-Հայաստան, իսկ հունիսի 5-ին՝ ժամը 22։45-ին՝  Ստոկհոլմի «Ֆրենդս Արենա» մարզադաշտում՝ Շվեդիա-Հայաստան ընկերական հանդիպումը:

Хоакин Капаррос обнародовал список игроков, приглашенных в сборную Армении
23 футболиста, 5 из которых новички. Главный тренер национальной сборной Армении Хоакин Капаррос опубликовал список игроков, приглашенных в армянскую сборную. Об этом сообщает пресс-служба ФФА.
Впервые под знамена национальной сборной Армении призваны вратарь ЦСКА Арман Нерсесян, защитники "Арарат-Армении" Альберт Хачумян и Давид Тертерян, полузащитник "Алашкерта" Давид Давидян и нападающий "Урарту" Карен Мелконян.
В беседе с официальным сайтом ФФА Хоакин Капаррос рассказал о важности предстоящих матчей, а также объяснил, чем вызван именно такой подбор игроков:
"Предстоящие две встречи очень важны для нас. Мы будем тягаться с командами, которые готовятся к чемпионату Европы. Следует отметить, что через эти игры мы будем готовиться к сентябрьским отборочным матчам. К тому же, когда играет национальная сборная, понятие "товарищеские матчи" отпадает. Все игры важны, потому что мы представляем нацию, страну.
Есть футболисты, которых на этот раз нет в списке приглашенных. Это те игроки, которые помогали нам в предыдущих матчах. Мы очень хорошо знаем их возможности и возлагаем на них большие надежды. Однако на сей раз мы решили предоставить им отдых, и взамен увидеть в действии нескольких молодых игроков. Я думаю, что для них не может быть лучшей возможности. Мы пригласили футболистов, которые очень неплохо себя проявили во внутреннем чемпионате. Тренерский штаб желает проверить их способности в поединках с такими сильными командами, как Хорватия и Швеция".
Давид Юрченко – "Алашкерт"
Григор Меликсетян – "Арарат"
Вараздат Ароян – "Астана" (Казахстан)
Андре Чалишир – "Аполлон Смирнис" (Греция)
Альберт Хачумян - "Арарат-Армения"
Тигран Барсегян – "Астана" (Казахстан)
Ваан Бичахчян – "Жилина" (Словакия)
Карен Мурадян - "Арарат"
Давид Давидян - "Алашкерт"
Норберто Бриаско Балекян - "Уракан" (Аргентина)
Напомним, что сборная Армении проведет 2 товарищеских матча. 1 июня в 20:00 (ереванское время) на стадионе "Городской" в Велика Горица состоится встреча Хорватия - Армения, а спустя четыре дня после этого на стадионе "Фрэндс Арена" в Стокгольме пройдет игра Швеция - Армения.