ՀՀ-ն դիմել է ՄԻԵԴ՝ վեց հայ զինծառայողների հիմանարար իրավունքների ապահովուման պահանջով
ՀՀ-ն դիմել է ՄԻԵԴ՝ վեց հայ զինծառայողների հիմանարար իրավունքների ապահովուման պահանջով։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը։
«Հայաստանի Հանրապետությունը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան գերեվարված վեց հայ զինծառայողների հիմանարար իրավունքների ապահովուման պահանջով։
Ս.թ. մայիսի 27-ի վաղ առավոտյան ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում ինժեներական աշխատանքներ կատարելիս գերեվարված հայ զինծայողների իրավունքների պաշտպանության համար ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը Դատարանի կանոնների 39-րդ Կանոնի ներքո Եվրոպական դատարան է ներկայացրել Ադրբեջանի նկատմամբ անհապաղ միջանկյալ միջոց կիրառելու դիմում։
Ներկայացված դիմումի նպատակն է երաշխավորել գերեվարված անձանց՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված կյանքի եւ խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունքների ապահովումը»,- նշված է հաղորդագրությունում։

Armenia Applies to ECHR to Ensure Implementation of Rights of 6 Captured Armenian Servicemen
he Republic of Armenia has applied to the European Court of Human Rights with the purpose to ensure respect of the fundamental human rights of six Armenian prisoners of war.
The Office of the Representative of Armenia before the ECtHR has submitted request to the European Court of Human Rights to indicate interim measures under Rule 39 of the Rules of Court against Azerbaijan in the name of the individuals taken as prisoners of war while carrying out engineering works in the bordering area of the Gegharkunik region early in the morning on 27 May 2021.
The submitted request aims to ensure respect of the captives’ rights to life and prohibition of torture envisaged by the European Convention on Human Rights.