Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերում մեծ դերակատարություն է ունեցել նաև արցախահայությունը. Արցախի ԱԳՆ
Մայիսի 28-ը Հայաստանի առաջին Հանրապետության հռչակման և Սարդարապատի հերոսամարտում մեր ժողովրդի կերտած հաղթանակի օրն է։ Հայ ժողովուրդը կարողացավ վերականգնել հարյուրամյակներ առաջ կորցրած անկախ պետականությունը։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Սարդարապատի հերոսամարտը հայոց պատմության ամենափառավոր և հիշարժան դրվագներից է:
103 տարի առաջ այդ օրը հայ ժողովուրդը կարողացավ համախմբվել և պարտության մատնել թվաքանակով և սպառազինությամբ զգալիորեն գերազանցող թուրքական կանոնավոր բանակին, որի նպատակը հայերի վերջնական բնաջնջումն էր։ Այդ հաղթանակը ոչ միայն ռազմաքաղաքական էր, այլ նաև` բարոյական։ Այն դարձավ տարիներ շարունակ ցեղասպանության ենթարկված, հայրենիքի գերակշիռ մասը կորցրած, ոչնչացման եզրին կանգնած մեր ժողովրդի անկոտրում կամքի, անսասան հավատքի և անսպառ հայրենասիրության խորհրդանիշը:
Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերում մեծ  դերակատարություն է ունեցել նաև արցախահայությունը։ Արցախցի նշանավոր ռազմական գործիչների հրամանատարությամբ ռազմաճակատ մեկնած զորախմբերը հերոսական մասնակցություն են ունեցել մարտերին։ Հայրենիքի համար այդ ծանրագույն ռազմաքաղաքական իրավիճակում Արցախի ներկայացուցիչները Հայաստանի առաջին Հանրապետության բարձրագույն քաղաքական ղեկավարության կազմում ակտիվորեն մասնակցել են նաև պետականաշինության գործընթացներին։
Արդեն մեկ դարից ավել է, ինչ Սարդարապատի հաղթանակը ոգևորում է համայն հայությանը, իսկ այսօր նրա խորհուրդն ավելի յուրահատուկ կարևորություն և նշանակություն ունի մեր ազգի համար:

Statement by the Foreign Ministry of the Republic of Artsakh on the Occasion of the Anniversary of the Sardarapat Heroic Battle
May the 28tհ is the day of proclamation of the first Republic of Armenia and the victory of our people in the battle of Sardarapat. The Armenian people managed to restore its independent statehood, which was lost centuries ago.
The heroic battle of Sardarapat is one of the most glorious and memorable pages in the Armenian history.
On this day 103 years ago, the Armenian people managed to unite and defeat the regular Turkish army, which significantly exceeded our forces in number and armaments and invaded with the purpose of completely annihilating the Armenians. Sardarapat was not only a military-political, but also a moral victory. It became a symbol of the unbreakable will, unshakable faith and inexhaustible patriotism of our people, which had been subjected to Genocide for years, lost most of the homeland, and was on the verge of extermination.
The Armenians of Artsakh also played a great role in the battles of Sardarapat, Bash Aparan and Karakilisa, where under the command of prominent military figures of Artsakh participated heroically in forging the victories. In the most difficult military-political situation for the homeland, the representatives of Artsakh, as part of the top political leadership of the First Republic of Armenia, actively participated in the state-building processes too.
For over a century, the victory of Sardarapat has inspired all Armenians, and today, it is of special importance and significance for our people.