Բելգիայի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատը Ադրբեջանին կոչ է արել ազատ արձակել հայ գերիներին
Բելգիայի խորհրդարանի ներկայացուցիչների պալատը միաձայն ընդունել է բանաձև, որով Ադրբեջանին կոչ է անում «անհապաղ ազատել մնացած բոլոր հայ գերիներին, այդ թվում` քաղաքացիական անձանց, 2020 թ․  նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին հռչակագրի 8-րդ հոդվածի, ինչպես նաև Ժնևի կոնվենցիայի համաձայն»: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Բելգիայի հայերի կոմիտեից:
Խորհրդարանը խստորեն դատապարտել է  նաև գերիների խոշտանգման  վերաբեյալ առկա բազմաթիվ հաղորդագրությունները»:
Խորհրդարանը կոչ է արել դաշնային կառավարությանը «համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել Ադրբեջանի կողմից մնացած բոլոր հայ գերիների անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակմանն  և անվտանգ վերադարձին աջակցելու համար»:
«Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի տրամադրած տվյալների համաձայն, 188 ռազմագերիներ դեռևս գտնվում են Ադրբեջանում: Նոյեմբերի 9-ին կնքված զինադադարի համաձայնագիրը նախատեսում էր գերիների անհապաղ և լիարժեք փոխանակում: Սակայն Ադրբեջանը չի ազատել իր գերիներին, և մարտերի ավարտին հաջորդող օրերին ձերբակալել է նաև այլ հայ զինվորների և խաղաղ բնակիչների: Հայաստանն իր հերթին,  մարտերն ավարտվելուն պես, ազատ է արձակել բոլոր  ռազմագերիներին:
Ի հավելումն այս ամենին, մեզ հայտնի դարձավ նաեւ, որ ադրբեջանական ուժերը հինգշաբթի ՝ մայիսի 28-ին, Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին ձերբակալել են 6 նոր հայ զինծառայողների: Այս ձերբակալությունը հաջորդում է սահմանի մի քանի կետերում վերջին շրջանում հայկական տարածք շարունակական ներխուժումներին։
Այս միջադեպերը Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի հանդեպ վարվող լարվածության ռազմավարության մի մասն են կազմում:
Բելգիայի հայկական կոմիտեն կոչ է անում կառավարությանը հետևել խորհրդարանի խնդրանքին և միջամտել բոլոր հայ բանտարկյալների անհապաղ ազատ արձակմանը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Палата представителей Парламента Бельгии призвала Азербайджан освободить армянских пленных
Парламент Бельгии единогласно принял резолюцию, в которой содержится призыв к Азербайджану "немедленно освободить всех оставшихся в плену армян, включая и мирных жителей, захваченных в 2020 году, согласно пункту 8 заявления о прекращении огня от 9 ноября, а  также Женевской конвенции". Об этом сообщили в Комитете армян Бельгии.
Парламент строго осудил также многочисленные сообщения о пытках пленных.
Парламент призвал Федеральное правительство "принять соответствующие меры для содействия немедленному и безоговорочному освобождению и безопасному возвращению всех армянских пленных, оставшихся в Азербайджане".
"По данным Европейского суда по правам человека, в Азербайджане все еще находятся 188 военнопленных. Заявление о прекращении огня, подписанное 9 ноября, предусматривало немедленный и полный обмен пленными. Однако Азербайджан не освободил пленных и даже после окончания боевых действий захватил других армянских военнослужащих и мирных жителей. Армения сразу после окончания боевых действий освободила всех военнопленных.
Кроме того, нам также стало известно, что в четверг, 28 мая, на армяно-азербайджанской границе азербайджанские силы захватили еще  шестерых армянских военнослужащих. Это последовал за недавними непрекращающимися вторжениями на территорию Армении в нескольких точках границы.
Эти инциденты являются частью стратегии напряженности в отношении Армении со стороны Азербайджана.
Армянский комитет Бельгии призывает правительство выполнить просьбу Парламента о немедленном освобождении всех армянских заключенных", - говорится в сообщении Комитета армян Бельгии.