ՀՀ-ն դիմել է ՄԻԵԴ՝ վեց հայ զինծառայողների հիմանարար իրավունքների ապահովուման պահանջով
ՀՀ-ն դիմել է ՄԻԵԴ՝ վեց հայ զինծառայողների հիմանարար իրավունքների ապահովուման պահանջով։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը։
«Հայաստանի Հանրապետությունը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան գերեվարված վեց հայ զինծառայողների հիմանարար իրավունքների ապահովուման պահանջով։
Ս.թ. մայիսի 27-ի վաղ առավոտյան ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում ինժեներական աշխատանքներ կատարելիս գերեվարված հայ զինծայողների իրավունքների պաշտպանության համար ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը Դատարանի կանոնների 39-րդ Կանոնի ներքո Եվրոպական դատարան է ներկայացրել Ադրբեջանի նկատմամբ անհապաղ միջանկյալ միջոց կիրառելու դիմում։
Ներկայացված դիմումի նպատակն է երաշխավորել գերեվարված անձանց՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված կյանքի եւ խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունքների ապահովումը»,- նշված է հաղորդագրությունում։

Армения обратилась в ЕСПЧ с требованием обеспечить права шести пленных армян
Армения обратилась в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) с требованием обеспечения основополагающих прав шести армянских военнослужащих, захваченных сегодня в плен азербайджанской стороной.
"В соответствии с правилом 39 регламента ЕСПЧ представительство Армении в Европейском суде направило заявление о применении промежуточной меры в отношении Азербайджана с целью защиты основополагающих прав плененных утром 27 мая во время проведения инженерных работ на приграничном участке в Гегаркуникской области Армении шести военнослужащих ВС Армении.
Цель заявления – гарантировать обеспечение прав пленных на жизнь и права не подвергаться пыткам, гарантированной Европейской конвенцией по правам человека", - сообщает офис представительства Армении в ЕСПЧ.