Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերում մեծ դերակատարություն է ունեցել նաև արցախահայությունը. Արցախի ԱԳՆ
Մայիսի 28-ը Հայաստանի առաջին Հանրապետության հռչակման և Սարդարապատի հերոսամարտում մեր ժողովրդի կերտած հաղթանակի օրն է։ Հայ ժողովուրդը կարողացավ վերականգնել հարյուրամյակներ առաջ կորցրած անկախ պետականությունը։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Սարդարապատի հերոսամարտը հայոց պատմության ամենափառավոր և հիշարժան դրվագներից է:
103 տարի առաջ այդ օրը հայ ժողովուրդը կարողացավ համախմբվել և պարտության մատնել թվաքանակով և սպառազինությամբ զգալիորեն գերազանցող թուրքական կանոնավոր բանակին, որի նպատակը հայերի վերջնական բնաջնջումն էր։ Այդ հաղթանակը ոչ միայն ռազմաքաղաքական էր, այլ նաև` բարոյական։ Այն դարձավ տարիներ շարունակ ցեղասպանության ենթարկված, հայրենիքի գերակշիռ մասը կորցրած, ոչնչացման եզրին կանգնած մեր ժողովրդի անկոտրում կամքի, անսասան հավատքի և անսպառ հայրենասիրության խորհրդանիշը:
Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերում մեծ  դերակատարություն է ունեցել նաև արցախահայությունը։ Արցախցի նշանավոր ռազմական գործիչների հրամանատարությամբ ռազմաճակատ մեկնած զորախմբերը հերոսական մասնակցություն են ունեցել մարտերին։ Հայրենիքի համար այդ ծանրագույն ռազմաքաղաքական իրավիճակում Արցախի ներկայացուցիչները Հայաստանի առաջին Հանրապետության բարձրագույն քաղաքական ղեկավարության կազմում ակտիվորեն մասնակցել են նաև պետականաշինության գործընթացներին։
Արդեն մեկ դարից ավել է, ինչ Սարդարապատի հաղթանակը ոգևորում է համայն հայությանը, իսկ այսօր նրա խորհուրդն ավելի յուրահատուկ կարևորություն և նշանակություն ունի մեր ազգի համար:

Большую роль в победоносных сражениях при Сардарапате, Баш-Апаране и Каракилисе сыграли также арцахцы: МИД Арцаха
28 мая - день провозглашения первой Республики Армения и победы нашего народа в героическом Сардарапатском сражении. Армянскому народу удалось восстановить утраченную столетия назад независимую государственность. Об этом говорится в заявлении МИД Республики Арцах.
"Сардарапатская битва - одна из славных и памятных страниц истории Армении.
103 года назад в этот день наш народ сумел сплотиться и одержать победу над превышающей по численности и вооружению регулярной турецкой армией, целью которой было окончательное уничтожение армян. Это была не только военно-политическая, но и моральная победа. Она стала символом несгибаемой воли, непоколебимой веры и неиссякаемого патриотизма нашего народа, пережившего геноцид, потерявшего  значительную часть своей исторической родины и стоявшего на грани уничтожения.
Большую роль в победоносных сражениях при Сардарапате, Баш-Апаране и Каракилисе  сыграли также арцахцы. Отряды под командованием видных арцахских военачальников приняли героическое участие в боях. В тяжелейшей для Родины военно-политической ситуации представители Арцаха в составе высшего военно-политического руководства Первой Республики Армения внесли свой весомый вклад в процесс государственного строительства.
Уже более века Сардарапатская победа вдохновляет все армянство. Сегодня она обрела особую значимость и смысл для нашего народа.